Tak sú Slovenky najkrajšie?

Písmo: A- | A+

Slovenské ženy sú ochotné odoprieť si pohodlie viac než takmer akékoľvek iné. Dokonca som sa z rozličných zdrojov dozvedela, že sme viac feminínne ako Češky, ktoré sa ale na druhej strane môžu hrdiť tým, že sú údajne viac emancipované. V poslednom čase sa však o kulte slovenskej krásy objavujú pochybnosti.

Popravde, na Slovensku som už vyše tri mesiace nebola, takže moje informácie môžu byť asi tak aktuálne ako šušťáky. Napriek tomu sa pokúsim o malú analýzu. A keďže som sama dievča, nebude to z pohľadu chlapa, teda, či ma niečo rajcuje, alebo nie, netvrdím však, že to bude priamo objektívne. Ale k veci.

Kto je najkrajší na svete?

Všetci poznáme tie milé názory na slovenské ženy, ktoré neraz smerujú až k určitému sebaklamu a to, že "sú najkrajšie na svete". Ehm. Najkrajšie, ale fakt najkrajšie, môžu byť len jedny. Na svete je 195 štátov uznaných OSN plus 65 ťažšie definovaných oblastí, takže - čisto štatisticky - je vysoko pravdepodobné, že to nie sme práve my. (Toto nie je moja vlastná myšlienka, vypožičala som si ju od stand-up komika Daniela Slossa, ale uznajte, niečo na tom je.) Napriek tomu, rebríčky, ktoré Slovenky považujú za jedny z najkrajších žien na svete, nás vždy potešia. Práve v tomto konkrétnom stoja na treťom mieste:http://www.ucityguides.com/cities/top-10-countries-with-the-most-beautiful-women.html - a to po Brazílkach a Ruskách, čo je vcelku úspech.

Milan Lasica raz povedal, že sa muži po celom svete otáčajú za krásnymi ženami, len na Slovensku nemusia, lebo oproti ide ďalšia. Ibaže... ono si to o svojom národe myslí každý. Vážne. Kto príde do cudzej krajiny, to musí o tamojších ženách vyhlasovať tiež, lebo sa to proste patrí. Francúz, žijúci dlhodobo v Nórsku, sa tu na svojej prezentácii pre verejnosť líškal tým, že Nórky sú najkrajšie na svete. Môj anglický kamarát, čo žije v Prahe, takmer každý deň postne status, že sú to Češky. A mňa samu Česi pravidelne balili na to, že na Slovenky žiadne iné nemajú.

Niet nad mužskú flexibilitu.

Ukončí globalizácia mýtus o slovenských kráskach?

Jedným z názorov, čo túto povedačku skúšajú uzemniť, je vyjadrený v tomto článku: http://www.umeniezvadzania.sk/slovenky-nie-su-najkrajsie-zeny-na-svete/. Autor článku zo slovenských žien na hubu teda nepadá. Aspoň z tých, čo na Slovensku zostali. Slovenka, vedomá si svojej hodnoty, vraj radšej zdrhne. Na západ, konkrétne. Prečo som len chcela ísť do Osla? Asi nie som až tak krásna, aby som sa USAlašila ;-).

Osobne sa mi celkom páči toto strhnutie mýtu, nie je však príliš bolestivé? Tá povestná slovenská krása je jedna z mála vecí, čo nám ako národu zostala, na čo sme hrdí/hrdé. Kdesi som čítala, že je výsledkom mixovania všetkých tých národov, ktoré sa na našom území premleli a v našej vizáži sa zobrazuje to najlepšie z nich. Inde som sa zase dopočula, že je to preto, že na rozdiel od Češiek a západných národov sme my ochotné obetovať svoje pohodlie na oltár krásy. Čiže do neschodného terénu si zobrať podpätky, v zime nahodiť minisukňu a asi si umývať vlasy častejšie, čo ja viem. Nič ďalšie mi práve nenapadá. A asi to bude pravda - v Prahe som ja a moje slovenské kamošky ako jediné brali do centra topánky aspoň na platforme, zatiaľ čo moje české priateľky takmer vždy uprednostnili balerínky či tenisky.

Na druhej strane, ženy - a teda zvlášť tie slovenské - sa takmer nikdy neobliekajú pre seba. Vždy je to kvôli chlapom, aby pritiahli pozornosť, alebo kvôli iným ženám, aby spustili žiarlivosť a to je azda ešte častejšie. Možno by sme sa mali začať všetky obliekať v prvom rade kvôli sebe, aby sme sa my cítili pohodlne a sebavedome, lebo to je podružným účelom módy.

A keď to pre mňa osobne znamená nosiť podpätky, sakra, budem nosiť podpätky! A žiadny "alfa samec", či iný macher, čo ma za to bude považovať za zlatokopku, mi v tom nezabráni.

Takže, až sa najbližšie budete chystať von, robte to kvôli sebe. Obliekajte sa kvôli sebe, nie preto, že by Slovenky mali byť najkrajšie, ale preto, že ide o vás. Pred zrkadlom aj tak nikdy nemyslíme tak, že ideme reprezentovať národ, ale len seba, individualitu. Či už to znamená zodraté conversy, či nové lodičky z Deichmanna.

Skryť Zatvoriť reklamu