Google Reader

S rozmachom technológie RSS prišiel aj Google so svojou vlastnou RSS čítačkou - programom určeným na čítanie a predávanie špeciálnych XML súborov užívateľovi. Táto služba beží "online" a je dostupná všetkým vám, čo máte otvorený Google Account (Google účet), rep. Gmail konto (tým pádom aj Google Account). Pozrime sa na ňu však podrobnejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V prípade, že ste ešte o RSS nepočuli, alebo by vám stačila primitívna čítačka RSS kanálov integrovaná v Gmail-i, prečítajte si tento článok .

Vráťme sa však ku Google Reader-u, ktorý je zatiaľ v testovacej beta verzií. Adresa, kde sa môžete prihlásiť je http://reader.google.com . Tam sa nachádzajú aj základné informácie o projekte a prihlasovací dialóg. Do kolonky "E-mail" zadajte vašu e-mailovú adresu, v mojom prípade je to "polislav.cupek", prípadne môžete zadať aj s doménou: "polislav.cupek@gmail.com". V prípade, že gmail konto nemáte, môžete ma požiadať o prihlášku na mojej e-mailovej adrese uvedenej vyššie. Kolonke heslo sa venovať nebudeme. :-) Po prihlásení sa vám v prípade, že ste ešte s Google Reader nepracovali zobrazí privítanie a základné inštrukcie.

Výhodou Google Readeru je pomerne jednoduché ovládanie - tento pocit sa však dostaví až po chvílke s ním strávenej. Páči sa mi tiež možnosť zdielania kanálov s priateľmi alebo známymi. Zložitým nie je ani pridanie nového zdroja, kde stačí napísať adresu XML súboru s RSS výstupom. Stretol som sa totiž aj s programom, kde bolo treba URL adresu rozčleniť na server, parametre a neviem čo ešte, čo väčšine uživateľov znemožňuje kanál pridať.
Pre tých, čo používajú iné Google servisy, či už Gmail alebo iné, k zlepšenej orientácií prispeje aj rovnaká farebná schéma, podobné ovládacie prvky a funkcie, ako napríklad označovanie hviezdičkou, či zaraďovanie do záložiek (Labels).

Nevýhodou Google Readeru je najmä to, že všetky operácie a odosielané či prijímané dáta sa prenášajú cez internet, čiže v prípade pomalšieho pripojenia je tu spomalenie práce. Neodporúčam ho používať najmä ak máte dial-up pripojenie. Stáva sa mi tiež, že ma systém odhlási zo všetkých Google servisov a musím sa opätovne prihlásiť. Tiež neponúka niektoré pokročilejšie funkcie, ktoré pokročilejšiemu uživateľovi budú s veľkou pravdepodobnosťou chýbať. Ten by mal siahnuť po objemnejšej aplikácií nainštalovanej a bežiacej priamo na jeho počítači.

Tagy: pocitace web google rss

Polislav Cupek

Polislav Cupek

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý lekár z Bratislavy zabavený počítačmi, dopravou a encyklopédiami. Zoznam autorových rubrík:  PočítačeGoogleFirefoxSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu