Únos prezidentovho syna a Nitra

Dostať sa do filmu je významná vec. V prípade lokalít, či konkrétnych miest je dokonca zistené, že ich prezentácia v sledovaných filmoch zvyšuje ich návštevnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Kaštieľ v Betliari to vďaka televíznemu seriálu 1890 už tento rok isto potvrdí. Momentálnym kinohitom je ešte stále aj film Únos. V ňom sa relatívne veľkému priestoru dostalo Nitre. Od pohľadov na hrad, budovu VUB banky, Zobor, Čineš, mestský park no najmä dramatické zábery z nitrianskej Kalvárie. Vzhľadom na temnotu a napínavosť filmu je však otázne, či návštevníci filmu dokážu počas jeho sledovania vôbec vnímať, kde sa dej filmu odohráva. Rovnako je otázne, či ich film bude motivovať k návšteve Nitry. Pravdou však je, že v skutočnom únose Michala Kováča mladšieho, Nitra našťastie žiadnu úlohu nezohrala. V prípade filmu ide naozaj o umeleckú interpretáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 V jednom prípade sa ale únos s Nitrou spojil. A to vtedy, keď médiá zverejnili čísla ŠPZ áut sledujúcich Róberta Remiáša. Jedno z identifikovaných čísel patrilo autu vtedajšieho bosa nitrianskeho podsvetia Ľuboša Ferusa. Ako neskôr potvrdil iný bos podsvetia, Mikuláš Černák, v sledovaní Róberta Remiáša sa členovia mafie striedali. Takže „Nitrančania“ tam žiadnu výnimočnú úlohu neplnili. 

To však neznamená, že Nitra si nezažila vlastné príbehy politického zneužitia moci HZDS aj za účasti SIS. Najznámejšou sa určite stala najväčšia banková lúpež na Slovensku. Stala sa v januári 1996, keď za podivných okolností z trezoru banky zmizlo 173 miliónov korún. Vykradnutie banky sa dostalo aj do filmu Únos, no prebiehalo trochu inak. Banku vykradli asi šiesti lupiči vrátane člena bankovej ochrany. No pripraviť celú krádež, zabezpečiť „vypadnutie“ alarmu, dostať sa k informácii, kedy budú v trezore peniaze, no najmä dostať ubezpečenie o „nevyšetrení“, to všetko zabezpečovali iní ľudia. Podľa informácií, ktoré neskôr prenikli na verejnosť, samotní zlodeji boli hneď po krádeži prinútení najväčšiu časť lupu odovzdať vtedajšiemu šéfovi slovenského podsvetia Sýkorovi, ktorý polovicu odovzdal SIS. Inak krádež sa čiastočne uzavrela až po sedemnástich rokoch. V roku 2013 odsúdili päť ľudí, priamych aktérov krádeže. Ako skonštatoval Najvyšší súd, hlavného organizátora sa však identifikovať nepodarilo a peniaze sa dodnes nenašli.

SkryťVypnúť reklamu

SIS zohrala svoju úlohu spolu s miestnymi predstaviteľmi HZDS aj o dva roky neskôr. Išlo o známy policajný zásah v Starej Pekárni. Konala sa tam vtedy verejná diskusia s občanmi pod názvom Nitrianske surmity. O tejto kauze viem najviac, nakoľko som Nitrianske surmity vtedy v spolupráci so Stálou konferenciou Občianskeho inštitútu organizoval. Bolo to ako v akčnom filme, keď okolo ôsmej večer vtrhli s brokovnicami kukláči do klubu a donútili všetkých účastníkov dať si ruky na stôl, či ľahnúť si na zem. Za nimi vošli policajti v uniformách s cvičeným psom. Zásah však zbabrali a pes nič nenašiel. Po hodine, keď sme sa pomaly spamätávali z toho, čo sa udialo, sa policajti vrátili. A teraz konečne, aj bez psa, za radiátorom na panskom WC našli výbušninu Danubit a pod jedným gaučom drogy. Išli na istotu, na žiadnom inom mieste nič nehľadali. Hovoriť, že na tých istých miestach bol pred tým cvičený pes, ktorý nič nenašiel, je zbytočné. Ešte v ten večer o zásahu vedeli skoro všetky médiá na Slovensku a klub sa na druhý deň dostal aj do českých televízií.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázky, čo to všetko znamenalo, odpovedal krajský veliteľ policajného zboru plk. Dušan Malovec, že zásah nariadil na základe anonymného telefonátu. Vraj v ten večer o 19.00 dostal anonymný telefonát o výbušninách a drogách v klube Stará Pekáreň. Radoví policajti, ktorí cítili svoje politické zneužitie však priznávali, že o pripravenom zásahu vedeli už od 16.00, nakoľko mali po práci ostať čakať na policajnej stanici. Veď nahnať 50 policajtov do klubu so 150 účastníkmi potrebuje včasnú logistickú prípravu.

Bolo to 23. júna 1998 a diskusného večera sa ako hostia zúčastnili František Šebej, Stano Radič a moderoval ho Karol Wolf, vtedy novinár v Mladej Fronte Dnes. Aj v tomto prípade sa na vyšetrovanie čakalo veľmi dlho. Prípad na súd dala SKOI, no pojednávania sa neustále predlžovali a odkladali. Dušan Malovec zatiaľ stihol ako poslanec HZDS v Mestskom zastupiteľstve v Nitre predsedať Komisii pre ochranu verejného poriadku a bezpečné mesto a v roku 2001 obhájiť doktorandský titul s prácou na tému „Etické aspekty v policajnej činnosti“.

SkryťVypnúť reklamu

Najďalej sa dostalo pojednávanie na Okresnom súde v Nitre, v septembri roku 2010. Vyšetrovaním sa zistilo, že akciu pripravoval Dušan Malovec s dvomi príslušníkmi SIS, Romanom Doležalom a Štefanom Hiblárom. Akcia mala názov Výmetnica a pri jej príprave sa dopustili ďalších porušení zákona, napríklad pri zháňaní nelegálnych drog určených na diskreditáciu podujatia. Na súdnom pojednávaní členovia SIS v zmysle zákona o tajnej službe odmietli vypovedať a tak sa im nič nedokázalo. Dušan Malovec bol odsúdený na osem mesiacov s podmienečným odkladom dvanásť mesiacov. No už o pol roka, 3. februára 2011, bol na novom pojednávaní na Okresnom súde v Nitre obžalovaný Dušan Malovec oslobodený. Vraj na predchádzajúcom pojednávaní súd dobre neposúdil celú záležitosť v širších súvislostiach a nebol dostatočne preukázaný zámer niekomu ublížiť.

V týchto dňoch začína verejnosť chápať, že mečiarove amnestie stále krivia charakter nášho štátu. No zločiny Mečiarovho režimu boli oveľa hlbšie, od rozkradnutých podnikov po množstvo malých špinavostí. Ľudia do nich zapojení vytvorili vlastnú politickú mafiu, ktorá siaha od súdov, cez políciu a SIS až po mnohých veľkopodnikateľov. Ak chceme urobiť čiaru za zločinmi Mečiarovej éry, zrušenie amnestií musí byť prvým a nie posledným krokom. 

Daniel Balko

Daniel Balko

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Študoval som politológiu a históriu, čo predznamenalo väčšinu mojich záľub, teda dejiny, medzinárodne vzťahy a fungovanie verejnej správy. Posledné roky sa profesionálne venujem regionálnemu rozvoju, najmä v oblastiach cestovnému ruchu a gastronómii. Voľné chvíle venujem čítaniu a Dobovému spolku Militia Portalis. Politicky som tiež aktívny, som podpredsedom strany Šanca, zástupcom primátora v Nitre a poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu