Vystúpenie Alphorngruppe Kaiten na Námestí osloboditeľov, pri fontáne Metamorfózy, 8.5.2019
Ďalšie, pre Švajčiarov zaujímavé, miesto a objekt predstavovala fontána Metamorfózy na Námestí osloboditeľov, kde je menu Aurela Stodolu – spomedzi mien mnohých významných liptovsko-mikulášskych rodákov – vyhradené najčestnejšie miesto.
Keď sa oboznámili s prostredím v najbližšom okolí fontány, miesto svojho plánovaného vystúpenia si zvolili južne od nej.
Pre fotografovanie by to – pri inom počasí – predstavovalo ošemetné svetelné podmienky. Pri bezoblačnej alebo čiastočne oblačnej oblohe by sa (pri niektorých záberoch) muselo fotografovať aj v smere proti žiariacemu slnku a snímky v protisvetle nebývajú vydarené.
Obloha však bola zastretá príhodnou oblačnosťou, ktorá slnečný svit rozptyľovala priam ideálne.
Okrem toho, na Slovensku sme mali štátny sviatok - Deň víťazstva. Mesto si oficiálne pripomenulo 74. výročia skončenia druhej svetovej vojny deň predtým. Inak by sa bola, minimálne z tohto dôvodu, predstavila skupina švajčiarskych trubačov Alphorngruppe Kaiten väčšiemu množstvu divákov.
Aj tak však bolo – v dobrom počasí – divákov dosť.
Naviac som si všimol (a iste i Švajčiari), že okolo neďalekého ovenčeného pamätníka sovietskym vojakom, padlým pri oslobodzovaní Liptovského Mikuláša – a vôbec v druhej svetovej vojne – stále pietne svietia, aj za bieleho dňa, štyri elektrické lampy.
Front tu „stál“ dlhých šesť týždňov a pozičné boje si vyžiadali cca 1500 padlých, ktorí sú pochovaní na vojenskom cintoríne Háj-Nicovô na kopci nad mestom. Liptovský Mikuláš bol oslobodený v ten istý deň ako Bratislava – 4. apríla 1945.
Nepamätám sa, žeby som ten pamätník niekedy takto videl, a zdalo sa mi veľmi vhodné vtesnať tento (pre mňa) unikátny moment do jedného záberu minimálne s dvojicou Švajčiarov-vlajkárov, ktorí umocňovali dojem z vystúpenia „trubačov“ efektným „žonglovaním“ so švajčiarskymi vlajkami.
Ďalej nech za mňa rozpráva
F O T O G A L É R I A

























Takto nejako by sa mal zvýrazniť a obrazne podčiarkovať špecifický životný príbeh prof. Aurela Stodolu každoročne.
On mladšie roky svojho života síce prežil na Slovensku, v slovenskom prostredí. Ale druhú polovicu života venoval zvýšeniu úrovne vlastného vzdelania a práci vo vzdialenom Švajčiarsku, ktoré mu umožnilo taký tvorivý rozlet, že je to dodnes na prospech celému svetu.
Svojím dielom vytvoril trvalé cezhraničné mosty a na tom už nikdy nič nezmení žiaden ďalší politický vývoj v Európe, nech by bol akýkoľvek.
Preto navrhujem kompetentným predstaviteľom Mesta Liptovský Mikuláš, aby uvážili, či by nebolo možné každoročne aspoň na jeden týždeň okolo 11. mája, keď si pripomíname narodenie Aurela Stodolu - veľmi významného rodáka a Slováka - "dekorovať" panely fontány Metamorfózy na podobný spôsob. (Nazdávam sa, že si takúto atrakciu všimli aj návštevníci mesta v rámci cestovného ruchu.)



Pokračovanie.
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.