
Keď prídete do Kanady ako imigrant, väčšinou Vás nikde nezamestnajú. Uvádzajú 3 hlavné dôvody: -neviete po anglicky -nemáte kanadskú prax -ste v Kanade ešte príliš krátko (aby ste mali poňatia, ako to v nej chodí)
Jedným z odporúčaní imigrantom je, aby si našli prácu vo svojej oblasti ako dobrovoľníci. Je jasné, že sa to vzťahuje len na pomerne málo povolaní, pochybujem napríklad, že by niekedy nemocnice zaviedli možnosť vykonávať dobrovoľne doktorskú prax imigrovaným doktorom bez kanadského vzdelania. Osobne inak nepoznám ani jedného čerstvého imigranta, ktorý by robil ako dobrovoľník.
Ja som si zobrala odporúčanie k srdcu a začala som robiť na recepcii pre jednu neziskovú organizáciu. Stretla som sa s nesmierne ústretovým a prívetivým správaním k dobrovoľníkom a zistila som, že si musím trošku poopraviť mienku o dobrovoľníctve ako takom. Minimálne tu, v Calgary.
Doteraz som si myslela, že dobrovoľníci sú len bohatší ľudia, resp. ľudia, ktorí nemusia robiť a aby nezahynuli od nudy, tak sa venujú dobrovoľníctvu. Alebo sú to horliví zanietenci. Podľa oficiálnej stránky dobrovoľníctva v Calgary, 87% Calgarčanov robí dobrovoľnícku prácu. Často je to len 1 hodina týždenne, ktorú venujú napr. učeniu imigrantov angličtine, či robením spoločnosti starším spoluobčanom...
87% percent však znamená, že dobrovoľníctvu sa venujú takmer všetci – či už zamestnaní, dôchodcovia, študenti alebo ženy na materskej. Mnohí robia v dvoch robotách, majú rodiny a aj tak si nájdu čas angažovať sa ako dobrovoľníci. Ako dobrovoľnícka práca tu existuje takmer všetko – od výpomoci na rôznych akciách, cez robenie web stránok, písanie príspevkov, podporu imigrantov, zneužívaných detí, žien až po čistenie rieky, hasenie požiarov, hľadanie ľudí či zháňanie peňazí.
Väčšinu dobrovoľníckej práce organizujú neziskové organizácie. Čo ma úplne prekvapilo, najväčšia akcia tu v Calgary – Calgary Stampede, na ktorú prichádzajú tisícky ľudí z celého sveta a trvá 10 dní, je takisto zabezpečovaná z veľkej miery dobrovoľníkmi. Nehovoriac o tom, že týchto dobrovoľníkov zamestnávatelia na potrebný čas uvoľňujú z práce.
Dobrovoľníci sú dobrovoľníkmi z rôznych dôvodov, všeobecne sa dajú zhrnúť do 3 základných:-sebarealizácia a pomoc komunite -príprava na povolanie (hlavne u študentov – týmto získavajú prax, ktorú zamestnávatelia berú do úvahy) resp. zmenu povolania (počas života zmenia Kanaďania v priemere cca 7krát svoje pracovné zameranie) -hobby
Čo je zaujímavé, Calgary istým spôsobom dobrovoľníctvom žije. Ľudia sú vyzývaní, aby sa zapojili do rôznych akcií, dobrovoľníctvo je vážené a cenené. Ľudia ho robia s radosťou a zamestnávatelia uprednostňujú zamestnancov, ktorí sa mu venujú. Ako som písala vyššie, 87% ľudí prináša hodnoty spoločnosti dobrovoľníckou prácou. Žeby to bol jeden z dôvodov, prečo je to krajina s najvyššou životnou úrovňou?
Možno je to inak. Vrcholom Maslowovej pyramídy je potreba sebarealizácie. Tá prichádza potom, čo všetky ostatné potreby človeka (fyziologické, istoty a bezpečia, priateľstva a prijatia, váženosti) sú splnené. Takže, keď príde ten čas a na Slovensku začne dobrovoľníctvo rozkvitať, budete vedieť, že sme na tom dobre, že až na poslednú, boli všetky naše potreby uspokojené. Ale viete, čo? Nemusíte čakať až dovtedy. Na Slovensku je množstvo neziskových organizácií, ktorým by ste svojim dobrovoľníctvom boli nápomocní. Prispieť spoločnosti znamená prispieť aj samému sebe, rodine a komunite. A hlavne, budúcnosti krajiny. Budúcnosti našich detí.
Veď dobrovoľníctvo má dlhodobú tradíciu aj na Slovensku. Alebo si myslíte, že nie? Koľkých ľudí poznáte, ktorí sa angažujú v nejakej dobrovoľníckej práci? Napadlo Vás aspoň jedno meno? Čím to je, že o dobrovoľníctve na Slovensku takmer nepočuť? Dokonca tí, ktorí sa na Slovensku angažujú ako dobrovoľníci sa často stretávajú s nepochopením okolia. Často aj najbližšieho.Darovanie krvi nerátam, je to jediné dobrovoľníctvo známe a uznávané na celom svete a našťastie na Slovensku nikdy nevymrelo.