Zvykne sa hovoriť, že dobré sa chváli samo. Som však toho názoru, že ani vtedy nie je odveci priložiť svoj – aj keď len subjektívny – názor, potvrdzujúci ten oficiálny.
O Vranov nad Topľou som nemal nikdy dôvod sa hlbšie zaujímať. Ale za posledné dva roky som ho osobne navštívil viackrát, väčšinou v lete, a – súdiac podľa chýrov, že je to v podstate „jedna veľká dedina“ – bol som milo prekvapený.
Jedná sa o východoslovenské mesto s viac ako 22 000 obyvateľmi v oblasti horného Zemplína, ležiace na dopravnej trase Prešov – Michalovce/Humenné. Jeho väčšia časť sa rozprestiera na rovine v povodí rieky Topľa.
Historickou dominantou mesta je neskorogotický rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie. Zrúcaniny hradu Čičva, týčiace sa neďaleko, pripomínajú niekdajšiu príslušnosť mesta k hradnému panstvu Čičva.
Zo západnej strany je región Vranova ohraničený hrebeňom Slanských vrchov, ktoré ukrývajú mnoho prírodných i technických zaujímavostí (Dubnické opálové bane, studený gejzír v Herľanoch, skalné útvary pri Rankovciach, minerálne pramene). Ponúka sa tu teda mnoho možností na aktívnu rekreáciu a individuálnu turistiku v lete i v zime.
Návšteva zrúcanín hradu Čičva 29.7.2017







***
Bazilika minor Narodenia Panny Márie
Pri svojich návštevách mesta som nadobudol dojem, že podstatnú časť hlavnej dopravnej tepny mestom predstavuje v podstate Dlhá ulica, a to najmä v úseku od už zmieneného historického Kostola Narodenia Panny Márie z r. 1580 až po moderný rímskokatolícky kostol sv. Františka z Asisi, dokončeného v r. 1997.
Ale cirkevných stavieb je v meste podstatne viac. (Pozri napr. https://www.vranov.sk/O-meste/Prehliadka-mesta/).
Kostol Narodenia Panny Márie nie je veľmi nápadný, pýši sa však nádhernou interiérovou výzdobou nesúcou sa v barokovom štýle a je najcennejšou historickou pamiatkou v meste.


V 18. storočí bola do Vranova premiestnená vzácna historická ikona Panny Márie.
Po jej premiestnení do kostola (v tom čase sa nachádzala v súkromnej držbe istej miestnej šľachtickej rodiny) bol preto kostol premenovaný na Kostol Narodenia Panny Márie. Správa o zázračnom obraze sa rýchlo rozšírila a kostol sa stal významným pútnickým miestom, ktorým je dodnes.
Dňa 6. septembra 2008 pápež Benedikt XVI. povýšil kostol do stavu baziliky minor (menšej baziliky).
Z hľadiska architektonického vývoja predstavuje typ neskorogotickej monumentálnej sakrálnej stavby. Dnešná jednotná baroková výzdoba interiéru pochádza z prvej polovice 18. storočia. Časť interiéru zdobia fresky významného českého barokového maliara J. L. Krackera.

Oltáre a kazateľnicu zdobia cenné remeselné práce pochádzajúce z dielne Jozefa Hartmana, košického rezbára a sú vzácnym dokladom barokového sochárstva na východnom Slovensku. Hlavný oltár je zasvätený Panne Márii. V centre oltárnej nadstavby je umiestnený obraz Panny Márie.
Zaujímavým dielom je baroková kazateľnica. Vranovská bazilika opatruje tiež cennú barokovo – rokokovú liturgickú súpravu, ktorá pozostáva z monštrancie, kalicha, cibória a pacifikálového kríža. Tieto liturgické predmety pochádzajú od najznámejšej osobnosti barokového zlatníctva na Slovensku Jána Silašiho. Liturgická súprava je národnou kultúrnou pamiatkou.
K chrámu prilieha ďalšia pamiatkovo chránená budova – paulínsky kláštor. Tento kláštor je neskoršieho dáta, postavili ho v 17. storočí. [1]
Rímsko-katolický kostol sv. Františka z Asisi
Kostol sv. Františka z Asisi predstavuje pôsobivú modernú stavbu, nachádzajúcu sa na opačnom konci spomenutého úseku Dlhej ulice. Pri pohľade naň som sa však akosi nevedel ubrániť dojmu, že sa tu – pre efekt - tak trochu mrhalo prácou i materiálom.
V jeho areáli sa, na pamiatku jeho druhej návštevy Slovenska, nachádza aj socha pápeža Jána Pavla II.
V dňoch 30. júna - 3. júla 1995, t.j. dva roky pred dokončením stavby kostola, sa v Prešove či Košiciach ocitol naozaj dosť blízko Vranova nad Topľou. Okrem toho navštívil aj viaceré iné mestá na Slovensku - Bratislavu, Nitru, Šaštín, Spišskú Kapitulu, Levoču, Poprad a Vysoké Tatry.
Stretol sa s najvyššími predstaviteľmi SR i stovkami tisíc veriacich.
V Košiciach kanonizoval troch blahoslavených - Marka Križina, Melichara Grodeckého a Štefana Pongráca. [3]




Vranov nad Topľou dnešných dní
Mesto však žije aj prítomnosťou.
Vo Vranove nad Topľou sa v posledných rokoch intenzívne rekonštruuje, čo sa dá. A – keď sa dá – vďaka agilnému vedeniu, aj za eurofondové peniaze.
Ako to vyzeralo napríklad na Dlhej ulici v tohtoročnom auguste, dokazujú nasledujúce zábery. –




Pokračovanie.
Pramene:
[1] Bazilika minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou https://www.severovychod.sk/vylet/bazilika-minor-narodenia-panny-marie-vo-vranove-nad-toplou
[2] Rozmanitosť chrámov východného Slovenska (II)https://lisinovic.blog.sme.sk/c/369899/rozmanitost-chramov-vychodneho-slovenska-ii.html
[3] Ján Pavol II. navštívil Slovensko tri krát
https://domov.sme.sk/c/1994721/jan-pavol-ii-navstivil-slovensko-tri-krat.html
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.