Premiér si zahráva s rakovinou
Premiér Robert Fico sa nedávno vrátil k verejným prejavom po pokuse o atentát, kedy ho útočník v Handlovej postrelil a musel byť okamžite hospitalizovaný. Vo svojom prejave pri príležitosti osláv sviatku svätých Cyrila a Metoda prirovnal progresivizmus a liberalizmus k rakovine. Označil tieto ideológie za nezmyselné a tvrdil, že sa šíria ako rakovina. Opozícia reagovala na jeho slová, pričom predseda hnutia Progresívne Slovensko, Michal Šimečka, vyzval premiéra, aby prestal urážať voličov, ktorí sa vo voľbách rozhodli pre hodnoty slobody, rovnosti a lepšej budúcnosti. Branislav Gröhling, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), označil Ficov prejav za vyhlásenie vojny demokracii a slobodnej súťaži myšlienok a hodnôt. Rakovinou však nie je liberalizmus, ako zdôraznil Gröhling, ale politika nenávisti a korupcie, ktorá po 12 rokoch priniesla Slovensku iba úpadok. Premiér Fico sa v rámci prejavu vyjadril, že musíme postaviť hrádzu progresívnym a liberálnym ideológiám, ktoré označil za nezmyselné a tvrdil, že sa šíria ako rakovina.
Zmienky o prostitútkach potkanoch si vlastne už ani nik nevšíma a nevníma. Potkany, tie to majú na háku.
Zahrávať sa s rakovinou neprináša šťastie... No, no, no!
V politike
V politike sa naozaj stretávame s rôznymi osobnostnými rysmi, a niektorí politici môžu mať psychopatické tendencie. Podľa zahraničných výskumov sa odhaduje, že 15 až 22 percent politikov vykazuje psychopatické rysy. Tieto rysy môžu zahŕňať grandiózny pocit vlastnej jedinečnosti, nedotknuteľnosti, patologické klamárstvo a manipuláciu. Psychopati sú schopní rýchlo odhaliť silné aj slabé stránky iných ľudí a využiť ich na svoj prospech. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto výskumy majú svoje limity, pretože politici sa nechcú nechať testovať na psychopatické rysy. Napriek tomu je to zaujímavý pohľad na dynamiku v politike.
Sociopat
Sociopat je človek, ktorý trpí poruchou osobnosti charakterizovanou nezvyčajným správaním, emóciami a interakciami s okolitým svetom. Kľúčovým slovom je tu „porucha“, pretože sociopatia sa považuje za patologický stav, ktorý ovplyvňuje nielen samotného jednotlivca, ale aj jeho sociálne prostredie.
Znaky sociopatie zahŕňajú aroganciu, bezohľadnosť, narcizmus, veľké ego, nedostatok empatie, manipulatívnosť, patologické klamanie, nekontrolované správanie vo vypätých situáciách, majetnícke správanie v partnerskom a rodinnom živote a zneužívanie ostatných ľudí pre vlastný prospech. Sociopati nedokážu kontrolovať negatívne emócie a pravidelne trápia okolie citovými výbuchmi. Na pohľad pôsobia milo a priateľsky, no počas kritických situácií sa prejaví ich temná stránka. Je dôležité si uvedomiť, že sociopatia sa môže rozvinúť po traumatizujúcom zážitku, často už v útlom detstve.
Rozdiel medzi sociopatom a psychopatom spočíva v tom, ako človek nadobudol poruchu osobnosti:
Sociopatia sa vyvinie po traumatickom zážitku, často po týraní (psychickom alebo fyzickom). Sociopati vnímajú emócie mimoriadne citlivo a čiastočne si uvedomujú svoje správanie.
Psychopatia je vrodená alebo spôsobená nedostatočným vývinom mozgu. Psychopati sú emočne prázdni a zriedka si uvedomujú následky svojich činov.
Ak sa stretnete s niekým, koho podozrievate, že je sociopat, udržujte odstup a buďte ostražití. Sociopati môžu vytvoriť pozitívny prvý dojem, ale ich manipulatívne správanie sa postupne prejaví. Po každom rozhovore s nimi si zrekapitulujte ich slová a premyslite si ich pravý význam. A pamätajte, že hľadanie profesionálnej pomoci je dôležité pri riešení s takýmito osobami
Psychopat
Termín "psychopat" sa často používa na označenie niekoho, kto prejavuje bezcitnosť, chýba mu empatia a zapája sa do morálne skazeného správania. Hoci to nie je oficiálna diagnóza duševného zdravia, bežne sa používa v klinickom a právnom kontexte na označenie jednotlivcov, ktorí vykazujú egocentrické sklony, antisociálne správanie a nedostatok výčitiek svedomia alebo empatie k ostatným. Psychopatia je spojená so vzorcami manipulácie a porušovania spoločenských noriem.
Ak máte podozrenie, že máte do činenia s psychopatom, je nevyhnutné rozpoznať príznaky, ako je nedostatok empatie, výčitiek svedomia a svedomia, ako aj potenciálne kriminálne správanie. Pamätajte, že pojem "psychopat" sa líši od psychózy, ktorá sa vzťahuje na ťažkú duševnú poruchu charakterizovanú odpojením od reality.
Psychopat: Kedy je toto označenie správne? Čo je to psychopatia? (slovenskypacient.sk)
Narcista
Slovo “narcista” označuje človeka, ktorý trpí prehnanou úctou a obdivom k sebe samému. Títo jedinci vnímajú svoje okolie iba ako nástroj na dosiahnutie vlastných cieľov a zriedka sa dokážu vcítiť do iných ľudí. Ich správanie často vystupuje arogantne. Ak máte blízko seba niekoho s týmito rysmi, je dôležité byť obozretný a pochopiť, ako sa s nimi efektívne vysporiadať.
Egoista
Egoistický človek je ten, kto uprednostňuje svoje vlastné záujmy a prospech bez ohľadu na iných. Egoizmus, alebo sebectvo, je bezohľadná účelovosť, kde stredobodom záujmu je jednotlivec sám. Jeho správanie, rozhodovanie a konanie sú determinované týmto princípom, kde sa snaží dosiahnuť svoje vlastné výhody a osobný profit
Stihománia
Termín stihomam sa používa na označenie pocity prenasledovania, podozrievavosti, vzťahovačnosti a vytvárania predstáv, ktoré nezodpovedajú realite. Tento stav sa objavuje pri niektorých psychických ochoreniach alebo po požití niektorých psychotropných látok. Je to duševná porucha, ktorá sa vyznačuje bludmi a chorobnými predstavami o vlastnom ohrožení. Ľudia trpiaci stihomániou majú často prehnané a nedoložené obavy o vlastnú bezpečnosť, niekedy spojené s konšpiračnými teóriami.
Pocit stihománie môže byť spojený s duševnými poruchami, najmä s paranoiou. Paranoia (známa aj ako stihomam) je stav, kedy človek prejavuje chorobné predstavy o vlastnom ohrožení. Má neprimerane silné obavy o svoju bezpečnosť a často sa cíti prenasledovaný. Tento stav môže byť spojený s bludmi a konšpiračnými teóriami.
Paranoidné predstavy
sú spojené s poruchou, ktorá sa nazýva paranoja. Ľudia trpiaci touto poruchou prejavujú typické črty, ako je prehnaná žiarlivosť, presadzovanie vlastného ega, prehnané obavy o svoju osobu a pocit ohrozenia. Majú tendenciu podozrievať iných ľudí a môžu mať afektívne skreslený pohľad na skutočnosť. Paranoja môže byť samostatnou jednotkou alebo súčasťou inej psychiatrické poruchy. Liečba je ťažká, ale dôležitá.
Aservilný
Slovo “aservilný” sa používa k popisu niekoho, kto je príliš poddajný, poslušný nebo bezvýhradne oddaný. Je to vlastnosť, ktorá môže byť vnímaná ako negativna pretože naznačuje nedostatok vlastnej vôle alebo sebaúcty.
Servilný
Slovo “servilný” má niekoľko synonymických významov. Môže znamenať ponížený, podlízavý, otrocký alebo prehnane úctivý. Je to výraz, ktorý sa používa na opis správania, kedy niekto sa príliš poddáva alebo sa snaží získať priazeň iných. Napríklad servilný úradník by bol ten, kto sa príliš podlieza alebo je príliš úctivý voči svojmu nadriadenému.
Kto chce, čo chce, je to z odborných zdrojov a nech si to čitateľ vyskladá, ako chce.
Šepkári a kartárski kibici na mostoch, čo našepkávajú, čo sa má robiť
MD vyhlásilo tender na poradenské služby k opravám mostov takmer za 7,8 mil. eur | Bleskovky.sk (zoznam.sk)
Mosty na cestách 1. triedy v Slovensku sú spravované Slovenskou správou ciest (SSC). SSC je samostatná rozpočtová organizácia, ktorá zabezpečuje údržbu, rekonštrukcie a výstavbu ciest I. triedy, ako aj evidenciu a koordináciu dopravy. Na diaľniciach a rýchlostných cestách má Národná diaľničná spoločnosť vo svojej správe mosty, zatiaľ čo SSC sa stará o mosty na cestách 1. triedy a samosprávy o mosty na cestách nižších tried
Hádam SSC, ani iný správca nepotrebuje šepkárov, čo im budú našepkávať skrz miliónové kšefty, že čo majú realizovať, v akom stave je spravovaný majetok. Mám pocit, že ministerstvo žije v nejakom hračkárskom svete.
Na jednu haváriu som si posvietil: ttps://ruzinskymost.webnode.sk/
Len aby všetci z mostov nepopadali.
Možno nezáživné a dosť odborné.
Politici, pri všetkých vašich rečiach, by ste mal sklapnúť pred odbornosťou. Chlapci, od politiky, dievčatá, čítajte aspoň namátkovo:
Minule úplne diletantské reči o zmene konštrukcie vozovky, od ministra
v nekonečnom tuneli, ako tomu rozumiem z betónového povrchu na živičný, asfaltový, ako by to bola spodná bielizeň.
V každom prípade, ak sa zvýši vnútorná teplota nad bodom topenia asfaltovej zmes a v tuneli nie sú opatrenia proti jej vzniku a čo akiste nie sú, lebo je navrhovaný na požiar odolný betónový povrch a akiste tento tunel nemá také navrhované riešenie, ako opatrenia v tuneli Mont Blanc, je tu pripravené cesto na poriadny prúser. Oni tam majú asfaltovú vozovku s modifikovaných zmesí, ale výrazne prísnejšie a účinnejšie opatrenia likvidácie havárií a predchádzania požiarom. Prikladám obrázok nižšie.
A vraj sa s tým zrýchli výstavba tunela Višňové, pretože môžu klásť asfaltový koberec, kryt, ložnú vrstvu a podklad dvoma finišermi z dvoch strán naraz. Neviem, či neznalé hlavy chápu problematiku riešenia cestných tunelov, navrhovania vozoviek, súvisiace bezpečnostné a najmä protipožiarne riešenia, zóny úniku, evakuáciu, zásahové priestory a vybavenie, výmenu vzduchu, ventiláciu, osvetlenie, signalizáciu, komunikačné rozvody, komunikačný signál... Jedno je isté, že požiare v tuneloch v Alpách boli výrazným mementom na zmeny noriem a opatrení.
Bol som pri realizácii tunela Branisko ako monitorovací technik centrálnej vetracej šachy, (prvý v SR) keď sa posmešne dristalo o tunelovaní, ale nik nevedel, že v čase jeho prípravy sa ešte len pripravovali technické normy, smernice na tak významné dielo a výrazne sa ovplyvnili a sprísnili požiadavky na tieto stavby a prevádzkovanie diel po požiaroch v Alpách. Zahustili sa únikovky, niky, monotoring, zrušili sa vedenia inštalácii v obsypoch, zlepšili sa parametre vzduchotechniky, signalizácie, osvetlenia, prístup zásahovými vozidlami, požiarne rozvody, ... Vozovka na Branisku bola vzhľadom na okolnosti u nás, navrhovaná ako betónka. To všetko sa samozrejme premietlo do zmien, doplnkov a finančných zmien, takže mne tu ujo minister Jozef Ráž mladší – Wikipédia (wikipedia.org) bez odborného vzdelania a vedomosti, nebude predčítavať rozprávky a predostierať veci, akoby sa snažil výstavbu zrýchľovať. Nemá predstavu čo navrhované zmeny predstavujú. Absurdita.
Silniční tunel pod Mont Blankem - Výzkumná zpráva č. LSS 96/01 (cvut.cz):

Višňové:

Poznámka, taká všeobecná:
Hlúpi ľudia nevedia, že sú hlúpi
Múdry z neba nikto nespadol, ale hlupákov akoby zhadzovali
a je to tak. Čo už.
Pochody manželské a rodinné
V neúplných rodinách na Slovensku žije viac ako 860 000 ľudí. Tvoria pritom 357 000 rodín, čo predstavuje asi štvrtinu všetkých rodín na Slovensku. Až 86 percent týchto rodín sú rodiny s osamelou matkou. Neúplné rodiny s osamelými matkami vznikajú najmä rozvodom páru alebo ovdovením matky. Matky mladšie ako 39 rokov sú najčastejšie slobodné, od 40 do 59 rokov rozvedené a nad 60 rokov už dominujú ovdovelé. Tieto rodiny žijú viac v mestách (56 percent) a vo väčšine prípadov vychovávajú jedno dieťa (64 percent). Je zaujímavé, že osamelé matky často prenášajú národnosť na svoje deti, najmä ak sú Slovenky. Iba 1,3 percenta detí do 15 rokov, ktoré majú matku Slovenku, má deklarovanú odlišnú etnicitu, pravdepodobne po otcovi, s ktorým nežijú. Tento trend je slabší v prípade, keď je matkou žena s maďarskou alebo rómskou národnosťou. Desať percent detí týchto žien má slovenskú národnosť. Odklon od trendu je ešte silnejší pri skupine žien s rusínskou národnosťou, kde takmer 35 percent detí osamelých matiek má slovenskú národnosť
HNonline.sk - Štvrtina rodín na Slovensku nie je úplná, väčšinu tvoria osamelé matky
Ako sa žije v slovenských domácnostiach? Zvýšil sa počet neúplných rodín | Topky.sk
Máme tu vzory pretŕčajúce sa na verejnosti, "frajerôčky s funkciu poradnou" a parádnou... Dobrá téma, podobne ako potraty na hádanie sa pred voľbami... háda sa aj v manželstve, aj bez neho. Kde sa dvaja hádajú tretí víťazí. Či?
Asi tak.
Nech vám všetkým žiarivé slnko svieti na krajšiu budovateľskú budúcnosť. Ale už je tu nejak prihorúco!
Vlado Čuchran celoživotný stavebný technik na dôchodku.
(na toto tu sa nedá pozerať..., chce sa mi zvracať)