Gymnázium M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši je jedným z viacerých gymnázií, ktoré oslavujú rovnaké jubileum.
Napríklad denník Nový Čas 9. februára uverejnil článok [1] o Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici, ktoré sa vraj stalo prvou školou, kde sa vyučovalo po slovensky. Z jej lavíc vyšli známi spisovatelia, lekári, umelci, športovci...
Spomedzi spisovateľov a publicistov to boli napríklad Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský, Svetozár Hurban Vajanský či Jozef Gregor Tajovský.
(Na mňa najviac zapôsobilo, že tu študoval jeden z najznámejších slovenských vynálezcov – katolícky kňaz Jozef Murgaš (1864 – 1929) – ktorý, pracujúc v skromných podmienkach v Rakúsko-Uhorsku i v USA, významným spôsobom prispel k rozvoju rádiotelegrafie.)
Je tak trochu príznačné, že v súčasnosti k nim pribudli ďalšie známe mená, ale už len ponajviac (bez urážky) „zabávačov“, ako sú hokejoví reprezentanti Vlado Országh, Michal Handzuš, Peter Budaj či speváčka Jana Kirschner.
Som si istý, že každá podobná slovenská škola vychovala aj významných absolventov, ktorí robili jej menu len česť. Významných Slovákov tohto rangu bolo relatívne veľa. S istou dávkou nadsázky, dokonca možno povedať, že až toľko, že na „malom“ Slovensku sa (ne)raz museli narodiť v jednom dome. [2]
Gymnázium M.M.Hodžu v súčasnosti
Ako som už spomenul, vnútro gymnázia som (trochu) poznal predovšetkým z toho dôvodu, že v ňom nadobudla stredoškolské vzdelanie moja dcéra. Z tých čias mi ostalo v pamäti, že škola nezabúda na svojich významnejších absolventov a (dávajúc ich za príklad) ich pripomína aj aktuálnym študentom. Steny školských chodieb oddávna zdobia „nástenky“ venované životu a dielu oných významných absolventov. Okrem iných tam bolo aj niekoľko veľkorozmerných portrétov niektorých z nich.
V tých časoch ma najviac upútal pohľad na portrét prof. Štefana Lubyho. [3] Azda preto, že bol aktuálne predsedom Slovenskej akadémie vied aj že bol profesionálnym fyzikom, ktorým som sa kedysi tiež chcel stať. (Len tak na okraj, odporúčam do čitateľovej pozornosti [4]). Dnes jeho dcéra-ministerka (akože) „šéfuje“ celému slovenskému školstvu, ale to je už celkom iná kapitola.
Teraz som však na tie portréty nenatrafil.
[Riaditeľ gymnázia RNDr. J.Škorupa ma osobne upozornil na tento fakt - citujem:
„Ten o kom píšete, je syn nášho absolventa. Ten sa už narodil v Bratislave. Štefan Luby, ktorý maturoval u nás, sa narodil v Liptovskom Hrádku a ako právnik pôsobil v Bratislave. A tiež pôsobil na Akadémii vied (myslím, že aj ako predseda) aj na Ústave štátu a práva. Pán Jozef Vozár ( jeden čas člen Najvyššieho súdu SR aj poradca premiérky Radičovej a tiež náš absolvent) napísal knihu "Významní slovenskí právnici z Liptova" (Veda 2016) a je tam aj o Lubym. Teda dnešná ministerka je jeho vnučka.“
Dodatočne teda túto informáciu vkladám do svojho textu a čitateľovi sa za určitú "mätež", ktorú som spôsobil, ospravedlňujem.]

Ako poriadok káže, ohlásil som sa na vrátnici gymnázia a vrátnička mi telefonicky vyžiadala súhlas riaditeľa RNDr. Jozefa Škorupu na fotografovanie vo vnútorných priestoroch školy.
Najprv som sa snažil zachytiť vnútornú atmosféru budovy počas vyučovania, keď na chodbách vládol pokoj a nebol som ničím rušený pri výbere a zachycovaní zaujímavých pohľadov.
Už pred vstupom do vestibulu, na vyvýšenom prízemí ma zaujali dve nástenky.


Na každom poschodí starého traktu sa nachádza akýsi vestibul, do ktorého ústia schodištia a z neho vychádza hlavná chodba. Priestory jednotlivých vestibulov sú pekne upravené a aj účelne využité.







Hneď na začiatku chodby na prvom poschodí sa nachádzajú nástenky významných absolventov Gymnázia M.M.Hodžu, so vzťahom k prírodným alebo spoločenským vedám. Rad násteniek však začína panelom venovaným životu a dielu samotného Michala Miloslava Hodžu. Na inom príhodnom mieste sú aj panely venované histórii školy a samotnej budove gymnázia.
















Za nimi nasledujú nástenky absolventov, ktorí sa vydali na kňazskú dráhu. -





O poschodie vyššie sa nachádza galéria absolventov Gymnázia M.M.Hodžu, ktorí sa stali významnými slovenskými výtvarníkmi. -








Na záver ponúkam dva vonkajšie pohľady na Gymnázium M.M.Hodžu, pred ktorým stojí úloha obstáť rovnako úspešne aj v začínajúcom druhom storočí.


Už sa doň aj upierajú prvé pohľady. -

A nech ho v ňom sprevádza aj táto spomienka na dnešok, vnímaný cez prizmu osláv jeho storočnice. [5]

Pramene:
[1] Gymnázium Andreja Sládkoviča oslavuje storočnicu, ...
https://www.cas.sk/clanok/801406/gymnazium-andreja-sladkovica-oslavuje-storocnicu-maturanti-o-znamych-absloventoch-preco-chceme-byt-ako-oni/
[2] Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka
https://sk.wikipedia.org/wiki/Rodný_dom_Ľudovíta_Štúra_a_Alexandra_Dubčeka
[3] Štefan Luby (fyzik)
https://sk.wikipedia.org/wiki/Štefan_Luby_(fyzik)
[4] V. Šmihula: Galéria portrétov predsedov SAV – a nielen o nej
www.sav.sk (aktuality, 19.5.2010)
[5] 100 rokov Gymnázia M.M.Hodžu – poštová pečiatka z katalógu Pofis.sk
https://www.pofis.sk/katalog/produkty/peciatka-2019-100-rokov-gymnazia-m-m-hodzu
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.