Čo arabský piesok za týždeň zasypal, dal, vzal (15.) a čo sa zase na krajinu zosypalo - fejtón, glosovanie zo známeho prostredia

Krajina, kde sa piesok lial a voda sypala, zákony tvorili súdení, kradošom a zločincom sa odpúšťalo atď., atď.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ministerka kultúry od Komančov sa momentálne nachádza v Abú Zabí, hlavnom meste Spojených arabských emirátov. (a možno aj nie)(pozn. Komanč je súhrnný zjednodušujúci a neodškriepiteľný názov pre boľševikov, fašistov a im podobným, používaný najmä v neoficiálnych médiách, ktorého pôvod sa pripisuje najmä Česku, ty vole) Jej služobná cesta je spojená s účasťou na medzinárodnej konferencii UNESCO o vzdelávaní v oblasti kultúry a umenia. Tento exotický pobyt v Abú Zabí však spôsobil isté kontroverzie, keďže parlament nedokázal otvoriť mimoriadnu schôdzu k návrhu na jej odvolanie. Ministerka sa domov sa vracia peši cez piesočnaté pláže, čo môže trvať aj dlhšie, aj keď okolnosti ako trasa, navigácia a podmienky sú v tomto prípade nepredvídateľné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Svetovej konferencii o vzdelávaní v oblasti kultúry a umenia, ktorú organizuje UNESCO, budú a sú diskutované nasledujúce témy:

1. Spravodlivý prístup k vzdelávaniu v oblasti kultúry a umenia: Konferencia sa zameria na zabezpečenie rovnakých možností pre všetkých, aby mohli mať prístup k vzdelávaniu v týchto oblastiach. 2. Kvalita a relevantné celoživotné vzdelávanie v rámci kultúrnej rozmanitosti: Diskutovať sa bude o kvalite vzdelávania a jeho relevancii v kontexte kultúrnej rozmanitosti. 3. Zručnosti na formovanie odolných, spravodlivých a udržateľných budúcností: Téma sa zameria na získavanie zručností, ktoré nám umožnia čeliť súčasným potrebám a príležitostiam. 4. Inštitucionalizácia a hodnotenie ekosystémov vzdelávania v oblasti kultúry a umenia: Diskutovať sa bude o tom, ako integrovať kultúrne aspekty do vzdelávacích systémov. 5.  Vzdelávanie v oblasti kultúry a umenia prostredníctvom digitálnych technológií a umelej inteligencie: Téma sa zameria na nové technológie a ich vplyv na vzdelávanie v týchto oblastiach. 6. Partnerstvá a financovanie na podporu vzdelávania v oblasti kultúry a umenia: Diskutovať sa bude o spolupráci a finančnej podpore. 7. Monitorovanie, výskum a dáta: Téma sa zameria na sledovanie a zhromažďovanie údajov o vzdelávaní v oblasti kultúry a umenia .

SkryťVypnúť reklamu

Mini-sterka zvaná v kmeni ako Presnetrafená, predostrela ďalšiu tému konferencie ohľadne siatia ranej bio kultúry na slovenských poliach v národných krojoch. Príhovor jej pripravil súkmeňovec Tenčočítabezpapiera, takže tlmočnícke služby na konferencii museli byť posilnené o Google prekladač a umelú inteligenciu. Príliš to účastníkom nepomohlo.

Ťavy patria k neodmysliteľnej časti púšte. Sú ako stvorené na dlhé pochody v piesku. Dromedár má iba dva prsty na nohe a našľapuje na zadnú plochu článkov prstov. Tú podopiera silný a pružný mozoľ. Keď je piesočná búrka, dokáže stiahnuť svaly a uzavrieť nozdry. Má dvojvrstvové riasy, ktoré chránia jeho oči pred všadeprítomným jemným pieskom. Na chrbte mu narástla hrubá vlna, ktorá slúži ako izolácia zásob tuku pred slnkom. Ostatné partie má holé, aby chladil telo. Ťavy sú výnimočné svojou výdržou, odolnosťou a rýchlosťou. Majú výbornú pamäť a na jedno napitie dokážu vypiť až 50 litrov vodyIch schopnosť premeniť tukové zásoby na tekutinu im umožňuje vydržať bez vody až 30 dní  Takže, ak vás niekto nazve „ty ťava“, buďte radi, je to lichôtka, nie urážka!

SkryťVypnúť reklamu

Je chvályhodne, že si na dejinné súvislosti dlhých nožov spred sto rokov niektorí spomenuli až teraz po autorovom publikovaní. Podobnosť so súčasnosťou je úplne náhodná, ale téma je zhodná s dnešnými udalosťami v krajine pod Kriváňom a pod Vodcom.

V krajine sa budú dňami pracovného voľna oslavovať, sláviť, dni pracovnej slávy, dni hlúposti, dni narodenín vládcov. Vraj sa bude takýmito sviatkami pripomínať aj dátum ich úmrtia. A tie sa vraj budú oslavovať najviac.

Semafor umrel od ... zistilo sa vyšetrovaním. No stále sa nevie čo bolo príčinou jeho náhleho skonu a sklonu aj keď sú k prípadu povolaní tí najlepší svetoví detektívi, keďže tí naši, dnes už pod vedením komančského náčelníka a jeho lokaja, jednoducho nestačia na tak náročnú úlohu. Colombo to vzdal, Monk sa tu pokúšal nakrútiť ďalšiu epizódu, bránili mu však vo vstupe na pľac, lebo mal vraj neobvyklé vyšetrovacie metódy a hneď našiel vinníka. Táto krajina s ním zrušila spoluprácu, pretože sa stále snažil napravovať krivé semafory a sčítavať ich. Začal dokonca naprávať pokrivené chrbtice politikom. Jeho svoj pobyt v tejto krajine mu doživotne zrušili a už sa sem nikdy nevráti. Ako sa Monk vyjadril: Chvála bohu! Major Zeman vstal z archívu, aby natočil 31. prípad upravený podľa vodcu. Nenatočil. Chystaný nakrúcaný celonárodný film k udalosti prejde do budúcoročného štátneho rozpočtu aj napriek tomu, že scenár a dramaturgia sa neustále mení. Epizóda, udalosť, dostala najvyšší stupeň utajenia a preto sa mení aj vedenie najvyššej slovenskej spravodajskej informačnej smer služby (SSISS).

SkryťVypnúť reklamu

Diaľničná spoločnosť našla príčiny výtlkov na diaľnici. Sú nimi jar, leto, jeseň a zima.

Fenomentálne. Má sa za to, že ľudia na prérií žerú seno. Preto to kŕmenie senom.

Seno pre ľudí nie je bežným potravinovým produktom, ale existujú niektoré spôsoby, ako ho využiť: Bylinky a čaje: Seno sa niekedy používa v bylinkových čajoch na podporu trávenia a zlepšenie črevnej pohody. Je dôležité si však uvedomiť, že seno môže mať pre niektorých ľudí preháňací účinok. Kúpeľné vrecká: Seno sa môže použiť na výrobu kúpeľných vriec, ktoré sa pridávajú do kúpeľovej vody. Tento postup môže pomôcť uvoľniť svaly a zmierniť stres. Dekorácie a remeslá: Suché seno sa dá použiť na vytváranie dekorácií, venčekov alebo iných remeselných projektov. Senové matrace: V minulosti sa seno používalo ako plnivo do matracov. Dnes sú však moderné matrace vyrobené z iných materiálov. Pamätajte, že pri konzumácii alebo používaní sena je dôležité vedieť, odkiaľ pochádza a či je vhodné na daný účel.

Železnice nemajú pracovníkov. Železnice sú základnou súčasťou dopravného systému a ich fungovanie závisí na rôznych faktoroch. Existuje niekoľko možných dôvodov, prečo by mohli mať železnice nedostatok pracovníkov napr. demografické trendy: V niektorých krajinách sa stretávame s demografickými zmenami, ako je starnutie populácie. (asi sa starne len tu) Mnoho pracovníkov železníc dosiahlo dôchodkový vek (buďme radi, že sa dožili) a mladší ľudia nemusia byť tak motivovaní pracovať v tomto odvetví. (A ani nechcú opustiť ten svoj digitálno-mobilový svet). Nízka atraktivita povolania: Práca na železniciach môže byť náročná a nebezpečná (a dokonca sa tu musí aj pracovať). Mnohí ľudia uprednostňujú iné povolania, ktoré sú lepšie platené a menej fyzicky náročné. (Také krádeže, sprenevery, napríklad. Radosť beztrestne kradnúť! A zostávajú tu napríklad zabudnuté Igelitky s nie malou hotovosťou na strechách áut). Technologický pokrok: Automatizácia a moderné technológie môžu znižovať potrebu manuálnej práce na železniciach. Napríklad vlaky môžu byť riadené čoraz viac automatizovane. (Už je vidieť menej meškaní vlakov. Cha cha. Tento kultúrno-historický prvok si predsa nedáme vziať! Cestovať načas?) Nedostatok investícií: Nedostatočné financovanie a investície do infraštruktúry môžu spôsobiť, že železnice nebudú schopné zabezpečiť dostatočný počet pracovníkov, (čo je fakt a zišla by sa aj pružnosť a efektívnosť pri využívaní prostriedkov). Zmeny v preferenciách cestovania: S rozvojom iných foriem dopravy, ako sú autá, autobusy a lietadlá, môže klesať dopyt po železničnej doprave. To môže ovplyvniť aj potrebu pracovníkov. (Ale železniciam zatiaľ prischol prívlastok Šípkova Rúžová Železnička, čo nám zaspala kdesi na slepej koľaji v nejakej opustenej stanici na niekoľko desaťročí ) Je dôležité si uvedomiť, že situácia môže byť rôzna v rôznych krajinách a regiónoch: (Treba dodať, je tu priam zúfalá. Nielen na železnici.)

Alenka v ríši divov má nové voľné pokračovanie.

Doba železná - výzva pre zberačov železa:

Trestný zákon ide z parlamentu do prezidentského paláca okolo semaforov, pešo v zrýchlenom konaní cez Súmračnú 25, Bratislava 821 02, čo je tiež podľa vodcového zákona. Možno železnicou, (viď vyššie) a asi sa ocitne znenazdajky a z ničoho nič na nejakom stole a pekne neskoro. Asi nevie akosi nájsť smer, hoci ho navádza akýsi vnútorný hlas. Ak už medzitým dorazil, mal asi plánované meškanie, takže sa vlastne nič nestalo.

Vladimír Čuchran

Vladimír Čuchran

Bloger 
  • Počet článkov:  145
  •  | 
  • Páči sa:  1 544x

Kto berie život celkom vážne, prichádza o veľa. Ver mi, s humorom to ide ľahšie. Aj keď často je to cez slzy, ale netreba to vzdať, pokiaľ to ide a ostáva nejaká byľka nádeje a zbytok síl. V živote je nutné vedieť aj vzdať sa, pokoriť sa sile hôr, prírody, úctivo ich odprosiť, že si prekročil tú hranicu, pokiaľ by si zašiel priďaleko a hlavne vedieť, kde je tá hranica. Hoci v živote si človek neustále kladie vyššie a vyššie ciele a hranicu aj prekročí...A ako vravím, aj na šibenicu s úsmevom! Ver mi, treba rozdávať pozitívnu energiu, treba sa rozdávať, urobiť niekoho šťastným - možno aj tam treba hľadať filozofiu bytia, nielen v mysli obrátenej do seba. Pôvodne, profesne stavebný technik, najmä projektant architektúry. Srdcom horal - turista, horolezec, jaskyniar, horský bežec, ochranca prírody. Dnes následkom mozgovej mŕtvice invalid. Ako človek, pesimista, nadobudnutý životnou praxou, fejtonista, srandista. Dôchodca 2018. Ako tak pozerám na svet asi aj pesimistom zostanem... Zoznam autorových rubrík:  turistika, turizmusSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu