Volebný zákon podľa mňa alebo voličov má zastupovať poslanec

Súčasný systém volieb vyhovuje akurát tak politikom, ktorí volia samých seba a ostatní obyvatelia rezignujú na snahu vôbec niečo ovplyvniť. V parlamente sa dohodnú šedé eminencie jednotlivých strán a poslanci odhlasujú, čo treba. Čas na zmenu? Podľa mňa najvyšší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Podstata zmeny by mala byť v zdôraznení zastupiteľskej úlohy poslanca. Preto navrhujem, aby sa poslancom stal ten kandidát, ktorý v danom volebnom obvode získa nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých oprávnených voličov. Znovu opakujem, všetkých. Voľby by sa proste opakovali dovtedy, kým by túto väčšinu niektorý z kandidátov nezískal. Je mi jasné, že určitý čas by sme boli nútení stráviť s nefunkčným parlamentom, myslím si však, že celkové prečistenie politiky (v ktorej by stratili význam kandidáti spoliehajúci sa len na nízku účasť) a konečne zodpovedný prístup politických strán k vytváraniu kandidátok by mnohonásobne prevýšil krátke obdobie bez neustále sa meniacich zákonov (čo by koniec koncov mohlo byť tiež na prospech, možno by stálo za úvahu obmedziť zasadania parlamentu na jedno ročne, aspoň by si 3x premysleli, za čo zdvihnú ruku :-). Tento systém by samozrejme nemal zmysel pri jednom volebnom obvode, takže bude treba zmeniť volebnú mapu na 100 jednomandátových volebných obvodov (100 poslancov sa mi zdá aj tak veľa, ale aspoň budú jednoduché počty).Výhoda tohto usporiadania je zrejmá, poslanci sa nebudú môcť tak ľahko skrývať za strany a kandidovať budú len tí, ktorí budú mať reálnu podporu (až na pár nechápavcov, ktorí kandidujú z princípu).Systém absolútnej väčšiny samozrejme predpokladá zodpovedný prístup voličov, takže navrhujem, aby občan, ktorý sa nezúčastní volieb, nemal v danom volebnom období právo sťažovať sa na rozhodnutia štátnych orgánov. Ak sa nezúčastní volieb, dáva teda najavo, že mu je činnosť štátu ukradnutá a je mu jedno, ako bude štát fungovať, takže sa nemá prečo sťažovať. Dosť drastický spôsob, ale myslím, že by bol mimoriadne účinný. Zodpovednosť k štátu samozrejme nemôžme čakať len od politikov, musí vychádzať hlavne od občanov a účasť na voľbách je len absolútnym minimom. Voliť je právo - ale ak ho nevyužiješ, nemáš sa prečo sťažovať.Dovolím si do pojednania o voľbách vsunúť aj krátku myšlienku o rokovacom poriadku v parlamente. Aby bol dokument (zákon, uznesenie, čokoľvek) schválený, mal by byť schválený väčšinou všetkých poslancov, nielen tých, ktorí sú aktuálne prítomní; jedine tak bude zabezpečené, že parlament bude schvaľovať vôľu občanov štátu a nie vôľu 39 poslancov zastupujúcich 5 percent populácie. Samozrejme, zdržanie sa hlasovania by stratilo význam, ale ten nemá ani dnes (zmysel by malo, ak by sa hlasy tých, ktorí sa zdržia hlasovania, nezapočítali do kvóra potrebného na schválenie návrhu, ale keďže sa započítavajú, nie je praktický rozdiel medzi zdržaním sa hlasovania a hlasovaním proti). Rovnako treba zrušiť stranícke poslanecké kluby, ktoré nie sú ničím iným než inštitucionalizovanou formou partokracie.

Peter Čunderlík

Peter Čunderlík

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek pozerajúci a často nechápajúci. Napriek požehnanému veku malé decko. Zoznam autorových rubrík:  IgIzWPolitykaJedným očkomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu