O klimatickej hystérii

Písmo: A- | A+

Vyslovujem kritický názor o povrchnosti, s ktorou dnes mnohí svetoví politici pristupujú k problému globálneho otepľovania.

Na výčitku Gréty, že jej súčasné politické elity ukradli detstvo, reagovali viaceré francúzske televízne stanice zvolaním okrúhlych stolov, pri ktorých pozvaní odborníci v priamom prenose diskutovali o problémoch klímy. Pozrel som si časť jednej tejto relácie, kde okrem moderátorky debaty figurovala ešte jedna žurnalistka, jeden diplomat, jeden historik a jedna pani, ktorej pôvodná kvalifikácia nám nebola odhalená, ale dozvedeli sme sa, že reprezentuje "Ústav udržateľného rozvoja a medzinárodných vzťahov". Nejako nikoho nenapadlo, aby pozvali do diskusie aj nejakého klimatológa, a už vôbec nie nejakého paleoklimatológa.

Ako obyčajne, v debate sme sa veľa nového nedozvedeli. Jej účastníci nám všetci oznámili, že naša planéta sa otepľuje a rozhorčene sa vyhranili proti popieračom tohoto zrejmého faktu (pochválili pritom guráž mladej generácie na čele s Grétou, ktorá sa nebojí nazývať veci pravými menami). Iba jeden účastník debaty sa zmienil o tom, že existujú aj ľudia, ktorí síce nepochybujú o existencii globálneho otepľovania, ale odmietajú zodpovednosť človeka na existencii tohoto fenoménu. Nikto už potom nespomenul, že existujú napokon aj jedinci (ako napr. ja), ktorí sú si vedomí faktu, že sa planéta otepľuje, je im taktiež jasné, že industriálna aktivita ľudskej civilizácie tento trend zosilňuje, ale nedokážu oceniť MIERU spoluzodpovednosti človeka na globálnom otepľovaní. Podľa môjho názoru by sa klimatológovia i paleoklimatológovia mali prioritne sústrediť práve na tento aspekt celej záležitosti a pochopiť kvantitatívne napr. fenomény, ktoré desať tisíc rokov pred industriálnou revolúciou roztopili ľadovec pokrývajúci Poľsko a zdvihli hladinu morí o pár desiatok metrov. Bez spoľahlivej kvantifikácie podielu zodpovednosti dnešného človeka na otepľovaní mi totiž pripadá nemúdre investovať obrovské finančné prostriedky na pokus o zvrátenie niečoho, čo je možno našimi silami nezvrátiteľné, miesto toho, aby sme tie peniaze napr. použili na prípravu ľudstva na život na teplejšej planéte. Verejná debata sa však v tomto smere vôbec nevedie, dokonca som nikdy za tie roky nevidel v televízii nikoho, ktorý by tento problém takto nastolil. Aj keď je do televízie pozvaný nejaký klimatológ, rutinne poukáže na to, že sa planéta otepľuje, ale nikdy nenastolí otázku MIERY spoluzodpovednosti človeka na tomto fenoméne. Podozrievam, že súčasní klimatológovia nie sú schopní identifikovať všetky prirodzené faktory ovplyvňujúce globálne klimatické zmeny, a ani v prípade faktorov, ktoré sú identifikované, nie sú v stave kvantifikovať ich pádnosť či relevanciu. Ak je to tak, tak by som im to vôbec nemal za zlé, pretože ako vedec si viem predstaviť, aký je problém z odborného hľadiska zložitý. Avšak očakával by som od týchto odborníkov, aby čestne a verejne priznali, že ten podiel zodpovednosti ľudstva na otepľovaní nevedia vyrátať. Alebo žeby vedeli? Tak nech to povedia! Nech vo všetkých televíznych reláciách sveta dostanú priestor a uistia nás, že poznajú príčiny otepľovania, ktoré pred desaťtisíc rokmi ukončilo dobu ľadovú, že vedia kvantitatívne vyrátať ich vtedajšie dôsledky a tiež že vedia odôvodniť, že dnes tieto prirodzené príčiny hrajú nepodstatnú rolu v porovnaní s dôsledkami činnosti človeka. Inak hrozí, že všeobecná klimatická hystéria a citové vydieranie mladej generácie pochová všetku racionálnu debatu na túto tému a vrhne ľudstvo do špirály aktivít s malou garanciou pozitívneho výsledku...

Skryť Zatvoriť reklamu