Teória pohlcovačov tmy dokazuje, že tma má hmotnosť a je ťažšia a aj rýchlejšia ako svetlo. Základom teórie pohlcovačov tmy je tvrdenie, že žiarovky pohlcujú tmu. Všimnime si pohlcovač tmy vo vašej izbe. Určite súhlasíte, že v jeho blízkosti je menej tmy ako kdekoľvek inde.
Čím je pohlcovač väčší, tým viac tmy dokáže pohltiť. Pohlcovače na parkovisku pred domom majú oveľa väčšiu kapacitu ako pohlcovač vo vašej izbe. Podobne ako všetky veci má pohlcovač tmy obmedzenú životnosť. Akonáhle sa tmou naplní, nemá kam pohlcovať ďaľšiu tmu. To sa prejaví tmavou škvrnou, ktorá je v plnom pohlcovači zreteľne viditeľná. Tma, ktorú pohlcovače pohltia, potom putuje drôtmi do energetických závodov, kde ju likvidujú, zvyčajne pomocou fosílnych palív.
Primitívnym pohlcovačom tmy je aj sviečka. Nová sviečka má knôt biely. Po prvom použití však zistíte, že v dôsledku pohltenej tmy knôt sčernel. Keď dáte vedľa sviečky ceruzku, tiež sčernie. Je to preto, že popri nej prúdila tma do sviečky. Nevýhodou týchto primitívnych pohlcovačov tmy je ich obmedzený dosah.
Existujú i prenosné pohlcovače tmy. V nich má žiarovka príliš malý objem, a preto sa do jej blízkosti musí inštalovať skladisko pre tmu, ľudovo nazývané "batéria". Akonáhle sa skladisko zaplní, musí sa vyprázdniť - alebo vymeniť; potom môže pohlcovač znova fungovať.
Tma má hmotnosť. To sa prejavuje trením pri prechode tmy do pohlcovača a toto trenie pohlcovač zohrieva. Preto neradno dotýkať sa pohlcovača v činnosti. Ešte väčšie problémy sú so sviečkou: hmota tmy do nej musí preniknúť pevným knôtom namiesto priesvitného skla. V dôsledku toho sa uvoľňuje ešte viac tepla, a preto sa neodporúča siahať ani na fungujúcu sviečku.
Zohrievanie pracujúceho pohlcovača je pochopiteľné. Ak stláčate plyn, zahrieva sa - a rovnako sa zahrieva i tma natláčaná do vlákna žiarovky.
Tma je ťažšia ako svetlo. Keď plávate tesne pod hladinou vody, vidíte dostatok svetla. Pri ponorení sa do väčšej hĺbky si však všimnete, že je okolo vás čoraz väčšia tma. Vo veľkej hĺbke je tma úplná. To je preto, že ťažšia tma klesá ku dnu a ľahšie svetlo zostáva hore. Preto znejú slová "svetlo" a "ľahký" v angličtine rovnako (light).
Ostáva ešte dokázať, že tma je rýchlejšia ako svetlo. Keď sa postavíte v osvetlenej miestnosti pred zatvorenú skriňu a opatrne otvoríte jej dvere, uvidíte svetlo pomaly prenikať dovnútra. Tma je však tak rychlá, že nikdy nespozorujete, ako uniká zo skrine von.
Ak teda najbližšie zbadáte žiarovku, nezabudnite, že to nie je svetelný zdroj, ale naopak - pohlcovač tmy.
15. sep 2016 o 01:38
Páči sa: 0x
Prečítané: 998x
Svetelné zdroje = pohlcovače tmy
Roky nám tvrdili, že žiarovky vyžarujú svetlo. Posledné výskumy však ukázali, že je to ináč. Žiarovky nevyžarujú svetlo, ale zato pohlcujú tmu.Preto ich možno správnejšie označiť za pohlcovače tmy.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(11)