Vezuv na horizonte, mozarella na tanieri a limoncello na prípitok

To, že Taliansko nie je iba krajina preplnených pláží, bláznivých šoférov, pizze, espressa a mafie, to vie už veľa turistov, ktorí navštívili túto malebnú stredomorskú oblasť. Ale nemyslela som si, že ma predsa ešte dokáže niečím Taliansko prekvapiť. No a stačilo si vybrať zaujímavú a pomerne ťažko dostupnú južnú časť Talianska a prekvapenie je na svete. Nečakajte veľa a objavíte tu úžasnú krajinu s nádhernými plážami, dramatickým pobrežím a skvelou kuchyňou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

 Na dovolenku sme išli autom, čo sa nám už osvedčilo aj pri ceste do Španielska. Hotely sme si rezervovali cez internet vopred a to hneď v 3 talianskych provinciách - Kalábria, Kampánia, Apúlia. Nachádzajú sa na samom konci talianskej čižmy a sú preto turistami menej okupované, ako zvyšná časť Talianska. A to nám samozrejme vyhovovalo. Aj termín sme vyberali podľa toho, kedy je v tejto oblasti menej ľudí - začiatok júna bol ideálny. More bolo už teplé a pláže poloprázdne.

 Prvá zastávka na 4 noci bola v malom mestečku v Salernskom zálive - Paestum, známym hlavne vďaka archeologickému nálezisku a starobylým gréckym chrámom. Áno gréckym, nepomýlila som sa. Tiež ma to najprv zmiatlo a keď som zbadala ich veľkolepú kulisu v svetle zapadajúceho slnka, myslela som že je to fatamorgána. Hérin, Poseidonov a Aténin chrám sú umiestnené vo veľkom upravenom parku, neďaleko múzea, kde môžete vidieť zvyšok archeologických nálezov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 Ale Paestum nemá len kultúrne bohatstvo, ale aj nádhernú piesočnatú pláž, čisté more a príjemnú promenádu v centre mesta s kaviarňami a obchodíkmi. A aj veľmi milých ľudí. Náš domáci bol úžasne pohodový a ústretový človek a aj celé ubytovanie v bungalovoch nemalo jedinú chybu. Priamo pri pláži v tieni borovíc s veľkým parkoviskom v kľudnej časti mesta a pritom nie príliš ďaleko od známeho Amalfského pobrežia, Neapolu, či Vezuvu a Pompejí. Všetky tieto miesta sme navštívili v priebehu ďalších 4 dní a preskúmali sme aj oblasť južne od Salernského zálivu okolo Capo Palinuro.

 Amalfské pobrežie treba vidieť, nedá sa opísať slovami a ani fotografia nezachytí vôňu citrónovníkov, tyrhénskeho mora a olivových hájov. Na cestu týmto hornatým pobrežím si pripravte žalúdok, lebo na 80 km cesty zažijete nespočetné množstvo serpentín a úzkych uličiek vedúcich ponad strmé skalnaté útesy.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 Či už romantické Ravello so svojimi záhradami, Amalfi s krásnou katedrálou alebo Positano s najväčším počtom schodov, ktoré treba prekonať pri „prechádzke" mestom - všetky mestečká majú nádherné vyhliadky a oplatí sa ich navštíviť. A rozhodne nezabudnite ochutnať miestny citrónový likér limoncello alebo si jednoducho dajte citronádu v reštaurácii na uhasenie smädu. Citrusovým plodom sa tu dobre darí a sú veľmi voňavé a chutné. Ich šťava sa pridáva skoro do všetkého vrátane cestovín (nie do omáčky ale do cesta) aby tak dodali jedlu nezameniteľnú arómu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Vezuv a Pompeje sú povinnou zastávkou v oblasti okolo Neapola. Nie že by neboli dosť zaujímavé, ale množstvo turistov, ktoré sem každý deň smeruje, vás môže nepríjemne zaskočiť. Pokiaľ nevyrazíte skoro ráno, tak nestihnete pekné výhľady od krátera Vezuvu a ani prechádzku v Pompejách bez zástupov turistov vyložených z autobusových zájazdov priamo pred vstupom do mestečka. Inak cesta na Vezuv trvá cca polhodinku autom z Neapola a potom ďalšiu polhodinku z parkoviska po celkom easy turistickej trase, ktorú zvládnu aj deti alebo aktívni dôchodcovia. Výhľady odtiaľ naozaj stoja za to a aj samotný kráter vás uchváti, ak ste na takejto prechádzke po sopke ešte predtým neboli.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 Pompeje sú zastávka, ktorá bude bavit hlavne historických nadšencov, pre mňa tam bolo drahé parkovanie, kopec ľudí a strašné teplo bez možnosti sa skryť do tieňa. Ale tak rozhodne to bolo zaujímavé vidieť mesto, ktoré zaliala láva a zasypal popol v roku 79 a zachovali sa tam pozostatky domov, chrámov a obchodov ale aj vzácne rímske mozaiky, nádoby a sadrové odliatky samotných obyvateľov Pompejí.

Obrázok blogu

 Mojou slabosťou je príroda a more, preto som sa asi najviac tešila na posledný výlet z tejto oblasti a to okolie Capo Palinuro. Je to mys, ktorý vyčnieva do tyrhénskeho mora a je obklopený národným parkom. More tu má geniálnu tyrkysovú farbu a skalnaté pobrežie dodáva tomuto miestu fascinujúce výhľady a dramatické scenérie. My sme sa rozhodli pozrieť si ich zblízka - výletom na loďke okolo pobrežia. Bola to malá lodička, kde sme boli so sprievodcom sami dvaja.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 Postupne nás povozil po jaskyniach Grotta Azzurra a Grotta Viola, zaviedol nás na opustenú plážičku, kde sme sa mohli okúpať a potom sme sa už popri skalných útvaroch a vlnách trieštiacich sa o skaly vracali naspäť do prístavu. Dali sme si skvelé smažené rybky, kalamáre a iné potvorky za pár eur priamo v prístave a spokojne najedení sme sa išli ešte pozrieť na neďalekú pláž. Bola skoro úplne prázdna, asi kilometer dlhá, s jemným štrkom a príjemnou čistou vodou. Tak si predstavujem relax.

Obrázok blogu

 Predtým ako sme sa rozlúčili s mestečkom Paestum som ešte musela ochutnať miestnu špecialitu - pravú byvoliu mozzarellu, ktorá sa vyrába priamo z mlieka byvolov pasúcich sa na okolitých lúkach. Bola neuveriteľná a úplne iná ako tá zo supermarketu. Mala na povrchu pevnú kožu a vo vnútri bola šťavnatá a plná byvolieho mlieka. Takže po zakusnutí sa vám v ústach rozliala silná mliečna chuť a po pár zahryznutiach ste už boli úplne najedení. Delikátna chuťovka na rozlúčku s Kampániou...

Daniela Belanova

Daniela Belanova

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nadšenec pre cestovanie, turistiku a prírodu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéCestovanie

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu