Postreh z Tour de France

O vylúčení Petra Sagan z Tour de France po nešťastnom dojazde štvrtej etapy sa už pohovorilo kadečo. Aj že sa skutok stal i že sa nestal. Mňa však zaujal iný moment tohto prípadu - rozhodcovská autocenzúra pána Dvorščíka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

 Prečo som sa rozhodol pridať pár - možno nie celkom zbytočných - slov k danej udalosti?

 Pri sledovaní markízackých televíznych novín, ktoré jej venovali mimoriadne veľký priestor hneď na úvod spravodajstva, ma zarazil postoj prizvaného medzinárodného rozhodcu.
 Na začiatku nezabudol zdôrazniť, že k samotnému verdiktu rozhodcov sa nebude vyjadrovať, a predovšetkým si považuje za povinnosť vysvetliť, ako rozhodcovská komisia pracuje. Priam som cítil, že to je z jeho strany akosi podozrivo málo.
 Proti gustu však žiaden dišputát.
 No ja, keby ma pozvali k podobnému vystúpeniu, by som na takom mieste nikdy netajil svoj osobný názor.
 V prvom rade preto, že mať svoj názor je bytostné právo každého človeka, teda aj rozhodcu. Nemusí sa "skrývať" za nejaký rozhodcovský zbor.
 Po druhé preto, že ako rozhodca (ešte k tomu medzinárodný), musím byť na "svoj" šport naslovovzatý odborník. Ako taký musím vedieť správne posúdiť a pomenovať veci pravým menom. Aj si za nimi stáť.
 Ak to nie som ochotný spraviť, načo sa pretŕčať pred televíznymi kamerami?
 Meno tohto rozhodcu-komentátora som si v prvej chvíli nezapamätal, ale zistil som si na internete, že sa (zrejme) jednalo o medzinárodného rozhodcu Milana Dvorščíka. (Ak tam bol niekto iný, za prípadnú zámenu mien sa dopredu ospravedlňujem.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ako to bolo?

 Televízny moderátor informoval divákov, že Saganov "lakeť na Marka Cavendisha" sa v skutočnosti nestal a že aj niektoré významné cyklistické osobnosti (napr. André Greipel) svoje prvé emotívne reakcie k danej veci, po zhliadnutí záznamu z danej chvíle, radikálne prehodnotili a Saganovi sa urýchlene ospravedlnili.

 Greipel sa ospravedlnil

 "Peter Sagan už nie je mojím priateľom. Sagan nedodržiava pravidlá, myslí si, že je kráľ a že mu to prejde," vyhlásil Greipel ešte pred vylúčením Sagana z TdF 2017 (Tour de France - pozn. autora).
 Viac ako dve hodiny po prekvapujúcom vylúčení Sagana však Greipel na twitteri napísal:
 „Niekedy by som si mal najprv pozrieť obrázky až potom niečo povedať. Ospravedlňujem sa Petrovi Saganovi. Myslím si, že rozhodcovia mu udelili príliš tvrdý trest.“ [1]

SkryťVypnúť reklamu

  Tímový manažér Dimension Data Rolf Aldag:

 V stanovisku pre RTVS, ešte pred verdiktom o Saganovej diskvalifikácii z TdF, povedal:
 "Pre mňa to nebola obyčajná kolízia.
 Vyzeralo to tak, ako keby to Peter Sagan spravil úmyselne. Či to tak skutočne bolo, musí rozhodnúť UCI. Mark však dostal lakťom a za to musí Peter niesť zodpovednosť."
 Nestačí ospravedlnenie. Sú to obaja šprintéri a silní chlapi, ale toto sa nemalo stať.
 Ako to bude vyzerať pred celým svetom, že si majster sveta môže dovoliť lakťom zneškodniť súpera v rýchlosti 65 km/h? Je to životunebezpečné." [2]
 UCI - Union Cycliste Internationale je svetový riadiaci orgán v športe cyklistických pretekov, klasifikuje preteky podľa ratingovej stupnice. [3]

SkryťVypnúť reklamu

 Nebolo to ľahké rozhodnutie

 Šéfkomisár UCI na TdF Philippe Mariën na otázku belgického portálu Sporza, či sa nedalo v prípade Petra Sagana postupovať inak, odpovedal:
 "Urobil veľkú chybu. Dlho sme o tom diskutovali a dospeli sme k záveru, že v prípade takýchto obzvlášť závažných prípadov musíme postupovať nekompromisne.
 Napriek tomu to nebolo ľahké rozhodnutie. Vedeli sme, koho meno bolo v hre. Toto však nie je o konkrétnom človeku či osobe, ale o tom, čo urobil. ZDÁ SA, že to bolo úmyselné či zámerné." [4]

 ZDÁ SA (?!?)

 Máme tomu naozaj - doslovne - rozumieť tak, že rozhodcovia rozhodovali na základe nejakého "zdania"? Aj po zhliadnutí záznamu z posudzovaných okamihov?
 Ja som asi nie nadarmo kedysi písal o nebezpečnej sile domýšľania. [5]
 Žiaľ, rozhodcovia UCI moje blogy nečítajú a riadia sa inými "myšlienkami".

SkryťVypnúť reklamu

 Argumentácia Milana Dvorščíka

 Na otázku moderátora markízackých televíznych novín, či je prípustné meniť už raz stanovenú výšku trestu (ponechajme bokom možnosť, že sa trestaný skutok nestal) - penalizáciu 30 sekúnd a strhnutie 80 bodov v bodovacej súťaži - a zmeniť ju až na "dištanc", Milan Dvorščík povedal asi toto. -
 Po prvé, Sagan nemusel ísť celkom doprava až celkom k diváckym bariéram.
 Po druhé, rozhodcovia (zrejme) prehodnocovali výšku trestu podľa nejakých dodatočných informácií.
 
 Čo to mohli byť za "dodatočné informácie"?
 
 Hoci - ak naozaj boli - boli, nevedno aké a nevedno od koho.
 Okrem toho - celkom určite - "presahovali rámec" relevantných informácií obrazového záznamu z inkriminovaných chvíľ.
 Takto pracuje UCI?
 Áno, zrejme UCI takto naozaj pracuje!

 Uvažoval som nad otázkou, prečo "Sagan išiel celkom doprava, hoci (vraj) nemusel".
 A napadlo ma, že je celkom ľahko možné toto. - Sagan v rozhodujúcich chvíľach štvrtej etapy, v prirodzenej snahe favorita "šliapnuť do pedálov", mohol dostať balans. Celkom nepatrný náklon, ktorý mohol najľahšie a najjednoduchšie zvládnuť reflexným konaním, ako ho zaznamenali televízne kamery. Samotné pôsobenie (reálnych) síl pôsobiacich pri balanse však televízne kamery nie sú schopné zaznamenať. 
 Som si vedomý toho, že tu sa tiež jedná len o domýšľanie... ale - ľahká pomoc:!
 Rozhodcovia UCI si mohli, skôr ako vyriekli svoj "ortieľ", Sagana zavolať a opýtať sa ho, ako to videl a cítil on.
 Je zrejmé, že na pretekárskom bicykli nie sú spätné zrkadlá, v ktorých by bol mohol vidieť približujúceho sa Cavendisha. A preto, že jazdec v popredí nemôže vidieť za seba, zodpovednosť za situáciu za ním leží na pleciach jazdcov v pozadí.
 Cavendish mohol byť uvážlivejší. Asi sa nemal pchať do nepriechodného priestoru pri diváckych bariérach.

 Osobne si myslím, že to si súkromne myslí aj rozhodca Milan Dvorščík.
 Ale otvorene to nepovie.
 "Cudne" sa tomu hovorí "diplomacia" - nešpiniť do vlastného hniezda (v tomto prípade rozumej: nekritizovať kolegov medzinárodných rozhodcov).
 Ale nie azda z obavy, že by poukázaním na ich chybné kolektívne rozhodnutie, urobené na základe domýšľania i akýchsi dodatočných informácií, mohlo znížiť ich vážnosť.
 Inými slovami sa podobné konanie označuje aj pojmom "autocenzúra".
 Tá je motivovaná oveľa prozaickejšími dôvodmi. Najpádnejším z nich môže byť obava, že by potom pána Dvorščíka vo funkcii medzinárodného rozhodcu mohli cyklistickí "aparátčici" pozývať "za hranice všedných dní" menej často.
 Možno som, s týmto dohadom dosť ďaleko od pravdy. Ale ja osobne by som pred televízne kamery takto - ako on - vystúpiť nešiel.
 Na inom mieste, podobne ako činovníci UCI, radikálne prehodnotil svoj názor a priznal chybu UCI s alibistickým zdôvodnením, že "chyby robia aj rozhodcovia". Už nič nezavážilo, "že Sagan nemal ísť tak ďaleko doprava". 
 Áno, chybu môže urobiť každý, aj rozhodca. Ale na tento cyklistický "kiks" UCI na Tour de France sa nezabudne veľmi dlho, podobne ako na Maradonovu "božiu ruku" vo futbale.
 "Boží" rozhodca v tej dobe nemal k dispozícii tie technické prostriedky a z toho vyplývajúce možnosti, ako ich majú rozhodcovia i (televízni) diváci vo viacerých športoch dnes.

 Čo povedal Dvorščík inde?

Otázka: Stalo sa, že Mark Cavendish padol pri kontakte s Petrom Saganom. Aký je postup v takom prípade?

 (Jeho) odpoveď:
 „Dôležité je ohodnotiť priestupok. Rozhodcovia ho môžu klasifikovať ako vybočenie zo smeru po začatí šprintu alebo ohrozenie pretekára či nebezpečné ohrozenie pretekára. Sú viaceré možnosti, ktoré rozhodca má. A ďalšia vec je, že rozhoduje rozhodcovský zbor.
 Je to kolektívne rozhodnutie a pri hraničnom priestupku musia brať do úvahy okolnosti za a proti. Ak sa rozhodcovia zhodli, že to bol priestupok, ktorý ohrozil zdravie a život pretekára, je za takýto priestupok diskvalifikácia. Ak by napríklad niekto z kolektívu mal iný názor, tak sa hlasuje o klasifikácii priestupku. Na Tour je podľa ustanovení UCI minimálne deväť rozhodcov.“ [6]

 Z jeho odpovede vyplynulo, že rozhodcovia UCI hlasovali všetci rovnako.
 Hanba!


 Pramene:

[1] https://sport.sme.sk/c/20575232/reakcie-na-vylucenie-petra-sagana-z-tour-de- france.html#ixzz4lzpaM8eV

[2] https://sport.sme.sk/c/20575232/reakcie-na-vylucenie-petra-sagana-z-tour-de-france.html#ixzz4lzqmNk6k

[3] https://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/UCI_race_classifications&prev=search

[4] https://sport.sme.sk/c/20575232/reakcie-na-vylucenie-petra-sagana-z-tour-de-france.html#ixzz4lznmeVLm

[5] Nebezpečná sila domýšľania
https://cudzis.blog.sme.sk/c/447522/nebezpecna-sila-domyslania.html

[6] https://sport.sme.sk/c/20575455/dvorscik-chyby-robia-aj-rozhodcovia-tour-de-france.html#ixzz4lzfaZeIh


  Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  125x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu