Kanadské riešenie zálohovania PET fliaš na Slovensku

Je veľmi jednoduché. V Kanade sa zákazníkom zálohuje každý obal z nápoja (okrem mlieka), t.j. plechovka, sklenená fľaša, škatuľa či škatuľka od 5 do 20 centov za kus (1 kanadský dolár = 1 CAD = 100 centov) + zákazník platí od 3 do 5 centov za každý kus za tzv. spracovanie, v závislosti od veľkosti obalu (poplatky sa líšia po provinciách). Zálohu dostane naspäť po odovzdaní obalov, cena za spracovanie je nevratná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Sortovanie obalov je ručné, ale prebieha rýchlo.
Sortovanie obalov je ručné, ale prebieha rýchlo. (zdroj: Katarina Cvikova, 2.4.2005)

V podstate to isté sme mali na Slovensku. Až na to, že zálohovanie fliaš bolo pre výrobcov nepovinné, čo využili a takmer prestali vyrábať akékoľvek vratné obaly.V čom je však hlavný rozdiel oproti Slovensku, tieto obaly sa vracajú naspäť v tzv. „Bottle Depot“ (t.j. skladisko/depo fliaš). Tieto skladiská sú súkromné, pravdepodobne dotované vládou, z uvedenej sumy za spracovanie.Všetky druhy obalov sú recyklované, vrátane PET fliaš, ktoré sa roztápajú a robia sa z nich nové PET fľaše.

Čo je na tomto riešení perfektné? Obchody sa vôbec nezaoberajú vracaním fliaš – nemusia ich kontrolovať, preberať, platiť za ich preberanie pracovníkov či kupovať zariadenia na automatické preberanie fliaš, či mať náklady za skladovanie. Takisto výrobcovia nemusia robiť zber fliaš po jednotlivých obchodíkoch, obchodných reťazcoch či veľkoskladoch. Celý obeh vratných obalov je sústredený na pár miestach v meste a odvoz surovín je hromadný, čo samozrejme šetrí náklady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšia dobrá vec je, že všetko, od skla, cez PET fľaše až po škatule z nápojov je, opakujem, je recyklované, t.j. nekončí na skládke. Takže si môžeme byť istí, že už existujú technológie na tieto druhy recyklácie (keby sa ich chceli ujať nejakí slovenskí podnikatelia).

Vedenie týchto skladísk nie je riadené vládou. Keby sa niečo také zaviedlo u nás, nemala by naša vláda žiadne dodatočné náklady – čo by bolo treba uzákoniť by bola povinnosť zálohovania obalov a ich recyklácie vrátane zmeny toku poplatkov z obalov, ktoré by naozaj mali ísť na recykláciu obalov.

Je jasné, že kopec Kanaďanov sa napriek zálohe neobťažuje vracať tieto obaly. Návratnosť obalov zákazníkmi sa pohybuje nad 70%. Ide však v skutočnosti o viac než 59 - 63 000 ton odpadu ročne, ktorý sa recykluje (a to hovoríme len o obaloch z nápojov). O zvyšných pár percent sa postarajú bezdomovci – presne ako na Slovensku. Aspoň niekto chráni našu prírodu, je keď to robí úplne bez úmyslu a len preto, aby prežil.

SkryťVypnúť reklamu

Škoda, že teraz už na Slovensku nemáme takmer žiadne vratné obaly a PET fľaše sa zbierajú len na pár miestach na Slovensku. Ale hádaním sa medzi výrobcami, obchodníkmi a zelenými sa nikam nedostaneme. Povinné zavedenie zálohovania PET fliaš nás zavedie akurát tak k tomu, že výrobcovia preskočia z PET obalov na ďalší druh obalu, ktorý nebudú musieť zálohovať a to je predsa niečo, čo nechceme. Alebo sa mýlim?

Alebo si rovno zoberme príklad z našich rakúskych susedov a konečne zaveďme separovanie všetkého separovateľného zberu. Veď predsa nechceme, aby sa naše vnúčence hrali na horách odpadu!?

Katarína Cviková

Katarína Cviková

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Skončený ekonóm. Zoznam autorových rubrík:  Život v KanadeNázorOdporúčamSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu