
Cieľom osláv (najmä „okrúhlych“) výročí zo života Aurela Stodolu je priblížiť mladej generácii – najmä študentom technických univerzít - osobnosť a hodnoty, ktoré vytvoril profesor Aurel Stodola vo Švajčiarsku.
„Takúto významnú osobnosť Slovensko, v tejto oblasti, v histórii ešte nemalo a v budúcnosti už asi nebude mať.
Prof. Aurel Stodola je stále uznávaný nielen na Technickej univerzite ETH v Zürichu, ale v celom Švajčiarsku a v zahraničí.“ (M.Šuvada)

Kto je Miroslav Šuvada
Po príchode do Švajčiarska v roku 1968 pracoval vo švajčiarskych priemyselných koncernoch v oblasti organizácie koncepcií informačných systémov plánovania a riadenia výroby, ich implementácie do praxe, participoval na strategických štúdiách – Feasibility Studies o zavádzaní nových informačných technológií.
Po absolvovaní štúdia na Federálnej vysokej škole technickej ETH v Zürichu sa rozhodol pre konzultačnú činnosť.
V roku 1985 založil vo Švajčiarsku konzultačnú firmu, ktorej hlavnou činnosťou je Management Consulting, vypracovanie IT stratégií a zavádzanie informačných systémov v globálne operujúcich svetových koncernoch v Európe, Ázii a USA.
Po politických zmenách v roku 1990 zorganizoval a osobne viedol na Slovensku aj v Čechách niekoľko odborných seminárov a sympózií s centrálnou tematikou: „Prechod z plánovaného na trhové hospodárstvo“.
Vďaka dobrým (i osobným) kontaktom získal aj mnohých expertov a významných podnikateľov z Európy a z USA, ktorí tieto semináre a sympózia podporili svojimi praktickými skúsenosťami.
Spolu s generáciou zahraničných Slovákov, ktorá našla po roku 1968 nový domov vo Švajčiarsku, sa už od začiatku pobytu v novom prostredí začal veľmi intenzívne zaujímať o život nášho krajana – Aurela Stodolu.
„Bola to pre nás krajanov veľká česť a povzbudenie počuť o tomto vedcovi svetového mena a čestnom občanovi mesta Zürich mnoho pozitívnych správ.“ (M. Šuvada)
Slováci v Zürichu mali veľký záujem zriadiť pamätné múzeum prof. Aurela Stodolu v rodinnom dome, v ktorom rodina Stodolovcov skutočne žila, nachádzajúcom sa v mestskej časti Witikon v Zürichu. Žiaľ, túto peknú myšlienku sa slovenským krajanom v Zürichu nepodarilo zrealizovať, pretože nemali na kúpu tohto rodinného domu dostatok finančných prostriedkov. Avšak jedna z ulíc v mestskej časti Witikon nesie meno prof. Stodolu.
Tak zostala už len jediná možnosť ako si pripomínať túto našu významnú osobnosť: každoročné stretnutia pri hrobe Stodolovcov, na známom zürišskom cintoríne Rehalp.
Pri rodinnom hrobe manželov Stodolovcov krajania vzdávajú úctu nielen Aurelovi Stodolovi a jeho rodine, ale i všetkým ostatným zosnulým Slovákom vo Švajčiarsku.
Po dlhom hľadaní mal prednášateľ mimoriadnu príležitosť osobne stretnúť jedného z posledných žijúcich asistentov prof. A. Stololu prof. Dr. Gustava Eichelbergera. Pri ďalších stretnutiach mu prof. Eichelberg poskytol aj rozhovor o spoločnej pedagogickej a vedeckej činnosti s prof. A. Stodolom na ETH V Zürichu, ako i z jeho rodinného života. Toto interview bolo uverejnené v roku 1974 v Horizonte, krajanskom časopise Slovákov v zahraničí.
Počas vrcholných osláv 150. výročia prof. Aurela Stodolu na Slovensku, dňa 11. mája 2009 na pôde STU v Bratislave, predniesol M. Šuvada pozdrav krajanov zo Švajčiarska, ktorý bol tiež uverejnený i v časopise “Slovo z Britskej Kolumbie v Kanade, Vancouver” 2016.
Dňa 7. marca 2019 sa v priestoroch Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky pri EÚ uskutočnilo slávnostné podujatie pri príležitosti osláv 5. výročia od založenia Styčnej kancelárie SR pre výskum a vývoj v Bruseli (SLORD). [1]
Pán Šuvada tam tiež vystúpil - s prezentáciou o profesionálnom živote Aurela Stodolu.

Čo sa (už dialo, a ešte len) bude diať na Slovensku
O tom informuje aj všeobecný príhovor z pera Miroslava Šuvadu, určený širokej slovenskej verejnosti:


Poznámka: Na zverejnenie všetkých tu uvedených informácií som dostal osobný súhlas od pána Miroslava Šuvadu a - pretože som zverejnil niektoré jeho prezentačné slajdy - označujem ich ako (veľmi nepatrne upravené) reprodukcie pôvodných predlôh.
Pokračovanie.
Pramene:
[1] Podujatie pri príležitosti 5. výročia Styčnej kancelárie SR pre výskum a vývoj v Bruseli
http://slord.sk/sk/aktuality/tlacova-sprava-podujatie-pri-prilezitosti-5.-vyrocia-stycnej-kancelarie-sr-pre-vyskum-a-vyvoj-v-bruseli.html?page_id=3819
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.