Turisti v Nórsku a Kanade vyvražďujú tulene! - Dôležitý dodatok

MUSÍM poopraviť niektoré myšlienkové pochody z prechádzajúceho článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Čo je skutočnosť?
Čo je skutočnosť? 

Jedna oprava - nie je nás 5 biliónov ale "len" 6,5 miliardy. Po slovensky miliarda sa v americkej angličtine povie billion a ja si to sem tam pomýlim, takže sa ospravedlňujem za moju nečistú slovenčinu a zlý údaj.

Ďakujem všetkým za diskusiu. A ďakujem za kontakt na stránku, ktorú som pred tým nenavštívila, vôbec si nepamätám, že by sa mi niekde objavila, ale podstatné je, že sa musím k svojmu predchádzajúcemu článku vyjadriť.

Na stránke, ktorú ste mi dali, vyvracia kanadská vláda 16 mýtov o love na tulene.Od toho, že lov na tulene trvá max. 3 dni v roku, cez to, že zabíjať tulene môžu iba rybári so špeciálnym povolením a skúškami, až po to, že lov je humánny a množstvá opodstatnené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som si teraz prečítala svoj predchádzajúci článok, zistila som, že by som vlastne všetko mala zobrať späť. Ale viete čo, nespravím to. Prečo? Pretože v podstate všetko čo tvrdí kanadská vláda negujú výroky ochranárov a naopak. Komu teda veriť?

Vláde? Je jasné, že sa snaží o nastolenie čo najlepších pravidiel, ale to neznamená, že nie sú porušované, ako jeden dôkaz je možné hneď uviesť prekročenie kvóty zabitých tuleňov. Navyše všetci vieme, že ľudia sú korumpovateľní, úradníkov a politikov nevynímajúc.Takisto výsledky výskumu typu, koľko tuleňov je možné zabiť a prečo, závisia od toho, či tie výskumy dostanú od rybárov alebo ochranárov, resp. k akej teórii sa prikláňal prieskumník.

SkryťVypnúť reklamu

Ochranárom? Sú oni objektívni? Majú správne informácie? Najprv niečo povedali, a potom sa odmlčali. Nedementovali svoje slová, ale ani som nezistila, či sa voči argumentom vlády ohradili. Ako im mám veriť?

Komu veriť? V predchádzajúcom článku som napísala, že ani jedna strana neuviedla, z akého množstva sa povolil lov. Na stránke kanadskej vlády som sa dopátrala, že rozoznáva 3 druhy tuleňov a udáva tieto čísla:

&nbsp&nbsp&nbsp Harp seals – pri sčítaní v roku 1999 ich bolo 5,2 miliónov, povolili uloviť cca 350 tis. ročne
&nbsp&nbsp&nbsp Hooded seals – pri sčítaní v roku 1999 ich bolo 462 000, povolili uloviť 2 tis. ročne
&nbsp&nbsp&nbsp Grey seals – pri sčítaní v roku 1997 ich bolo 195 000, povolili uloviť 10 tis. za 2 roky. Ďalšie sčítanie má byť v roku 2005.

SkryťVypnúť reklamu

Takže môžeme povedať, že vláda si zatiaľ počína správne, sleduje množstvo tuleňov a nedáva možnosť uloviť viac než 7% z populácie, čo by nemalo mať rozhodný vplyv na prežitie druhu. Za predpokladu, že sú čísla správne. A za predpokladu, že naozaj na lov tuleňov dozerajú.
Čo si mám však teraz myslieť o ochranároch? A to som bola na web stránkach 3 rôznych organizácii! A čo si mám myslieť o tom, kto vytvoril tú powerpointovú prezentáciu? Ak to, čo v nej tvrdí nie je pravda, prečo tú prezentáciu poslal? Chcel tým poškodiť skutočných ochranárov, ktorí teraz vyzerajú ako ľudia, ktorí sa vo svojom fachu nevyznajú? Ale to sa dá povedať aj o mne, aj keď som nemala žiadny úmysel poškodiť akúkoľvek stranu. Napísala som článok a nemala som všetko overené. Aj keď som len vyslovovala svoj názor a opierala som sa na predpoklady a uviedla som, že argumenty nemám k dispozícii, veľa z Vás to podľa reakcií zobralo za skutočnosť. Čo je ale skutočnosť?

SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť je, že tulene sa zabíjajú, ale zatiaľ nie sú vyhladzované, ak sú čísla správne.
Skutočnosť je, že to, že má niekto licenciu na ich lov a vie ako ich má humánne zabiť, neznamená, že ich aj takým spôsobom zabíja.
Skutočnosť je, že žiadna vláda nikdy neustriehne všetko a je ju treba kontrolovať.
Skutočnosť je, že si treba overovať každú jednu správu. A dôkladne.
A skutočnosť je, že neprávosti sa na svete dejú a je dobre, že k nim neostaváme ľahostajní, napriek tomu, že sme občas zavádzaní a energiu plytváme nesprávnym smerom.

Katarína Cviková

Katarína Cviková

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Skončený ekonóm. Zoznam autorových rubrík:  Život v KanadeNázorOdporúčamSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu