Švajčiarska folklórna skupina Alphorngruppe Kaiten, vedená zahraničným Slovákom p. Miroslavom Šuvadom, mala v svojom programovom pláne aj zastavenie sa pri rodnom dome Aurela Stodolu a pri hrobe manželov Stodolovcov na Vrbickom cintoríne v Liptovskom Mikuláši.
Veď toto sú miesta, na Slovensku najtesnejšie späté s osobným životom Aurela Stodolu.
V rámci ich kultúrno-propagačného turné, na oslavu 160. výročia narodenia Aurela Stodolu, tieto chvíle boli pre Švajčiarov svojím spôsobom vyvrcholením ich pobytu na Slovensku, aj keď ich ešte na druhý deň čakalo vystúpenie v Bratislave.
Robiť im sprievodcu po týchto miestach som sa podujal sám.
Tak sa stalo, že (vlastnú) obrazovú dokumentáciu z týchto nevšedných okamihov máme na Slovensku len dvaja (ja a tlmočníčka).
Čitateľom ich poskytujem s radosťou.
Ako to už však býva, fotograf sa málokedy ocitne pred objektívom vlastného fotoaparátu, keď spúšť stlačí cudzia ruka. Preto sa nemôžem pochváliť záberom, na ktorom by som bol spolu so Švajčiarmi.
Všetky takéto zábery „odcestovali“ do Švajčiarska, ale dúfam – že sa mi niektoré časom dostanú do rúk.
Zastavenie pri rodnom dome Aurela Stodolu
Rodný dom Aurela Stodolu sa nachádza na Ulici 1.Mája, pomerne blízko od moderného nákupného centra STOPSHOP, ktoré vyrástlo na parcele pôvodne zastavanej fabrickým komplexom.
Tento dom pôsobí vo výrazne zmenenom okolitom prostredí akosi výnimočne. Svojím tvarom pripomína stodolu, čo v sebe – v spojitosti s menom bývalých majiteľov – skrýva určitú symboliku (až mystiku).
Dnes mu zostal len „tieň“ z jeho bývalého významu pre rodinu Stodolovcov i pre mesto ako také.
Od riaditeľa Múzea Janka Kráľa Mgr. Jaroslava Hrica som sa (s istým prekvapením) dozvedel, že to vlastne ani nie je rodný dom Aurela Stodolu, ako som si dovtedy myslel.
Skutočný rodný dom Aurela Stodolu zhorel svojho času pri požiari. Ostali z neho základy. A vraj Aurel Stodola, zručný kreslič a technicky zdatný odborník, vypracoval projekt na jeho znovupostavenie na tých pôvodných základoch.
Bohatší o tieto nové poznatky, navigoval som mikrobus Švajčiarov na parkovisko pri Stopshope čím najbližšie k miestu plánovanej obhliadky. Dom Stodolovcov bol hneď za rohom.
Švajčiari si so sebou vzali svoje vlajky.
Pretože bol práve štátny sviatok, Deň víťazstva, dopravný ruch na štvorprúdovke, vedúcej tesne popred dom, bol obmedzený.
Mali sme úmysel odfotografovať návštevu najmä v blízkosti pamätnej dosky na priečelí rodného domu Aurela Stodolu. A tiež aj s dostatočným odstupom, aby sa v zábere ocitla celá budova.
Nešlo to inak, iba z cesty. Ja som urobil niekoľko záberov z trávnatého stredového pásu. Ale niektorí si vyberali vhodné pozície priamo v jazdných pruhoch na ceste.
Dosť nám v tejto situácii napomohli semafory na spodnom i hornom konci Rachmaninovho námestia, regulujúce dopravu v dotknutom úseku a spôsobujúce pravidelne prestávky medzi prejazdom áut tesne popred dom Stodolovcov.
Aj tak som bol požiadaný, aby som pre istotu dával pozor na bezpečnosť fotografujúcich Švajčiarov. Ale nebolo to nijako dramatické.
Myslím, že aj vodičov áut, ešte obďaleč stojacich na hornej križovatke pred semaformi, už zďaleka upútala „miestna nezvyčajnosť“ – výrazne červené švajčiarske zástavy so širokým bielym krížom.
F O T O G A L É R I A








Návšteva hrobu manželov Stodolovcov na Vrbickom cintoríne
Urobil som osem záberov na tomto pietnom mieste.
Možno by bol niektorý (alebo výrez z neho) vhodný, napríklad na doplnenie obrazovej galérie pri wikipedickom hesle Aurel Stodola (https://sk.wikipedia.org/wiki/Aurel_Stodola), aby sa – popri popise minulosti – organicky spojila s jeho menom aj prítomnosť, upozorňujúca, že sa naňho nezabúda.
F O T O G A L É R I A








Kedy sa narodil Aurel Stodola
V súvislosti s touto švajčiarskou návštevou na Slovensku, pri príležitosti 160. výročia narodenia Aurela Stodolu v Liptovskom Mikuláši r. 1859, som sa sprekvapením dozvedel, že ohľadom presného dátumu narodenia tohto nášho slávneho rodáka existuje určitý rozpor.
Na Slovensku sa ako oficiálny dátum narodenia Aurela Stodolu uvádza 11. máj 1859.
Nietoré oficiálné švajčiarske (i iné) inštitúcie uvádzajú ako dátum jeho narodenia 10. máj 1859.
Tak trochu mi to pripomína situáciu s dátumom skončenia druhej svetovej vojny.
Za socializmu sa u nás ako Deň víťazstva uvádzal 9. máj 1945.
Po roku 1989 sa dátum posunul o jeden deň dopredu a dnes Deň víťazstva oficiálne slávime 8. mája.
V zmienenom hesle Aurel Stodola sa Wikipédia (v externých odkazoch) odvoláva na „Záznam o narodení a krste v mikulášskej evanjelickej matrike“.
Aj historik Milan Petráš, v svojom diele NAJVÄČŠÍ z veľkých Aurel Bohuslav STODOLA (SPEKTRUM, Bratislava 2017) uvádza faksimile matričného záznamu o narodení Aurela Stodolu (str.145), s dátumom narodenia Aurela Stodolu dňa 11. mája 1859.
Tento matričný záznam sa nachádza v Štátnom archíve v Bytči.


Podľa toho by sa mohol problém považovať za vyriešený.
Mohol – keby!:
Keby deň narodenia Aurela Stodolu, a síce 10. máj 1859, neudávali také (uznávané) informačné zdroje ako -
HISTORICKÝ SLOVNÍK ŠVAJČIARSKA :

RAKÚSKY BIOGRAFICKÝ LEXIKON :

ENCYCLOPEDIA.COM :

alebo trebárs aj tento zdroj. -

Zistiť, ako mohlo (historicky) dôjsť k uvedenému rozdielu v dátume narodenia Aurela Stodolu, je dnes – s odstupom času – dosť ošemetná vec. Ale historici by sa mohli podujať prebádať tento „problém“.
Ja osobne predpokladám, že uvedený rozdiel vznikol najskôr nejakým banálnym nedorozumením, a to asi pri predložení svojich osobných dokladov Aurelom Stodolom niektorej zahraničnej inštitúcii, možno v súvislosti s prijatím do zamestnania (alebo na štúdium). A chybný údaj následne prebrali aj niektoré encyklopedické zdroje.
Pokračovanie.
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.