Kalábrijské chilli, vôňa cibule a čo je to tartuffo.

Diaľnica A3 Neapol-Reggio Calabria je diaľnicou len po Salerno, resp. ešte pár kilometrov pod Salernom si užijete jazdu rýchlosťou 130 km/h ale ďalej už zázraky nečakajte. Cesta je rozkopaná a ide sa 60kou v jednom pruhu takmer stále. Preto sa vám cesta vie poriadne predĺžiť a táto jazda vám aj poriadne znechutí akékoľvek dlhšie presuny vrámci Kalábrie a Bazilikaty. Zvyšných 147 km tejto diaľnice má byť vraj dokončených až v roku 2014. Ale Kalábria za toto úvodné trápenie rozhodne stojí a vynahradí vám to množstvom dlhých piesočných pláží, najkrajšou farbou mora v celom Taliansku a skvelou kuchyňou za veľmi prístupné ceny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

 Oblasť okolo mesta Tropea je známa nádhernými dlhými plážami a tým, že ešte nebola objavená masovým turizmom a nenájdete tu skoro žiadne veľké hotelové rezorty, ale skôr apartmány, bungalowy a veľa možností na kemping. My sme zamierili do Zambrone, malej dedinky 5km od Tropei, kde sme sa ubytovali v priestrannom apartmáne. Na večeru sme si uvarili špagety a omáčku zo surovín z blízkeho obchodíku a išli sme si pozrieť pláž. Bola pomerne široká a skoro prázdna, iba cez víkend sa potom naplnila domácimi talianmi z okolia. More s pokojnou hladinou a priezračnou vodou malo teplotu akurát na kúpanie, aj keď bol len začiatok júna.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 Kalábria nie je veľmi historická oblasť a nenájdete tu veľa pamiatok a historických budov. To sa ale netýka mesta Tropea. Už z diaľky vás upúta dominikánsky kláštor Santa Maria dell Isola a historické centrum mesta týčiace sa vysoko nad plážou na strmej skalnej stene. Tento pohľad je nezabudnuteľný, ako aj prechádzka po samotnom centre mesta. Romantické uličky, reštaurácie a kaviarne, obchodíky so suvenírmi, Tropea rozhodne vie, ako svoje bohatstvo ukázať a predať.

Obrázok blogu

 A pokiaľ hľadáte len pláž a miesto na oddych, tiež vás nesklame. My sme zostali očarení tou farbou mora a čistotou pláže a Tropeu sme navštívili viac krát, na kúpanie, večeru v pizzerii a prechádzku po osvetlených uličkách, ale aj na nákup suvenírov a potravín. Najmä miestnej červenej cibule a pálivých chilli papričiek, ktoré sa predávajú na každom rohu a v každej forme (čerstvé, sušené, ako pasta alebo nakladané v oleji).

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Kúsok nižšie pod Tropeou objavíte druhú najväčšiu atrakciu Kalábrie - mys Capo Vaticano. Raj pre potápačov, fotografov ale aj bežných turistov. Okolo tohoto mysu sa nachádza tak nádherné pobrežie a pláže, že sa podľa mňa môžu kľudne porovnávať s najkrajšími plážami Karibiku. Skalnaté útvary sopečného pôvodu spolu s plážami s takmer bielym pieskom obmývané tyrkysovou vodou plnou pestrofarebných živočíchov, táto kombinácia je fascinujúca. A ako kulisa pre fotografovanie perfektne poslúžia prirodzene rastúce kaktusy a oleandre. Ale pokiaľ chcete mať naozaj pekné fotky, treba prísť skoro ráno, keď sú pláže ešte prázdne. Okolo obeda sa tam nahrnú davy ľudí zo širokého okolia, ktorí tam často vydržia až do západu slnka.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Okrem týchto dvoch najčastejšie navštevovaných miest, stojí ešte za zmienku Scilla s veľmi pekným hradom, kostolíkmi a dlhou plážou. A takisto Pizzo - s pekným historickým centrom mesta a priľahlými uličkami. Hlavným lákadlom mesta Pizzo je ale niečo úplne iné. Tartuffo, ktoré sa používa aj pre talianske pomenovanie vzácnej huby hľuzovky, tu ale označuje skvelý zmrzlinový dezert. Má tvar gule plnenej orieškovým alebo čokoládovým krémom a obalenej v kakau alebo drvených orieškoch a je hriech odísť z Pizza a neochutnať túto dobrotu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Určite je v Kalábrii aj veľa ďalších zaujímavých miest - pobrežie Iónskeho mora, krásy pohorí Sila a Aspromonte alebo hlavné mesto Reggio Calabria. Ale my už sme vyčerpali náš čas vyhradený pre túto oblasť a smerovali sme ďalej cez Bazilikatu do Apúlie. Po ceste sme ale nemohli vynechať skvostné kamenné mesto - Matera. Nielen vďaka filmu Utrpenie Krista, ktorý sa tu natáčal, ale aj kvôli jedinečnosti tohoto mesta sa o ňom dočítate pomerne veľa. Je to asi najznámejší turistický bod vrámci Bazilikaty a naozaj stojí za návštevu.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

 Sassi di Matera alebo jaskynné obydlia v Matere sú zaradené aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO a rozlohou a počtom sú jedinečné v oblasti celého Stredomoria. To, že tieto miesta ľudia obývali už v období paleolitu, si bežný turista ako ja nevie ani predstaviť. Na prechádzku po Matere si vyhraďte minimálne 3-4 hodiny, ak nie celý deň. Celým mestom vedie niekoľko značených okruhov pre turistov, ktoré vás prevedú spleťou schodov, uličiek a rovnako vyzerajúcich do skaly vytesaných domov. Výhľady na celé mesto vás doslova prenesú v čase. Nenájdete tu jedinú budovu, ktorá by nezapadala do tejto dokonalej starobylej krajiny. Celé mesto je rozdelené na dva celky - Sasso Caveoso a Sasso Barisano. Oba majú svoje čaro, ale Sasso Caveoso je autentickejšia a staršia časť. Nájdete tu aj múzeum toho, ako ľudia v týchto jaskynných obydliach kedysi žili. Za symbolický poplatok môžete vojsť do jedného z obydlí a dozviete sa, že za tie storočia sa toho zase až tak veľa nezmenilo ;-)

Obrázok blogu

 Pri návšteve Matery nezabudnite aj na pokrývku hlavy, opaľovací krém a fľašu vody. My sme ju navštívili pred sezónou a už vtedy tu teploty vystúpili na 35 stupňov, čo je v tomto kamennom labyrinte naozaj pekelná horúčava. V sezóne by som odporúčala prísť skoro ráno, aby ste sa obedňajšiemu výpeku radšej vyhli.

 No a pár slov pre zhrnutie na koniec - Kalábria a Bazilikata nie sú len chudobnými sestrami severnejších bohatších oblastí. Majú čo ponúknuť z dlhých piesočnatých pláží, čistého mora, skvelej kuchyne ale aj z historických pamiatok. A hlavne nájdete tam kľud aký nezažijete na iných vychytených miestach na severe Talianska, kam každé leto prúdia davy dovolenkárov z celej Európy.

Daniela Belanova

Daniela Belanova

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nadšenec pre cestovanie, turistiku a prírodu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéCestovanie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu