Na problematiku anonymných resp. "falošných" e-mailov sa treba pozerať:
z hľadiska ich prijímateľa
z hľadiska ich odosielateľa
Čo sa týka prijímateľa, je nepríjemné, keď obdržíte takýto e-mail, najmä keď neviete, alebo si myslíte, že viete od koho je. To najmenšie, čo si môžete pri podozrivej správe (napríklad keď sa odosielateľ správa v texte nezvyčajne alebo nezvykle formuluje či sa až príliš snaží dodržovať gramatiku) overiť, je, "odkiaľ" (nie od koho) vlastne e-mail prišiel. Ako na to, si ukážeme na príklade e-mailovej služby Gmail* (Google Mail). Otvorte si nejakú došlú správu:

Teraz kliknite na tlačidlo v červenom krúžku, ktoré zobrazí detaily o otvorenej došlej správe:

V tomto prípade vidíme, že odosielateľom je "polislav.cupek@gmail.com", čo je však rovnako pomerne nedôveryhodný údaj. O niečo vernejšia je informácia v červenom krúžku, ktorá indikuje, že e-mail je odoslaný skutočne z g-mailu, čo potvrdzuje teóriu, že odosielateľom je Polislav Cupek. Čo však v tomto prípade:

Odosielateľom tohto e-mailu "je" Tomáš Bella (tomas.bella@sme.sk je jeho regulárna adresa). Keď si však všimneme, že e-mail je odoslaný z nejakého "madcoffe.com", naše pochybnosti o autentickosti tejto správy by mali radikálne vzrásť. V nasledujúcej stati, kde si ukážeme ako posielať falošné či anonymné e-maily sa dozvieme, že madcoffee.com je dobrý nástroj práve na takéto veci.Doteraz sme sa pozerali na vec očami prijímateľa správy. Postavme sa teraz do role jej odosielateľa. Mnohí z Vás, čitateľov, pravdepodobne čakáte práve na to, aby ste sa dozvedeli nejaký ten spôsob odosielania falošných e-mailov. Poďme teda priamo na to. Netvrdím, že ide o nejaký profesionálny spôsob, no svojmu účelu môže veľmi dobre poslúžiť. Aby sme začali, otvorte si stránku http://mail.madcoffee.com . Keď ste tak učinili, mali by ste mať pred sebou stránku na ktorej spodku sa nachádza takýto formulár:

Teraz si popíšeme ako formulár vyplniť (jednotlivé položky). Povedzme, že ste Marián Petržlen, no pred Jánom Mrkvou sa chcete tváriť, že ste Jožko Zeleninka (neuvedené položky ponechajte v pôvodnom stave):
sender: "odosielateľ správy". Čiže v tomto prípade napríklad "jozko.zeleninka@gmail.com". Samozrejme, napíšete skutočnú adresu toho, za koho sa chcete vydávať.
password: napíšte tam čo chcete, ja zvyknem napísať "ahojko"
receiver: adresa prijímateľa, čiže napríklad "jan.mrkva@gmail.com". V skutočnosti skutočná adresa toho, pred kým sa chcete pretvarovať.
reply to: skutočná adresa toho, za koho sa vydávate (zvyšuje to pravdepodobnosť toho, že sa vám úskok podarí).
date: môžete zvoliť možnosť špecifikovať vlastný dátum odoslania ("specify own time").
message body: napíšte text správy
attachment: pomocou tlačidiel "Browse..." môžete pridať k e-mailu prílohy (neodporúčam).
Hotovo. Kliknite na tlačidlo "SEND" pod formulárom a čakajte. Všetko by malo fungovať. Chcel by som však upozorniť, že pri veľkej snahe prijímateľ môže odhaliť skutočného odosielateľa. Percento ľudí, ktorý takúto snahu vynaložia je však minimálne.
Poznámky k hviezdičkám :
* - Gmail je e-mailová služba v beta verzií od firmy Google. Ponúka vyše 2,5GB (stále narastá) priestoru na e-maily, integrovaný chat a mnoho ďaľších funkcií, ktoré stále pribúdajú. Na otvorenie konta však asi budete potrebovať pozvánku (druhá možnosť je vytvorenie pomocou mobilu), takže v prípade záujmu ma môžete kontaktovať na polislav.cupek@gmail.com a ja vám jednu s radosťou pošlem (samozrejme platí iba do vypredania zásob :-)). Postup v tomto článku som prezentoval na Gmaili preto, pretože je podľa mojich skúseností pomerne rozšírený.
Tagy: pocitace e-mail web google href="http://del.icio.us/cupek.blog.sme.sk/tipy-triky" target="_blank">tipy-triky