Okrem samotného Central parku sme si stihli pozrieť pamätník Johna Lennona a Dakota building, kde mal svoj apartmán a kde bol zastrelený, Guggenheimovo múzeum, Trump Tower a lanovku na Roosevelt Island. Takisto sme ochutnali newyorský fastfood a burgre, užili si prechádzku nočnými ulicami NYC či krátky oddych v Bryant parku. Keď už spomínam jedlo, tak vo Washingtone aj New Yorku sme využili aplikáciu Too good to go, vďaka ktorej môžete nájsť relatívne lacnú stravu. V tejto appke obchody, pekárne a reštaurácie ponúkajú za nízku cenu (cca. 4-7 USD) jedlá, ktoré nepredali počas dňa a ktoré by inak skončili v koši. Zväčša ide o tzv. surprise bags (prekvapenie), takže zákazník dopredu nevie, čo dostane... Musím povedať, že väčšinou sme boli príjemne prekvapení a jedlo bolo veľmi chutné. Takže ak chcete ušetriť a pomôcť znížiť plytvanie jedlom, určite vyskúšajte.
Posledný deň sme začali prechádzkou po nábreží rieky Hudson v New Jersey, kde sme bývali. Po fotkách s panorámou Manhattanu sme sa naposledy vydali do centra NY. Začali sme návštevou historickej budovy knižnice New York Public Library a pokračovali k špirálovitej vyhliadkovej veži Vessel, ktorá je však zatvorená z dôvodu mnohých samovrážd spáchaných skokom z nej. Dostať sa tak dá iba na jej prízemie. Táto oblasť má však ešte jednu atrakciu, kvôli ktorej sme tam merali cestu. A tou je mestský park High Line postavený na nepoužívanej nadzemnej železnici. Park je dlhý vyše 2 kilometre a ponúka zaujímavé výhľady dole do ulíc NYC ale aj hore na výškové dominanty mesta. Pred odchodom z New Yorku sme ešte raz zašli na divadelné predstavenie na Broadwayi. Po jeho skončení nás čakala jazda nočným autobusom do mestečka Niagara Falls pri Niagarských vodopádoch.


Deň sme začali prehliadkou vodopádov na americkej strane, pričom možností je viacero. Niekoľko vyhliadok nájdete na Goat Island alebo z veže Niagara Falls Observation Tower. Takisto je možné si zakúpiť vyhliadkové plavby z americkej alebo kanadskej strany. Alebo sa môžete tak ako my za výhľadmi a fotkami vydať na most Rainbow International Bridge, ktorý spája USA a Kanadu. Po krátkej hraničnej kontrole sme mohli pokračovať v návšteve Niagarských vodopádov na kanadskej strane. Podľa môjho názoru práve z tejto strany vyzerajú vodopády najkrajšie. Ak budete chcieť zažiť, ako to vyzerá za vodopádmi, je tu aj taká možnosť. Príp. tí odvážnejší môžu vyskúšať zipline a vidieť vodopády z vtáčej perspektívy.


Večer nás čakala posledná zastávka nášho výletu – Toronto, metropola Ontária a najväčšie kanadské mesto. Keďže bol neskorší večer, prehliadku mesta sme si nechali až na ďalší deň. Začali sme neskorými raňajkami, resp. skorším obedom v kórejskom all you can eat grillhouse. V strede každého stola bol gril, na ktorom sme si vlastnoručne ugrilovali mäso, pričom na výber bolo bravčové, kuracie, hovädzie, ryba a chobotnica. K tomu ako príloha niekoľko zeleninových šalátov a ryža. Všetky tieto jedlá sme si pritom mohli objednať, koľkokrát sme chceli a vládali. Po tomto prísune proteínov sme sa mohli vydať spoznávať Toronto. Začali sme pri starej a novej radnici, pokračovali po najdlhšej torontskej ulici Yonge k známemu námestiu Yonge-Dundas Square a zastavili sa pri najfotografovanejšej fontáne Toronta, tzv. psej fontáne v Berczyho parku. Deň sme zakončili v historickej štvrti Distillery district, čo bola pôvodne továreň na whisky, no dnes je známa svojimi barmi, reštauráciami a galériami.

Ďalší deň sme sa rozhodli prejsť pešo z nášho ubytovania až do centra mesta a po ceste sa zastaviť na viacerých miestach, ktoré sme mali na našom zozname. Prvou zastávkou bola Casa Loma, bývalé sídlo kanadského milionára a finančníka Henryho Pellata postavené v štýle stredovekého európskeho hradu. Dnes tu nájdete múzeum. Odtiaľ sme pokračovali k trhovisku Kensington market a priľahlému Chinatown. Veľmi zaujímavou ulicou bola Graffiti Alley, kde – ako už názov napovedá – nájdete množstvo rôznych grafity malieb, príp. môžete pozorovať miestnych umelcov pri ich tvorbe. Popoludnie sme strávili v okolí CN Tower a podvečer na hokejovom prípravnom zápase NHL tímov Toronta Maple Leafs a Ottawy Senators. Veď bol by hriech byť v Kanade a neokúsiť atmosféru ich národného a najpopulárnejšieho športu. O tom, že Toronto je hokejové mesto, svedčí aj Hokejová sieň slávy, ktorá sa tu nachádza. V nej si fanúšikovia môžu siahnuť na slávny Stanley Cup, obdivovať individuálne trofeje pre najlepších hráčov, zoznámiť sa so životnými príbehmi hokejistov, hokejistiek a hokejových funkcionárov, ktorí boli uvedení do Siene slávy NHL (zo Slovenska sú tu zatiaľ traja – Stan Mikita, Peter Šťastný a Marián Hossa), navštíviť repliku tímovej šatne, či vyskúšať svoje zručnosti vo viacerých interaktívnych aktivitách.

Predposledný deň sme sa ráno vybrali k historickej pevnosti York, aby sme sa dozvedeli viac o histórii Toronta. Mali sme však smolu, bol utorok a v pondelky a utorky je pevnosť zatvorená. Čo už, aj to sa stáva. Tak sme aspoň využili pekné počasie a navštívili niekoľko okolitých parkov – Coronation Park, Ireland Park a Toronto Music Garden. A aby tej zelene nebolo málo, tak popoludní sme nasadli na trajekt a zaviezli sa na Centre Island, jeden z pätnástich ostrovov známych pod názvom The Toronto Islands. Na týchto ostrovoch trávia obyvatelia Toronta víkendy, nájdete tu množstvo chodníkov a ciest na prechádzky či bicyklovanie, v lete je tu otvorený zábavný park s malou ZOO a asi najkrajšie výhľady na CN Tower a panorámu mesta. My sme si ich užili za denného svetla ale aj po zotmení. Po návrate na pevninu sme sa ešte zastavili na posledné kanadské pivo v mikropivovare Longslice Brewery.


Ráno pred odchodom sme ešte mali čas na niekoľko zastávok ako napr. Queen's Park s budovou Ontarijského parlamentu, či Torontská univerzita. Potom nás už čakala len cesta autobusom na letisko v Hamiltone a odlet naspäť do Európy.