Schyľuje sa k "Opičiemu procesu" na slovenský spôsob

V roku 1925 došlo v USA, štát Tennessee, k najznámejšiemu súdnemu procesu v histórii, ktorý mal zabrániť pokroku poznania v podobe evolučnej teórie. Na Slovensku môže súd rozhodnúť v otázke, či sa ľudia-neopice točia na kolotoči.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

 Spomenutý americký súdny proces vošiel do histórie súdnictva, aj do dejín boja za pokrok v oblasti vedeckého svetonázoru, pod názvom "Opičí proces". Podrobnejšie informácie o "prípade" čitateľ získa napríklad na https://cs.wikipedia.org/wiki/Opi%C4%8D%C3%AD_proces.
 Počas deväť desaťročí, ktoré od "Opičieho procesu" uplynuli, sa vedecký svetonázor v mnohých oblastiach poznania zdokonalil. Niektoré - z hľadiska pokroku zastaralé - predstavy sú však v ňom, napodiv, stále akoby "zakonzervované".
 Prototypom anachronizmu par-excelence vo fyzike, resp. v astronómii, je aktuálne uznávaná formulácia Keplerovych zákonov.
 Johannes Kepler (1571-1630) je známy predovšetkým ako objaviteľ troch základných zákonov pohybu nebeských telies.
 Hneď prvý Keplerov zákon hovorí: Planéty obiehajú okolo Slnka po eliptickej dráhe, pričom Slnko je v jednom z ich spoločných ohnísk.
(Pozri napr.: https://sk.wikipedia.org/wiki/Johannes_Kepler) Zdrojov, kde sa vyskytuje prvý Keplerov zákon v tejto formulácii, sú stovky a tisíce. A nikomu (!) to nevadí. Čosi však nie je v poriadku.
 Johannes Kepler žil v dobe, keď definitívne doznel spor medzi heliocentrizmom a geocentrizmom v prospech Kopernikovej teórie, a to práve vďaka jeho poznatkom. Celý život však zostal nábožným človekom a vo svojich dielach často spomínal Boha.
 Hoci stredoveká predstava o nehybnej Zemi v strede vesmíru padla a stred vesmíru bol prisúdený Slnku, vesmír bol stále "obalený" nemennou sférou hviezd (ako oriešok v škrupinke, ktorá ho chráni). Zem s ostatnými planétami - v takom vesmíre bezpečné - krúžili (doslovne) okolo Slnka, ako keby bola naša slnečná sústava len astronomická zväčšenina nejakého kolotoča.
 Pozemská oblasť, v ktorej prebiehali rôzne prírodné deje, vtedy siahala len po sféru Mesiaca. Za ňou sa nachádzala dokonalá (a preto nemenná) sféra stálic. V októbri 1604 však na oblohe, v súhvezdí Hadonoša, vzplanula supernova SN 1604 (pozri napr.: https://sk.wikipedia.org/wiki/SN_1604), ktorá Keplera ohromila. A hoci táto udalosť "nabúrala" jeho predstavu o nemennej dokonalosti nebeskej sféry hviezd-stálic a hoci, vraj, Kepler Slnko za stálicu nepovažoval, formuláciu svojho prvého zákona v tomto zmysle nedoplnil. Zrejme preto, že by to narušilo názornosť aj ostatných dvoch zákonov. A tento stav pretrval dodnes. Môžeme sa o tom presvedčiť v každej patričnej učebnici, v najrôznejších zdrojoch na internete, a vôbec všade, kde sa niekto rozhodne pojednávať o tejto problematike.
 Ak ale Kepler hoc len tušil, že Slnko nie je stálica, moderná astronómia to vie celkom určite. Jedným z dôkazov, ktorý to potvrdzuje, je aberačný jav, objavený už necelých sto rokov po Keplerovej smrti (r. 1727) anglickým astronóm Jamesom Bradleyom, keď hľadal paralaxu hviezd. [Pozri napr.: https://sk.wikipedia.org/wiki/Aber%C3%A1cia_(astron%C3%B3mia)].
 Všimnite si, že aj v tomto zdroji informácií sa v časti o "ročnej aberácii" doslovne hovorí o pohybe Zeme OKOLO Slnka!
 Akonáhle však pripustíme, že Slnko nie je stálica, t.j. že sa objektívne pohybuje v priestore, formulácie Keplerovych zákonov sa stávajú - bludom!
 Fyzici nám hovoria, že fyzika i astronómia sú exaktné vedy a ako také nemajú - od čias Isaaca Newtona a jeho "Matematických princípov prírodnej filozofie" (r. 1687) - iné základy ako matematické. Preto je nepochopiteľné, že moderné formulácie Keplerovych zákonov neuvádzajú upresňujúci fakt, že sa v nich hovorí o tvare relatívnych (myslených) a nie objektívnych dráh planét v slnečnej sústave. Teda dráh planét vzhľadom na súradnicový systém, spojený so Slnkom (Slnko sa v ňom považuje za nehybné).
 Zdalo by sa na prvý pohľad, že sa jedná o bezvýznamný detail.
 V skutočnosti tento "bezvýznamný" detail (spolu s ďalšími nepresnosťami, ktoré vznikli v priebehu historického vývoja poznania) predstavuje závažnú prekážku pre ďalší pokrok objektívneho poznania. A v konečnom dôsledku sa žiaci a študenti všetkých stupňov škôl učia takto (aj) bludy. Keď sa zmienim, napríklad pred človekom s humanitným vzdelaním, že planéty v našej slnečnej sústave sa v žiadnom prípade nemôžu pohybovať doslovne OKOLO Slnka, hľadí na mňa podozrievavo a uvažuje, či som "nespadol z Marsu"!
 Pracovníci Slovenskej akadémie vied sa domáhajú vyššieho rozpočtu pre vedu. Načo?
 Učitelia sa dožadujú zvýšenia svojich platov. Možno nie sú tie platy ideálne...no ja sa aj tak pýtam: Za čo?
 A štát hovorí: Na programe dňa je princíp "hodnota za peniaze". Najprv dokážte, že si navýšenie platov zaslúžite!
 Situácia síce nie je tak jednoznačná, jednoduchá, čierno-biela. Ale niečo na tom je.
 Keby patričným vedátorom a učiteľom fyziky úprimne záležalo na stave svojho odboru, ktorému sa rozhodli celoživotne venovať, už dávno by navrhli potrebné opatrenia sami od seba. Takto ja musím uvažovať nad možnosťou - zažalovať štát, aby súd kompetentným inštitúciam byrokraticky nariadil vykonať kroky, potrebné k zastaveniu ohlupovania našich detí a vnukov. 
 Aj potencionálny súdny proces - "SR verzus homo sapiens sapiens (človek rozumný)" - by mohol vojsť do dejín súdnictva. Ako tzv. "Homo-proces".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Naša zázračná malá veľká krajina by tak dokázala, že je v niečom schopná konkurovať aj samotným USA, s ich "Opičím procesom".

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  125x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu