Prof. Ján Chrapan ml. a MESDEF, II.

Článok obsahuje tretie pokračovanie mojich spomienok na spoluprácu s prof. Jánom Chrapanom ml.. Spájal nás aj spoločný záujem o históriu fyziky, predovšetkým česko-slovenskej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Toto pokračovanie (popri článkoch [1], [2] a [3]) treba stále chápať ako subjektívne svedectvo jednotlivca ohľadom osobnosti Jána Chrapana ml., ktorého som lepšie poznal v jeho súkromí, väčšinou mimo jeho pracovného prostredia, ako pri nejakých oficiálnych príležitostiach.

 Tento článok je zameraný na 12. Medzinárodný seminár dejín fyziky (MESDEF), ktorý sa konal v Trenčianskych Tepliciach v dňoch 22. - 24. septembra 2005 a na niektoré súvislosti.
 Najprv však malé odbočenie. -

 Medzinárodný rok fyziky 2005

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Rok 2005 bol vyhlásený za Medzinárodný rok fyziky - s ohľadom na sté výročie Einsteinovej špeciálnej teórie relativity.
 Valné zhromaždenie OSN na 58. zasadnutí v roku 2004 prijalo rezolúciu, ktorou vyhlásilo rok 2005 za Medzinárodný rok fyziky. Tým vyvrcholilo úsilie, na počiatku ktorého bol Svetový kongres fyzikálnych spoločností v Berlíne v roku 2000, kde sa táto myšlienka zrodila. Neskôr, v roku 2001 ju schválila Rada Európskej fyzikálnej spoločnosti (EPS), v roku 2002 Medzinárodná únia pre čistú a aplikovanú fyziku (IUPAP) a v novembri 2003 aj Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

SkryťVypnúť reklamu

 Svetový rok fyziky bol, popri snahe vzdať hold Einsteinovi ako svetovej osobnosti vedy, oslavou fyziky.
 Organizované akcie mali pripomenúť najmä jej význam a vplyv na životnú úroveň a vzťah k technickým vedám. Bol oficiálne zahájený 13. januára 2005 v Paríži, kde sa stretli vedúci predstavitelia vedy, politici, nositelia Nobelovej ceny so študentmi z celého sveta. Hovorilo sa na tému Fyzika pre zajtrajšok.
 Vrcholným podujatím bola 13. generálna konferencia Európskej fyzikálnej spoločnosti v júli 2005 na univerzite v Berne. Heslom konferencie bolo "Po Einsteinovi - fyzika pre 21. storočie".

 Aj Slovenská fyzikálna spoločnosť sa aktívne zapojila do medzinárodných aj domácich projektov.
 Najvýznamnejšou udalosťou bola 15. konferencia slovenských a českých fyzikov v Košiciach, organizovaná v spolupráci s Jednotou českých matematikov a fyzikov (JČMF). Ďalej Súťaž vedeckých prác mladých fyzikov, prednášky v Kluboch fyzikov, Turnaj mladých fyzikov, Korešpondenčný seminár a akcia Fyzikou osvetlený svet, vydanie kalendára a známky s fyzikálnou tematikou.

SkryťVypnúť reklamu

 Profesor J. Chrapan ml. predniesol v rámci tejto príležitosti profesorskú prednášku "Energia - základ sveta" na Fakulte zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku [4] (zrejme na požiadanie hosťujúceho docenta Ing. Karla Komárka, PhD, prodekana pre vedu a výskum FZ KU v Ružomberku - pozn. autora).

 V Nemecku napríklad, pri tejto príležitosti, vydali poštovú známku s Einsteinovym portrétom a jeho najznámejšou rovnicou s fyzikálnym obsahom.

Nemecká poštová známka, vydaná k stému výročiu Einsteinovej špeciálnej teórie relativity.
Nemecká poštová známka, vydaná k stému výročiu Einsteinovej špeciálnej teórie relativity. (zdroj: Internet.)

 

 Svetový rok fyziky si uctila aj Slovenská pošta.
 Na Slovensku vyšla poštová známka, venovaná pamiatke fyzika . Ilkoviča. Akademik Ilkovič (1907 - 1980), žiak prof. Jaroslava Heyrovského, nositeľa Nobelovej ceny za chémiu z roku 1959 za objav polarografie, odvodil vzťah medzi polarografickým difúznym prúdom, konentráciou roztoku a charakteristikami kvapkovej ortuťovej elektródy - Ilkovičovu rovnicu, ktorá je základom polarografie. Preto je považovaný za spoluautora Heyrovského objavu.
 Na inaugurácii známky predseda Slovenskej akadémie vied Štefan Luby povedal, že mladý fyzik Dionýz Ilkovič bol pravou rukou J. Heyrovského a neskôr sa stal zakladateľom všetkého, čo na Slovensku vo fyzike vzniklo.
 Citoval fyzika Christopha Lichtenberga: "Tí ľudia, ktorí sú pre spoločnosť najdôležitejší, zarábajú 400 až 800 toliarov ročne. Bez tých, čo zarábajú viac alebo menej sa ľahko zaobídeme".
Dionýz Ilkovič totiž na svojej práci nezbohatol, ale zbohatli sme my.

SkryťVypnúť reklamu
Slovenská poštová známka k Svetovému roku fyziky 2005.
Slovenská poštová známka k Svetovému roku fyziky 2005. (zdroj: Internet.)

 Blesk na známke symbolizuje Ilkovičov profesionálny zápal a nadčasovosť jeho diela. Známku uviedli do obehu - "pokrstili" tekutým dusíkom - člen predstavenstva Slovenskej pošty, a.s. RNDr. Jaroslav Dobrotka a predseda SAV prof. Štefan Luby.

Zadná strana obálky MaF 2005 (roč. 11, štvorčíslo 44, 45, 46, 47), čiastočne  venovaná téme Svetový rok fyziky.
Zadná strana obálky MaF 2005 (roč. 11, štvorčíslo 44, 45, 46, 47), čiastočne venovaná téme Svetový rok fyziky. (zdroj: FOTO: F. Cudziš.)


 23. zborník MESDEF z 12. seminára MESDEF
 a ešte raz o plk. Pavlovi Šebestovi

 Tento zborník si možno v elektronickej forme stiahnuť z internetu. Nachádza sa na adrese [5]. O to ľahšie sa možno presvedčiť o pravdivosti viacerých mojich tvrdení, ktoré ďalej uvediem.

 "Zborník venujeme pamiatke nášho kolegu a priateľa RNDr. Alberta Hlaváča, vzácneho človeka, oddaného a nadšeného podporovateľa myšlienku MESDEF-u a bádania v oblasti dejín fyziky", napísali zostavovatelia Miroslav Tibor Morovics a Ingrid Hympánová, ktorí ho pripravili na vydanie.
 Ako recenzenti sú uvedení Prof. RNDr. Ján Chrapan, DrSc. a Ing. Viera Skočeková.
 Na organizovaní seminára a na vydaní zborníka (Bratislava 2006, ISBN 80-969508-0-0, EAN 9788096950805, náklad 70 ks) sa podieľali Slovenská spoločnosť pre dejiny vied a techniky pri SAV, Slovenská fyzikálna spoločnosť pri SAV, Jednota slovenských matematikov a fyzikov a Historický ústav SAV, oddelenie dejín vied a techniky.

 Nie je tam nikde uvedený plk. Pavel Šebesta, o ktorom som písal v článku [3].
 Kus dobrej práce pri vydávaní zborníkov MESDEF ako i viacerých iných publikácií vždy odviedol i on, pracujúc na týchto "veciach" (aj v dôchodku) stále v Liptovskom Mikuláši.
 Pavel Šebesta, dôležitý člen redakčného kruhu aperiodika Myšlienky a fakty (MaF), bol ten kto mi požičal pred odchodom na MESDEF v Trenčianskych Tepliciach svoj digitálny fotoaparát, aby som tam aj obrazovo zdokumentoval priebeh tohto seminára pre MaF.
 Keďže som nikdy predtým s digitálnym fotoaparátom nepracoval, urobil mi "rýchlokurz" - ak sa dobre pamätám - v Poľovníckej reštaurácii v Liptovskom Mikuláši. Toto malé pohostinské zariadenie bolo situované naproti mikulášskemu (dnes už neexistujúcemu) hotelíku Elán, v ktorom sme sa s profesorom Chrapanom príležitostne stretávali na pracovných stretnutiach redakčného kruhu MaF. Neskôr - po odchode prof. Chrapana z Lipt. Mikuláša do Zvolena a do Banskej Štiavnice - sme sa pracovne stretávali (predovšetkým Pavel Šebesta a ja) väčšinou v kaviarni Vrbica.
 Keď som si pripravoval podklady na tento článok, narazil som vo svojom (žiaľ, neusporiadanom archíve) na obrazové materiály, ktoré predtým akosi unikli mojej pozornosti. Niektoré sú upravené na čierno-bielu verziu, do ktorej ich previedol (pre potreby tlače MaF) Pavel Šebesta z pôvodne farebných záberov, niekedy aj mojich.
 V roku 2005, zhodou okolností, Pavel Šebesta slávil svoje životné jubileum (60 rokov).
 Neraz som mu hovoril, že prácou na zborníkoch, aperiodiku MaF a na mnohých iných publikáciách si vytvára akýsi pomníček (aj keď len kdesi na policiach knižníc), ktorý ho nadlho prežije. Tak sa stalo, že v štvorčísle (44, 45, 46 a 47) MaF 2005, str. 67, sa ocitlo verejné blahoželanie redakcie MaF k 60. výročiu narodenia plk. Pavla Šebestu (nar. 14.11.1945 v Olomouci) aj s jeho portrétom.
 Stálo v ňom:
 Šesťdesiatka nášho redakčného kolegu sa nám v podvedomí často spája s desiatym výročím založenia MaF-u. Aj keď prvé číslo (nulté, reklamné) vyšlo v septembri 1994, časopis začal vychádzať až v roku 1995. Nie je to len v dátume, ale predovšetkým v tom, že pán Šebesta je jedným z dvoch zakladajúcich členov dnes už desaťročnej redakcie. Máme tak dvojnásobný dôvod zablahoželať mu k jeho jubileu životnému aj tvorivému. Snáď na to bude dobrý, nami zvolený spôsob - mierne upravená poézia od Stepana Ščipačova. -

Žijem a mám svoj hlas i dych,
mám pod nohami pevnú zem.
Šesťdesiat rokov prežitých
spomienkou prelietnem.

Bolo by iste rúhavé
vo verši zavzlykať,
že "sneh" je už na hlave,
že sa smrť blíži snáď.

Veď aj už nežiť mohol som.
Mohlo aj moju hruď
na hrude liptovskej
nešťastie zasiahnuť.

Čo s métou šesťdesiat
pri pláne na sto liet?!
Budúcnosť plánovať?
Nie - sláviť ju treba hneď.

60-ročný plk. Pavel Šebesta vo výslužbe. Rok 2005.
60-ročný plk. Pavel Šebesta vo výslužbe. Rok 2005. (zdroj: Archív autora.)

 Prečo som odbočil od hlavnej témy článku a prinavrátil sa v spomienke naspäť k Pavlovi Šebestovi?
 Chcem totiž doložiť, že úloha Pavla Šebestu pri tvorbe všetkých zmienených zborníkov bola naozaj významná, a to - paradoxne - na netypickom príklade.
 Pavel Šebesta mal svoju prácu rád a s príchodom nových možností práce pomocou počítačovej grafiky sa snažil mnohé čo naskôr zvládnuť.
 Na str. 6 zborníka z 12. MESDEF-u sa nachádza spoločná fotografia účastníkov MESDEF-u 2005 na terase Domova Speváckeho zboru slovenských učiteľov v Trenčianskych Tepliciach. Jedná sa o túto fotografiu:

Účastníci 12. ročníka MESDEF v Trenčianskych Tepliciach v septembri 2005. Horný rad: druhý sprava autor, siedmy zľava (neprítomný) prof. J.Chrapan ml. Upravil Pavel Šebesta.
Účastníci 12. ročníka MESDEF v Trenčianskych Tepliciach v septembri 2005. Horný rad: druhý sprava autor, siedmy zľava (neprítomný) prof. J.Chrapan ml. Upravil Pavel Šebesta. (zdroj: Archív autora.)


 Ibaže profesor Chrapan prišiel na miesto seminára asi dve hodiny po spoločnom fotografovaní.
 Po mojom návrate zo seminára Pavel Šebesta vyhlásil, že on si trúfa urobiť fotomontáž v tom zmysle, že na tento "prezenčný záber" vloží aj profesora Chrapana. Našiel som vo svojom archíve jeho portrét, ktorý takto použil. -

Portrét prof. J. Chrapana ml. z obdobia pred r. 2005.
Portrét prof. J. Chrapana ml. z obdobia pred r. 2005. (zdroj: Archív autora.)

 

 Z času spoločného fotografovania účastníkov 12. ročníka MESDEF v Trenčianskych Tepliciach mám ďalšie dva zábery. -

Účastníci 12. ročníka MESDEF v Trenč. Tepliciach 2005.
Účastníci 12. ročníka MESDEF v Trenč. Tepliciach 2005. (zdroj: FOTO: F. Cudziš.)

 

Účastníci 12. ročníka MESDEF v Trenč. Tepliciach 2005. Horný rad: autor druhý sprava. Z porovnania možno určiť fotografa tohto záberu.
Účastníci 12. ročníka MESDEF v Trenč. Tepliciach 2005. Horný rad: autor druhý sprava. Z porovnania možno určiť fotografa tohto záberu. (zdroj: Archív autora.)

 
 Pokračovanie.

  Pramene:

[1] Spomienka na prof. Jána Chrapana ml. (1936 - 2016)
https://cudzis.blog.sme.sk/c/460178/spomienka-na-prof-jana-chrapana-ml-1936-2016.html

[2] Prof. Ján Chrapan ml. a CESDEF
https://cudzis.blog.sme.sk/c/471657/prof-jan-chrapan-ml-a-cesdef.html

[3] Prof. Ján Chrapan ml. a MESDEF I.
https://cudzis.blog.sme.sk/c/471952/prof-jan-chrapan-ml-a-mesdef-i.html

[4] Prof. RNDr. Ján Chrapan ml., DrSc: Energia - základ sveta (upravená prednáška)
Aperiodikum slovenských technikov a prírodovedcov Myšlienky a fakty 2005, str. 68 - 72

[5] 12. zborník MESDEF (2005, Trenčianske Teplice)
http://www.forumhistoriae.sk/e_kniznica/mesdef05.pdf

 Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  125x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu