Možno náhoda, možno inšpirácia z môjho článku Olympiáda, či tragikomédia - letný Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) 2021 z 13.3.2019 o 9:40, naštartovala následne osobitný autobus mestskej hromadnej dopravy, (MHD) na palube s mestskými poslancami, aby si títo obzreli možné športoviská pre toto podujatie. Poniektorí, podľa vlastných vyjadrení, sedeli v MHD po prvý krát a tak si mohli na vlastnom tele vyskúšať spôsob dopravy, ktorý akiste v rámci zníženia individuálnej automobilovej dopravy mali vo svojom volebnom programe, popri oblikátnej cyklodoprave.
Akiste bol takýto výlet trocha užitočný a akiste sa mohol uskutočniť už v r. 2016
a či pred ním, keď sa mesto podpísaním zmluvy a následne jej nezverejním, rozhodlo uskutočniť, či neuskutočniť spomínaný športový festival. Schizofrénia pôvodného rozhodnutia ešte väčšia v tom, že sa neuskutočnili ani potrebné kroky a ani sa na podujatie, ak sa nemýlim nevyčlenili peniaze. Toľko z posledných informácií.
Nuž po rokoch zástupcovia mesta, ako pionieri, prieskumníci, nazreli do útrob technickej fundamentálnej podstaty plánovaného mládežníckeho festivalu a rýchlo sa zhodli na konštatovaní nevyhovujúceho stavu bez ohľadu na plánované účely.

Fajn a hádam prvé konštatovanie
a vyznie tu otázka, že z čoho sa tu dedukovalo, z čoho vychádzalo pri miliónových nástreloch od brucha, na opravy, či investície, doplnenie športovísk a areálov, či len púhe stavebné opatrenia na udržanie chodu a prežitie, alebo na žiaduce investície pre splnenie základných požiadaviek, pravidlami, nastavenými a určenými medzinárodnými organizáciami, hoci aj takéhoto menšieho významu?
Na druhej strane
za veľa takéto rýchlikové pozretie, aj to len základných častí budov, nestojí.
Ak sa má rozvážne investovať je potrebné:
zinventarizovať stav a nastaviť kritéria požiadaviek
spracovaním technických dokumentácií vyjadriť finančné potreby na investície či opravy.
To je základný predpoklad. Tuším odznel v tomto duchu nejaký náznak aj na spomínanom zastupiteľstve. https://static.kosice.sk/files/manual/video/04_MZ_2019/HerVie/HerVieHtml5.html.
Na ostatnom zastupiteľstve o rozhodovaní sa vo veci usporiadania, či nie EYOF 2021, odznel pragmatický názor vedenia mesta o precíznej príprave aj športových zariadení.
Súhlasím a
prichádzam s iniciatívou pomoci v príprave takýchto investícií
V príprave na možnú realizáciu obnovy športovísk v Košiciach je nutné si uvedomiť základné princípy. To, že nás minulosť hodila do daného stavu, je súčtom mnohých a mnohých prehreškov z čias nedávno minulých.
Mesto sa v celkovom pohľade dostalo do svárov záujmov developerských a podobných aktivít, do nešťastných rozhodnutí, čo sa systémom spojitých nádob prelieva do všetkých súčastí fungovania mesta a ktorých súčet predstavuje súčasný stav mesta. Výsledkom nie je len stav športovísk, nad ktorými sa tu teraz plače, ale aj celková (anti)koncepcia mesta. Pod politické a technicky neprezieravé realizácie možného športového diania sa podpísalo mnoho faktorov napríklad, rozpínavosť dopravy vďaka aj zahusťovaniu mesta, zmenami funkcií zón, či neriešením dopravnej koncepcie, ktorá zostala na úrovni desaťročia hlásaných snov a volebných sľubov, ale len v málo koncepčnej, či slabej možnosti realizovania cyklodopravy, čo sa samozrejme nachádza takmer v každom predvolebnom sľube a čo v daných klimatických podmienkach rozhodne nevytrhne mestu tŕň z päty, týkajúci sa dopravy. Nekoncepčnými zásahmi sa neustále zužuje priestor na riešenia, na praktické uvedenie rozličných možných aktivít do života a zužuje sa priestor na vyvedenie tohto nášho mesta zo začarovanej špirály problémov.
Aj riešenia športovísk, ucelených areálov, miestnych ihrísk, zón oddychu, rekreácie, ak to hodnotíme z hľadiska navodenej športovej témy.
Nuž treba spomenúť absurdity, v oblasti športovísk, keď sa nechal zhrdzavieť rozostavaný všešportový areál, futbalové štadióny sa nechali spustnúť (bývalý VSS), či začali byť obrastané výstavbou rodinných domov (Lokomotíva), zimné štadióny sa postavili na zlých miestach (Steel aréna nevošla na pozemok, parkovacie problémy), na severe zase zimný štadión osadený blízko dopravnej spojnice, vlastne dnes zavadzia možnej zbernej komunikácii v prepojení pôvodne plánovaného sídliska za Ťahanovcami nad tunelom v smere na Komenského, oproti Veterine – pri uzli v napojení sa na druhú triedu smerom na Ružín a na hlavný prieťah Rožňava - Prešov na Komenského ulici.
Mesto sa v minulosti zbavilo bývalej koniarne na Žižkovej ulici, dvojičky haly, pred starou radnicou na Moyzesovej. Stará plaváreň sa stala miestom kultúry a zo športu odišla nadobro. A hádam by sa dalo pokračovať tenisovým kurtami pri Rybe pred Aničkou, či v mestskom parku a podobne a tak ďalej.
Nekoordinované realizácie, zlá doterajšia koncepcia, antikoncepcia

Vďaka rozpínavosti dopravy, ktorá je výsledkom nulovej koncepcie mesta v oblasti dopravnej, sme a najmä mládež, prišli o sídliskové medziblokové či vnútroblokové ihriská a plochy určené k hraniu. Zo sídlisk sa stali bezútešné prehustené sklady na ľudí so spevnenými plochami pre oceľových tátošov skoro všetkých svetových a nie hocijakých značiek, čo niekedy bývali ihriskami. Niekdajšia povinnosť vybavenia komplexnej bytovej výstavby (KBV) o ihriská, pobytové plochy, pre umiestnenie umeleckého diela, fontány, či súsošia sú dávno zabudnuté, akoby nejaký nežiaduci relikt minulej doby. A vôbec nešlo o oslavné a budovateľské busty a plastiky, tie predsa neboli na každom kroku. Estetizácia prostredia bola výrazným prínosom. Dnes... je to nežiaduci náklad, zavadzia, rovnako ako zeleň, strom, posledná maličká lúčka, kde šantia deti, čo ju ešte neobjavil developér.
A potom petície, spory, nespokojnosť, čo sa stali pomaly denným obrazom. Nesúhlas verejnosti, občanov proti rozhodnutiam mestskej samosprávy, štátu. Niečo tu neklape!
Slúži potom ešte samospráva, štát takýmto štýlom spravovania občanovi?
Nemáme miesta na vydýchnutie, zamyslenie sa po práci, na reštart tela ducha a stále mesto zahusťujeme. Zrazu nemáme škôlky a pritom sme ich v minulosti odpredali ako nepotrebné firmám. Sú asi nenávratne preč aj s pôvodnými plochami a ihriskami, na nové už nieto miesta. Ani financií. Len je okolo toho plno kecov a akoby nik nechcel vidieť, čo sa predtým udialo až nastal tento dnešný stav. S občianskou vybavenosťou zmizli aj drobné ihriská. Záchrany v podobe detských preliezok, pre predškolské detičky, čo ani mnohé nespĺňajú základné bezpečnostné požiadavky sú len výsledkom vlny eurofondov či výziev a nie výsledkom prirodzeného vybavenia našich sídlisk. Akoby takéto, dnes už mnohé predané objekty nemohli slúžiť polyfunkčne, spolu, v súčinnosti s demografickým vývojom sídliska, čo by mala byť základná logika fungovania mestskej aglomerácie.
Plakanie nad chýbajúcimi ihriskami je preto skôr nejakou pretvárkou spoločnosti, ak sa sami obyvatelia, či investori za dohľadu kompetentných podieľali na tomto stave. Na miznutí možností športovania, hier a relaxu, na miznutí budúcnosti.
Na stav vecí verejných mala verejnosť minulý rok možnosť reagovať verejnosť v rámci príprav nového územného plánu. Akiste vec vec odborná a koncepčná, piplavá. Niekto zareagoval na úrovni svojich miestnych problémov a poslal 10 pripomienok. Ja som spracoval elaborát, koncepcie a konkrétne riešenia a zaslal 65 pripomienok a viac som ani už nemal chuť, ak sa týchto základných pripomienok nedotkne kompetentných a nezačnú uvažovať v širších súvislostiach.
Lebo chápanie širších súvislostí je podstatou riešení a návodom ku možnému riešeniu problémov a najmä k ich predvídaniu, riešeniu príčin, nie následkov.
https://horami.sk/verejnost/uzemny-plan-ke/
Dnešný stav je aj taký, že vidieť aj nezáujem mládeže o sociálne vzťahy, šport a ak záujem, tak malý
Bývam oproti základnej škole už od detských rokov. Nasťahovali sme sa na sídlisko viac než pred polstoročím a chodili ako malé deti dva kilometre pešo na najbližšiu školu. Iná nebola. Keď nám dokončili školu na sídlisku, všetci sme sa na ňu tešili, rodičia pomáhali z uvedením do prevádzky. Mali sme tam za plotom aj školský bazén a futbalovo-hadzanárske veľké ihrisko a basketbalovo-hadzanárske ihrisko, čo sme nazývali malé. Vždy boli obsadené a tak sme podľa počtu zúčastnených záujemcov cúvali z veľkého ihriska na malé a ak aj tam sme nemali dostatočný počet záujemcov a prehlasovali nás starší a silnejší, hrali sme futbal medzi stojkami vešiakov na bielizeň a prašiakmi pred našim činžiakom pri plote školy.
Dnes je veľké ihrisko prázdne, bazén na školskom dvore desiatky rokov zasypaný, nik nehrá futbal medzi vešiakmi. Malé ihrisko, dnes s umelým trávnikom je obsadzované prevažne mládežou, čo ako opustení Zombíci kopú loptu do obvodového mantinelu, za zvuku doprovodnej pračudesnej hudby. Akoby nemali ducha a nadšenie si organizovať tak ako my, spontánne turnaje medzi blokmi, či zahrať si len tak, náhodne medzi sebou, tí proti tamtím.
Mobil a jeho sociálne siete nie sú sociálnymi vzťahmi. Siete sú len chladom a falošnou nahrážkou chýbajúcich citov a empatií, čo prenikli do duší, kde potom nastáva schizofrénia rozvrat duševného zdravia. Stačí pozrieť Facebook, kde niektoré články, reakcie, útoky, nezmysly, slovník, patria na dno poslednej žumpy. Takýto žiaľ znegatívnený svet nevychová zdravú mládež. Ľutujem túto mládež, ktorú nazývam odloženou.
Niekde je chyba
A to hrubá chyba. A zrazu tu máme v meste toľko zástancov športu a že prečo berieme deťom šport a športové štadióny a hádam si čitateľ spätne prelistuje riadky vyššie, že čo sa tu udialo, aj to len spomenuté namátkovo.
Pracujem v turistickej oblasti
a pre ľudí, desiatky rokov a mohol by som sa smelo postaviť do radu bojovníkov za šport, za rozvoj turistiky a aktivít vo voľnej prírode. https://horami.sk/kontakt/ Nie, nie je to môj štýl, kto ma pozná prikývne. Telocvičňou pre nás priateľov hôr a milovníkov prírody je príroda, takmer beznákladová neustále atakovaná nenasýtnym človekom a jeho lenivostnou aktivitou.
Dnes, žiaľ šport, je pomaly výlučne biznis, najmä ten zákulisný, aj myčkou peňazí, miestom pre provízie, dohody, kupovanie výsledkov, lotéria a krása športu ostala za bránami. A dokonca miestom náboru pre časť lenivej mládeže. Spomeniem prípad, že nejaký turista, ak ho tak nazvem, pri nejakom organizovanom podujatí na blízkych kopcoch, chcel po mne, aby som lákal na turistiku guľášom a pivom zadarmo a snáď by za to chcel mať aj zaplatené, za to, že zrobil krok za svojim zdravím. Nuž takýto nábor určite nie. Ak si neuvedomí, že to robí pre seba a nie za peniaze a ešte lepšie by bolo, že to robí pre druhých, tak potom, je to zlé.
Máme tu v okolí mesta možnosti turistické a cyklo a napriek aj mojej výchovnej práci, počet mladých v turistike ubúda. Osamelý vlci sa potom na mňa obracajú s elementárnymi radami, čo mi dáva signál o zlej situácií v obci turistov, čo napriek množstvu prístupných informácií fundamentálne tápu.
Módne športy čo sú podporované, lebo v mysliach ľudí sa zavŕtala myšlienka, že talent sa nerodí, ale kupuje, však úspech v nich, nezávisí od vyfešákovaných hál, ale šport musí vznikať spontánne, na ulici, bez umelého drilu, prirodzene. Je to najmä o práci dospelých o vytvorení podmienok, o hľadaní individuálnych talentov o vedení k pohybu, o rozvoji individuálnych schopností a to celej osobnosti, nielen fyzickej schránky, ako základného predpokladu vedenia k zdraviu, otužovaniu a spoločenských, priateľských vzťahov.
A tak si myslím, že základ tkvie v rozšírovaní všestranných príležitosti a nielen pohybových pre mládež a nielen pre ňu, ale pre všetky vekové skupiny, čo vedia nájsť spoločnú motiváciu, spoločné záujmy. Mega projekty nie sú pre mňa riešením z hľadiska výchovy talentov. Medzinárodné prezentácie formou mega športových projektov môžu byť na osoh, ak budú a poslúžia aj širokej verejnosti, ak na to verejnosť má, lebo réžia sa platí všade. Som za rovnováhu s drobnými športoviskami, s ich využívaním verejnosťou, kde by sme o tieto nemali prichádzať rozpínavosťou iných činiteľov. Sú to najmä voľné telocvične, prázdne ihriská, ale aj lúky, čo sa ponúkajú. Tam by som vytvoril spoluprácu školstva a sídliska, klubov a občanov, detí, rodičov a starých rodičov, čo by si našli spoločenské uplatnenie a pocit prospešnosti a pre deti pocit zaradenia sa do kolektívu, súťaživosť, rozvoj tela a ducha.
Vidiac tápanie v oblasti prípravy stavieb si dovolím ponúknuť ako stavebný odborník na dôchodku, stručný návod pre postup a prípravné kroky
https://horami.sk/zivotopis-pracovny/
kapitola 1. investičný zámer investora
1. Požadované kritéria na športoviská – zadanie investora, investičný zámer
Je potrebné najprv získať kompletné požiadavky na veľkosť aktívnych hracích plôch, hľadiska, požiadavky na vybavenie zázemí športovcov, novinárov, v zmysle medzinárodných požiadaviek, napr. rozmery hracej plochy ľadového hokeja, čo sa líšia v Európe a na americkom kontinente, podľa toho, čo sa tu vlastne plánuje stavať, aký štandard sa nahodí. Je potrebné sa prekopať legislatívou a technickými normami.
Napríklad zvolená kategória:
Miestny význam, vyššia občianska vybavenosť sídlištných aglomerácií
Medzinárodný význam, areály plniace medzinárodné usporiadateľské kritéria
a v tom
napríklad potreby dovybavenia relaxačnými strediskami, rozcvičovacími telocvičňami, posilovňami, využívanie športových lekárov, športový servis (nastavovanie náradia, oprava výstroja...) bazény na rozplavovanie, konzultačné strediská pre novinárov, TV
technické objekty k potrebám dovybavenia (príprava tepla, čističky vody, energocentrá...)
Akiste ihriská haly pre účely miestneho rozvoja či súťaže, budú mať nižšie kritéria, než areál na usporiadanie majstrovstiev sveta či olympiády, o tom snáď nie je pochýb a nie nadarmo sa takýmto vysoko zariadeným zariadeniam a reálom hovorí olympijská dedina. Takže pri takomto ponímaní, sú potrebné aj výrazné územné požiadavky. V čase prípravy územného plán mesta, by to bolo o to vítanejšie, mať konkrétne koncepčné predstavy.
kapitola 2. spracovanie rozhodovacích štúdií pre investora
Existujúci stav - základná úvaha
Existujúce technické parametre športovísk
Ak existuje nejaký pasport existujúcich športovísk a reálov je potrebné ich oklasifikovať, zatriediť aké sú a kde sa hodnotiaco nachádzajú. Napr. futbalové štadióny môžu byť v kategórií medzinárodných, ligových alebo miestnych, kde sa líšia v štandarde orientácie na diváka, na tribúny, ale aj rozmeroch, kvalite trávnika, údržbe, intenzity osvetlenia pre TV prenosy, personálnom obsadení, poskytovaných službách, parkovaní, vzdialeností od verejnej dopravy a tak ďalej. To by bol prvý predpoklad. Pasport stavu, inventúra či audit, nech si to každý nazve ako chce.
Existujúci stavebný stav
Ak existujú základné pasporty jednotlivých objektov, mali by v nich byť dokumenty prevádzkového charakteru týkajúce sa existujúcich a plánovaných periodických revízií strojných, elektrických zariadení, inštalácií a vybavenia, stavebných konštrukcií a najmä konštrukčných, statických, dodržiavanie požiarnych, hygienických, prevádzkových požiadaviek a je to povinnosť správcov či majiteľov, tak potom by mal byť nastavený aj plán údržby a kumulovanie finančných prostriedkov na ňu. Inak je to všetko na vode. Čo je asi najpravdepodobnejšie dnešným stavom finančného poddimenzovania nehnuteľností. A akiste zohľadňujú len existujúci stav a nie rozvojové aktivity, zmeny navýšenie štandardov. Na východziu úroveň poznania by hádam stačilo.
Existujúci stav v nadväznosti na dopravu a infraštruktúru
Samotné športové objekty nemôžu existovať izolovane od sveta. Potrebujú nákup, či tvorbu energie na chod a pohodu budov, potrebujú mať riešenú dopravu verejnú či individuálnu, pohotovostnú a zásobovaciu. Potrebujú mať vyriešené odpady a ekologickosť, či plnenie energetických požiadaviek, nie ako povinnosť, či módny trend, ale jednoduchú úsporu prevádzkových nákladov.
2. spracovanie technickej a ekonomickej dokumentácie (štúdie) na základe zadania investora, investorského zámeru:
Zjednodušená dokumentácia existujúceho stavu, (jednoduché dispozičné výkresy, sprievodná fotodokumentácia, popis stavu)
Zjednodušená dokumentácia, technicko-nákladová štúdia, navrhovaný stav, na základe investorského definovania požiadaviek (foto, náčrty, návrh možných riešení, alternatívy) a v nej:
- vyhodnotenie existujúceho stavu z hľadiska navrhovaných zmien v pohľade na existujúce plnenie noriem statických, požiarnych bezpečnostných, výmeny vzduchu a tepelnej pohody, potrieb a kapacít zdravotechniky, elektrovybavenia, potrieb osvetlenia, stavebného stavu, zateplenia, stavu fasády, striech a pod.
- zhodnotenie stavu a efektívnosti navrhovaných investícií z hľadiska existujúceho stavu, nárokov na opravy a rekonštrukcie, prístavby, vyvolané objekty, zmeny dopravy, urbanistických súvislostí, potrieb energie, spracovania odpadov a podobne, konfrontácia existujúceho stavu a navrhovaného
- zistený stav a rozdiely - Návrh na nápravu z hľadiska možného transformovania športovísk do zvolenej kategórie s vyčíslením nákladov podľa hrubých technicko-ekonomických agregátov
- odporúčania a závery z hľadiska životnosti objektov, ich prevádzkových nákladov, prepočet návratnosti vložených investícií bez ohľadu na dotačné príspevky a podobne.
- pripomienkovanie, analýzy, názory orgánov a organizácií
Berúc na vedomie,
že moje články sú preberané, kopírované (na Slovensku sa kopíruje všetko počnúc riogorózkami) a slúžia na inšpiráciu, či návod a som za to rád, že neprepadnú sitom, by mali nájsť odozvu najmä u kompetentných. Hoci to robím zdarma (aspoň zatiaľ), neviem sa zmieriť s tým, že obecní poslanci, ktorým je tento materiál hlavne určený, opakovane, až na naozaj veľmi malé výnimky a tých si vážim, nevedia zúžitkovať dobré mienené rady, nevedia komunikovať a možno ani nedočítajú do konca inkasovaný predmetný podnet a ani sa len za to nepoďakujú aj pri osobnom doručení námetov, či návodov na riešenie, čo akiste by malo patriť ku základným prejavom slušnosti, obzvlášť verejne činných osôb, tak samozrejmé v slušnej občianskej spoločnosti, nielen pri komunikácií poslanec - občan. Tuším sa ani nemôžeme odborne s mnohými a mnohými adresátmi vzájomne porovnávať, takže z toho vyplývajú aj vzájomné pozície a sila odborného prístupu.
Autor je bývalým stavebným technickým pracovníkom, momentálne na dôchodku https://horami.sk/zivotopis-pracovny/