Manažér obrázkov Picasa - nie je všetko zlato, čo sa blyští

Google pod svojou hlavičkou prezentuje pomerne rozsiahly obrázkový manažér Picasa. Na jeho stránke si môžete pozrieť obrázky s dôkazmi, ako dokáže pomocou jediného kliku optimalizovať obrázky, priraďovať im praktické tagy, posielať ich cez Gmail a podobne. Naozaj?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
super rozhranie programu - zákulisie už však také dokonalé nie je
super rozhranie programu - zákulisie už však také dokonalé nie je (zdroj: Google)

Ako sa píše na stránke Picasy, "Picasa was designed to be non-destructive to your original pictures", čiže bola navrhnutá tak, aby nemenila originálne obrázky. Čo to v praxi znamená?

Nuž, asi toľko, že ak pomocou programu po počiatočnom indexovaní upravíte čo i len pixel na fotografií, vytvorí sa jej kópia na úplne inom mieste vášho hard-disku. Z mojej praxe viem, že keď som zväčšil jeden obrázok, vytvorilo sa asi 32 nových súborov s jednotlivými časťami obrázku v adresári "My Pictures" - samozrejme skrytých. Nakoľko však mám zapnuté zobrazovanie aj takýchto súborov, tento fakt neušiel mojej pozornosti.

Vtedy som sa vlastne dovtípil, že program funguje na predpoklade, že koncový užívateľ bude s obrázkami pracovať už vždy len pomocou Picasy - celkom zaujímavá poistka, no nie veľmi príjemná pre tých, ktorým je softvér určený. Tiež by im asi nemalo prekážať rýchlejšie zapratávanie disku ako obvykle. O nejakej neporiadkumilovnosti ani nehovoriac.

Picasa vyletela z môjho počítača ešte rýchlejšie ako prišla.

Tagy: pocitace web google e-mail

Polislav Cupek

Polislav Cupek

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý lekár z Bratislavy zabavený počítačmi, dopravou a encyklopédiami. Zoznam autorových rubrík:  PočítačeGoogleFirefoxSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu