Kurátor výstavy Ivan Jančár, na jej margo, doslova napísal. –
» Vesmíry Jána Zoričáka
Vnútorný vesmír Jána Zoričáka je rovnako nekonečný ako ten vonkajší a svojím spôsobom sú nekonečné aj jeho diela. Dá sa na ne dívať a ustavične v nich objavovať niečo nové, neprestávajú fascinovať svojou mnohotvárnosťou.
Túžba ľudí poodhrnúť závoj oddeľujúci viditeľný svet pred neviditeľným sa oddávna objavuje u šamanov, umelcov, filozofov, serióznych vedcov, ale aj podivínov (netvrdím pritom, že umelec, filozof či seriózny vedec nemôže byť zároveň aj podivín). Ide proste o túžbu u nemnohých ľudí obdarených, a v niektorých prípadoch prekliatych, neustálym nepokojom z nepoznania nepoznaného.
Z tejto túžby pramení aj dlhé desaťročia trvajúci záujem Jána Zoričáka o vesmír, ktorý pretavil v množstve svojich diel v rôznych cykloch, ako Priestory, Signály, Vesmírne signály, Poslovia vesmíru, Nebeské kvety, Nebeské záhrady, Konštelácie, Veľký tresk, Nebeské kytice, Hviezdy a ďalšie.
V novších dielach vytvorených zo skla pochádzajúceho zo švajčiarskeho CERN-u dostal príležitosť transformovať materiál s odlišnými technickými vlastnosťami, materiál , ktorý už má v sebe zakódovanú históriu skúmania nových častíc, materiál nesúci v sebe odkaz prelomových fyzikálnych objavov v skúmaní počiatkov nášho vesmíru.
Vytvoril diela, v ktorých v závislosti od intenzity ostali v skle záznamy od voľným okom ledva pozorovateľného iskrenia s jemnými ružencami svetla, či symbolického vesmírneho prachu, až po silné výbuchy, ktoré takmer rozmetali zvnútra celú plastiku. A niektoré zase majú geometrizujúcu štruktúru a svojou stavebnosťou pripomínajú kryštálové gotické katedrály.
Ján Zoričák tu objavoval ďalšie riešenia maximálneho využitia vysoko olovnatého optického skla. Hľadal a objavoval technológie, ako sa priblížiť vedeckým výskumom a zároveň objavoval novú poéziu svetla, pričom pri použití rovnakého materiálu musel hľadať iné spôsoby jeho spracovania.
Pre Zoričákove plastiky je vôbec príznačné, že vyzerajú z každého pohľadu rôzne a v mnohých prípadoch pri pohľade zhora sa mení ich štruktúra a opticky mimoriadne zväčšujú priestor. Inými slovami – vnútri sú opticky omnoho väčšie, ako je ich skutočná hmota.
Kam sa dá vlastne až pokračovať?
Autor nás takto privádza až do hlbších rovín vnímania, vytvára konštrukcie hlbokého iluzívneho priestoru. Ako výraz protikladov vo vesmíre, keď na mnohé veci je nutné sa pozerať z iných ako zaužívaných pohľadov, aby sme ich mohli vnímať správne.
V interpretácii Jána Zoričáka je však každý pohľad možný i spochybňovaný, divákovi nedáva návod na čítanie a interpretáciu, naopak, necháva ho blúdiť v diele a stále niečo nové objavovať.« Koniec citovania.
Tak teda blúďme a hľadajme!
Hľadajme, čo aj v dielach iných - prchavú poéziu a individuálnu inšpiráciu, ktorá dokáže tak príjemne ozvláštniť všednosť našich bežných dní.
Môžeme ich hľadať aj sprostredkovane - vo fotogalérii 50 záberov (25 záberov bude v tretej časti článku), ktorú takto ponúkam čitateľom do pozornosti.
Poznámka. - Keď som dodatočne porovnával svoj vlastný dojem s patričnými materiálmi na internete, našiel som niekoľko obrázkov Zoričákových diel aj s ich názvami. Ale na výstave Okná do vesmíru v Liptovskej Galérii P. M. Bohúňa žiadne popisky nie sú. Kto by sa o vec zaujímal bližšie, nech si skúsi nájsť a priradiť k jednotlivým skleným plastikám ich (aj cudzojazyčné) názvy sám.
F O T O G A L É R I A
























Pokračovanie.
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.