PRIEBEH OSLÁV V KOŠICIACH 7.5.2019 (Pokračovanie)
Krátky klasický komorný koncert v slovenskom podaní
Určitú protiváhu k vystúpeniu švajčiarskych folkloristov predstavovala druhá kultúrna vložka v programe slávnostnej akadémie pri príležitosti 160. výročia narodenia Aurela Stodolu v podobe vystúpenia slovenskej koncertnej skupiny.
(Ak som si pôvodne myslel, že názov onoho hudobného telesa nezabudnem, teraz si trpko uvedomujem, ako veľmi som sa mýlil. Chcem sa teda týmto našim mladým umelcom aspoň ospravedlniť. Síce nie som ani znalcom klasickej hudby, ale aj tak hádam môžem povedať, že sa predstavili niekoľkými komornými skladbami – „drobnosťami hudobných majstrov“.
Zdalo sa mi, že poznávam melódie (možno) Schubertovho Zastaveníčka alebo Schumannovho Snenia, ale ruku do ohňa by som za to nedal. Ich výkon bol však – jedným slovom – skvelý.)



Slávnostná akadémia v Aule Maxima skončila približne o 13. hodine.
Program osláv mal pokračovať o 15. hod. položením venca k buste Aurela Stodolu na priečelí Slovenského technického múzea na Hlavnej ulici.
Aj tam som chcel byť.
Návšteva Východoslovenského múzea v Košiciach
Aby som zmysluplne využil čas čakania, rozhodol som sa cestou navštíviť ešte aj Východoslovenské múzeum na Námestí Maratónu mieru.


Spomedzi aktuálnych výstav som si vybral výstavy „Doba ľadová“ a „Košický zlatý poklad“, ktorý tvorí 2920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz. [1]
Ponúkam čitateľovi vlastné zábery z prostredia trezoru v suteréne múzea, kde (takto zabezpečený) sa onen unikátny poklad nachádza, ako aj jeho efektné naaranžovanie.




Pri čelnom pohľade na poklad - od vstupu do trezora – ma napadla myšlienka, symbolicky prirovnať prínos Aurela Stodolu pre celosvetovú spoločnosť s prínosom iných veľkých Slovákov v oblasti techniky: napríklad Jozefa Murgaša, Jozefa Maxmiliána Petzvala [2], Štefana Baniča [3], Jána Bahýľa [4], Štefana Aniána Jedlíka [5] či otca (Mateja Kornela) a synov (Jozefa a Maximiliána) Hellovcov [6] alebo až Jána Andreja Segnera [7].
Ak „veľkosť“ všetkých ostatných menovaných prirovnáme k minciam, zoradeným na paneloch vo vitrínach po obvode stien trezora, potom „veľkosť“ Aurela Stodolu možno prirovnať k minci-solitéru, umiestnenému v samostatnom valcovitom priestore na skosenom valcovom podstavci, v popredí v centre záberu.
Aurel Stodola bol vo svojej dobe a vo svojej profesii výnimočný.
(Keby, napríklad, nedávny projekt slovenskej verejnoprávnej televízie nebol len „plagiátom“ zahraničnej provienencie, meno Aurela Stodolu by tam rozhodne nechýbalo. Tak „veľký“ Slovák to bol; ale to si uvedomujú asi naozaj len povolaní odborníci, ktorí, popri plejáde osobností zo spoločenskovednej oblasti, majú vedomosti o vcelku skromnej skupine Slovákov zameraných prírodovedne a technicky.)

Návšteva Slovenského technického múzea
Keďže ešte zostával nejaký čas do aktu kladenia venca pri buste Aurela Stodolu, moje „túľavé topánky“ ma zaniesli aj do vnútorných priestorov múzea.




Slávnostný akt pri Slovenskom technickom múzeu
Keď konečne nastala chvíľa záverečnej ceremónie, v rámci osláv 160. výročia narodenia Aurela Stodolu v Košiciach, nemilo ma zaskočil fakt, že batéria môjho lumixu bola takmer vybitá. Fotoaparát dokázal zachytiť už len tieto dva posledné zábery.


Akt kladenia venca pri buste Aurela Stodolu na priečelí Slovenského technického múzea sledovalo pomerne veľké množstvo ľudí, a mnohí si jeho priebeh fotografovali (myslím, že tam boli aj vyslaní profesionálni fotografi). Preto verím, že sa mi podarí doplniť svoju kolekciu záberov o niektoré ich pohľady.
Pramene:
[1] Košický zlatý poklad
http://www.vsmuzeum.sk/expozicie
[2] https://sk.wikipedia.org/wiki/Jozef_Maximilián_Pecval
[3] https://sk.wikipedia.org/wiki/Štefan_Banič
[4]https://sk.wikipedia.org/wiki/Ján_Bahýľ
[5] https://sk.wikipedia.org/wiki/Štefan_Anián_Jedlík
[6] https://sk.wikipedia.org/wiki/Jozef_Karol_Hell
[7] https://sk.wikipedia.org/wiki/Ján_Andrej_Segner
Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:
Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.