Do Liptovského Mikuláša Švajčiari zavítali po ceste z Košíc do Bratislavy.
Oslavy 160. výročia narodenia Aurela Stodolu v Košiciach (7.5.t.r.) zorganizovala Technická univerzita Košice (TUKE), v spolupráci so Slovenským technickým múzeom.
Oslavy v Bratislave (9.5.t.r.) sa konali pod patronátom SPP, a.s. a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Pochopiteľne, Švajčiari mali pri tejto príležitosti záujem uctiť si pamiatku Aurela Stodolu priamo v jeho rodisku, a pritom sa oboznámiť s najzaujímavejšími miestami v Liptovskom Mikuláši, kde sa uchováva najviac pamiatok spojených s obdobím jeho mladosti.
Na pozvanie riaditeľa Mgr. Jaroslava Hrica najprv navštívili Múzeum Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov, aby si prezreli novozriadenú trvalú expozíciu o živote a práci prof. Aurela Stodolu – „Pracovňa profesora Aurela Stodolu“ (prakticky ešte pred jej oficiálnym otvorením). [1]
Druhá časť prehliadky mestských muzeálnych pamätihodností – a nielen na Aurela Stodolu, ale na celú stodolovskú rodinu, z ktorej pochádzal – pozostávala z návštevy tolerančného evanjelického kostola [2] a trvalej expozície TATRÍN – Žiadosti slovenského národa. [3]
Evanjelický kostol je zaujímavý už aj preto, že rodina Stodolovcov bola jeho podporovateľom a významným donorom a Aurel Stodola sa v ňom dokonca sobášil.
Expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa sa nachádza v pôvodnej budove evanjelickej fary, na ktorej pôsobil ako kňaz významný predstaviteľ štúrovského hnutia Michal Miloslav Hodža. Tam bol založený spolok Tatrín (1844 – 1848) aj spísané Žiadosti (1848) slovenského národa. [4]
Treťou významnou budovou v tejto lokalite, navodzujúcej tak trochu atmosféru polovice 19. storočia, na konci Tranovského uličky je Galéria Petra Michala Bohúňa. Jesto tam teda čo obzerať. (Pravda, galéria nebola v programe Švajčiarov.)

Ďalšie, pre nich zaujímavé, miesto a objekt predstavovala fontána Metamorfózy na Námestí osloboditeľov, kde je menu Aurela Stodolu – spomedzi mnohých mien významných liptovsko-mikulášskych rodákov – vyhradené najčestnejšie miesto.
Nasledovalo pristavenie sa pri rodnom dome Aurela Stodolu na Ulici 1.Mája a nakoniec návšteva hrobu manželov Stodolovcov na Vrbickom cintoríne.
Zo všetkých spomenutých miest mám pomerne veľa vydarených záberov. To ma vedie k zámeru zverejniť ich výber, a to postupne – na pokračovanie, v tematicky ucelených častiach.
Možno si čitateľ pomyslí, že sa môj zámer nestretne s veľkým porozumením čitateľov mojich článkov, pretože to – na prvý pohľad - môže byť nudné. Ibaže ja sa nerozhodujem podľa čitateľského ohlasu. Píšem aj so zreteľom na budúcnosť.
Koľko podobne ladených materiálov – bohato ilustrovaných unikátnymi zábermi z nedávnej minulosti (a nemusíme ísť ďaleko, v tomto prípade trebárs len k 150. výročiu narodenia Aurela Stodolu) – existovalo doteraz na „slovenskom“ internete?
Osobne si želám, aby sa v kyberpriestore ocitlo takýchto „obrázkov“ nepomerne viac. Pretože dnes, v dobe informačnej explózie, upúta „surfera“ skôr obraz ako text. A ten, koho zaujme obsah textu, často ocení aj vypovedaciu „silu“ ilustrujúcich záberov.
Preto, v tejto prvej časti návštevy Švajčiarov – členov skupiny Alphorngruppe Kaiten a pána Miroslava Šuvadu z Zürichu – v Liptovskom Mikuláši, pripájam fotogalériu len z prehliadky vybraných priestorov Múzea Janka Kráľa.
Výklad im podával osobne riaditeľ múzea Mgr. Jaroslav Hric.
Expozícia „Pracovňa profesora Aurela Stodolu“ v Múzeu Janka Kráľa
Už z názvu múzea možno tušiť, že Múzeum Janka Kráľa doteraz preferovalo sústreďovanie a uchovávanie pamiatok (predovšetkým) v podobe rôznych písomností a obrazov – napríklad, od (kópií) súdnych záznamov z procesu s povesťami opradenom zbojníkom Jurajom Jánošíkom (1713), cez práce starších literátov (19. stor.) až po novších autorov prác spoločenskovednej povahy. Diel s prírodovedným obsahom, resp. technického charakteru – povedzme, ako Stodolove práce – v takomto múzeu bolo (a zrejme aj vždy bude) nepomerne menej.
Zriadenie novej expozície, a síce expozície „Pracovňa profesora Aurela Stodolu“, je preto chvályhodné.
F O T O G A L É R I A















Pokračovanie.
Pramene:
[1] Aurel Stodola – génius z Liptova
https://www.mikulas.sk/navstevnik/aurel-stodola/
[2] Evanjelický kostol
https://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/untitled%20folder/EV_KOSTOL_SK_2018_WEB.pdf
[3] Expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa
https://www.mikulas.sk/navstevnik/muzea-a-galerie/expozicia-tatrin-a-ziadosti-slovenskeho-naroda/
[4] Tatrín
https://sk.wikipedia.org/wiki/Tatrín
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.