Pravidelne sa mi starajú o prísun čerstvej zeleniny a ovocia v debničke až pred dvere domu. Pritom debnička je naplnená fakt kvalitnými potravinami, ktoré viem oceniť aj preto, že som takmer dvadsaťpäť rokov vegetariánka a zelenina s ovocím tvoria základ mojej stravy.
Každá debnička príde ku mne s úsmevom: najprv sa na mňa usmeje žienka spoza volantu, hneď nato debnička svojou čerstvosťou a farebnosťou, potom oceňujem skryté úsmevy žien, ktoré mi debničku pripravili. Všetko je v nej s citom uložené - dokonca mám dojem, že umelecky a farebne zladené.
V debničke si nájdem produkty len od slovenských pestovateľov, pritom napríklad ovocie je vraj na strome ešte začiatkom týždňa a vo štvrtok sa už vyvaľuje u mňa. Obsah debničiek sa každý týždeň mení podľa dozrievania na poliach a v sadoch a ja mám možnosť si približné zloženie debničky pozrieť začiatkom týždňa na stránke Liptovskej debničky. Keďže mám rada prekvapenia, na internete jej zloženie nepozerám. Čo je v debničke, z toho varím a pečiem, a tak si rozvíjam i kreativitu typu - čo debnička dá, to spracujem.
... a akoby v pozadí tohto diania stojí Vierka Vydarená, žena, ktorá to všetko so svojím manželom vymysleli a s ktorou rada komunikujem z akéhokoľvek debničkového dôvodu. Čo tak si spolu porozprávať len tak pri dobrom jedle z debničky bez pracovného chvatu? Tak sa zrodil nápad usporiadať jesennú debničkovú párty v záhrade. Pôvodne to malo byť vo vnútri, ale jesenné teplučké slnko nás vytiahlo pod starú jabloň.
- Debničková párty pod Kriváňom. (zdroj: SARITA)
„Občas netreba dlho zvažovať, ale treba myšlienku len začať realizovať, výsledok je niekedy naozaj nádherne prekvapivý,“ zahlásila kedysi Vierka Vydarená z Liptovského Mikuláša úplne pri inej príležitosti a inom projekte, no táto veta mi sedí aj na debničkovanie, aj na naše jesenné stretnutie. Prišla myšlienka a hups! debničkovanie v Liptove žije už niekoľko rokov. Prišla myšlienka a hups! babské posedenie pri jedlách varených z debničky sa uskutočnilo.
Kto je Vierka Vydarená?
Vierka vyštudovala ekológiu a environmentalistiku vo Zvolene a počas štúdií niekoľko rokov strávila v národných parkoch USA a Kanady: „Tam som sa aj po prvýkrát stretla s komunitným predajom ovocia a zeleniny priamo od farmára. Po návrate domov som žila niekoľko rokov v Bratislave, kde sme s manželom tiež využívali debničkový systém. Keď sa narodila dcéra, rozhodli sme sa vrátiť do Liptova. Keďže sme si na debničkovanie zvykli, začali sme pátrať po ňom aj v tejto časti Slovenska. S kvalitou bežne dostupných produktov v obchodoch sme neboli spokojní, a preto sme sa rozhodli, že debničkovanie vyskúšame.“ Vyskúšali, rozbehli, debničkovanie žije na severe Slovenska aj vďaka nim.
Debničková párty
Stretnutie „debničkových žien" v záhrade malo svoje pozadie - v prvom rade som sa chcela dievčatám poďakovať za super prácu, v druhom ich spoznať, v treťom ich pohostiť z toho, čo mi nabalili, v štvrtom ukázať vegetariánske možnosti, v piatom - len tak si užiť v spoločnosti správnych žien čas dňa po ich šichte. Podarilo sa! Dokonca prišli správne hladné, vraj im šéfka ani najesť nedala, tak ich hnala do roboty. Ona však vedela, čo ich na stretnutí čaká. Nech sa páči foto:









Dievčatá z Liptovskej debničky, ďakujem za nádherný deň plný hojnosti, smiechu, ženského rozprávania, jesenného oddychu v teplých lúčoch slnka. DOdebničkovania až ku kapustnicovej stretávky...