
V našej domácnosti triedime odpad od kedy sa pamätám. Zdá sa Vám to prekvapujúce? Mne nie. Naše staré mamy nikdy nič nevyhodili, všetko čo sa dalo sa zužitkovalo a zvyšok sa recykloval.
Keď som povyrástla, zistila som, že naša rodina je pomaly výnimkou, čo sa týka triedenia odpadu. Okrem bezdomovcov a zamestnancov firiem som si takmer nikdy nevšimla, že by nejaké domácnosti chodili do zberných surovín so sklom a papierom. Pritom objem skla a papiera z našej 5 člennej rodiny za pol roka zaberal objem jedného panelákového smetného koša. Ešte za socializmu sa niekto snažil zaviesť triedenie odpadu na (nitrianskych) sídliskách. Dopadlo to tak, že koše určené na papier boli plné všetkého možného odpadu, len nie papieru a okolo košov na sklo bolo plno skla, dokonca niekedy viac, než v ňom. Postupne prestali tieto kontajneri vynášať a recyklácia upadla do zabudnutia... Máme už tvrdý kapitalizmus a vyzerá to, že sa niektoré firmy konečne zobudili a pokúšajú sa znovu zavádzať recyklovanie odpadu. Na sídliskách sa znovu nachádzajú kontajneri na papier a na sklo a niekde dokonca sa dajú odovzdávať aj PET fľaše.
Možno by ma to malo tešiť, ale neteší ma to. Na Slovensku je stále podľa mňa nedostatok
- možností separovania, hlavne potom, čo firmy prestali používať vratné obaly
- ľudí, ktorí separovanie považujú za bežnú a samozrejmú súčasť bežného života
Recykláciu považujem za súčasť života. Už v starej Číne ešte pred vynájdeným papiera recyklovali kože, na ktoré písali. Po vynájdení papiera ho zároveň začali recyklovať. Pozrite sa na prírodu - všetko sa v nej recykluje. Či je to voda (zrážky – spodná voda – rieky – oceány - zrážky) lebo iné látky (napr. minerály zo zeme – rastliny – bylinožravce – mäsožravce – výkaly/mŕtve telá – minerály do zeme). Žiadne živočíchy nevytvárajú odpad, ktorý sa nedá recyklovať. Až na homo sapiens sapiens. Aj to do 20. storočia bolo ešte znesiteľné, ale koniec 20. storočia priniesol so sebou množstvo nových umelo vytvorených látok a rôznych druhov toxických odpadov a hlavne, ľudia zabudli na to, prečo je dôležité recyklovať.
Recyklácia má 2 dôležité aspekty. Chráni pôvodné zdroje a znižuje hromadenie sa odpadu.
Predstavte si, že by zaviedli na celom svete, že o odpad sa musíte postarať sami a nemôžete ho vyhodiť nikde inde len na pozemku, ktorý Vám patrí. Čo by ste spravili? Stavím sa, že väčšina by začala všetko spaľovať. Príjemná predstava. Každý si páli za domom svoj odpad. Čierny dym plný štipľavých kyselín z umelohmotných látok z ktorých sa odpad skladá, ale aj z čerstvej trávy sa valí smerom k oblakom. A to nie z jedného pozemku. Zo všetkých. Každý týždeň. Z času na čas príde tlaková níž. Oblaky dymu sú pritlačené k zemi a všetci sa utekajú skryť do svojich domov a snažia sa upchať všetky diery, aby im otravný dym neprenikol dovnútra. Hrozná predstava. A teraz späť k realite.
Realita je taká, že všetok odpad, ktorý sa nerecykluje sa buď spáli alebo sa uloží na kopu. Takže nemáme milióny (koľko nás je? 6,7 miliárd? Takže cca taká 1 miliarda domácností!) drobných ohníkov, len pár stoviek tisíc väčších ohníkov, ktoré spaľujú odpad po 6,7 miliárd ľudí resp. ho navážajú na kopy alebo hádžu do oceánov. (Už mi je jasné, prečo sú čoraz častejšie prípady veľrýb a delfínov páchajúcich sebevraždu.) O toxických odpadoch ani nehovoriac.
Ja za každým papierikom, kúskom skla či PET fľašou, ktoré nevyhodím do koša ale odovzdám do zberu, vidím zachránený strom, či zníženie kopy odpadu a príspevok k záchrane prírody.
Prestaňme sa vyhovárať, že nám separovanie musia prikázať ako Rakúšanom! Veď nie sme malí. A sme vari horší než Kanaďania? Ako som napísala v predchádzajúcom článku, v Calgary sú vratné plechovky, PET fľaše a krabice z nápojov. Ďalšie suroviny ako papier, obaly z mlieka, sklo ... sa dajú odovzdať na množstvách zberných miest, dosť veľké množstvo z nich je umiestnené pred obchodnými reťazcami. Na miestach s veľkým sústredením ľudí ako napr. obchodné centrá alebo parky sa nachádzajú koše či už na separovaný zber alebo zber obalov z nápojov. T.j. nemusíte vláčiť obal z nápoja so sebou domov, ale ho dáte na triedenie. Prídete o zálohu, ale nemusíte ho vláčiť so sebou domov. Myslíte si, že Kanaďanov niekto núti separovať? Nie. Uvedomujú si potrebu recyklácie. Vari sme my Slováci horší?
Druhá vec, ktorá ma zaráža sú samotné možnosti separovania na Slovensku. Napr. v Rakúsku triedia všetky druhy plastov. Na Slovensku sa separujú len PET fľaše a aj to len niekde. Zoberme si takú Nitru. V časti Zobor, kde je rodinná zástavba sa raz za mesiac môžu odovzdávať PET fľaše. A väčšina domácností to aj robí. Panelová výstavba v Nitre túto možnosť ale nemá. Prečo? A táto otázka sa týka všetkých miest na Slovensku. Prečo? Prečo? Prečo? Učili ma, že mám za všetkým hľadať peniaze. Nuž, som si istá, že náklady na starostlivosť o zberné miesta sa výkupom suroviny, znížením objemov skládok aspoň vyrovnajú. A keď nie, prispeje to aspoň tomu, aby sme našu planétu neutopili v odpade.
P.S:
Článok som napísala v roku 2005, ale zverejňujem ho až teraz. Zistila som, že je, bohužiaľ, stále aktuálny.
V Nitre sa už PET fľaše ale aj iné druhy plastov dajú odovzdať aj na sídliskách.
Výkup plechoviek na Slovensku stále neexistuje, ani hliníkových viečok z jogurtov a podobne. Zber Tetrapakov je asi len na školách.
Mnohí obyvatelia Slovenska ani netušia, že baterky a batérie patria do separovaného zberu a dajú sa odovzdať v niektorých obchodoch blízko ich bydliska. Alebo že staré počítače, televízory, či chladničky nepatria do bežného komunálneho odpadu, nie to na čierne skládky. A možno by stálo za anketu, či si vôbec všimli, že v niektorých veľkých obchodných centrách zaviedli koše na separovaný zber.
Slovensko je stále ďaleko v separovaní zberu v porovnaní s Rakúskom. Jediné, čo sa naozaj pohlo ako tak dopredu je zber a využívanie biomás.
Pravdepodobne moje apelovanie nemá budúcnosť. Vyzerá to však, že sa konečne snažia niektorí ľudia prísť na to, ako automatizovane z komunálneho odpadu odčleniť všetky separovateľné suroviny. To by bola asi najlepšia, najjednoduchšia a hádam aj najlacnejšia cesta pre nás všetkých. Keďže ešte na to neprišli, dávam to ako nápad na výskum našim výskumníkom, možno by za to bola aj Nobelovka :0)
Ale dovtedy nie je ekologickejšieho riešenia, podľa mňa, než ručné separovanie odpadu. Pridajte sa! :*)