Buďte introverti, ale buďte hrdí introverti

Mám okolo seba priateľov a známych, niektorých viac otvorených spoločnosťi a niektorých menej. Nielenze reflektujem rozdielnosť ĺudí, ale navyše som aj nadobudla dojem, ako velmi prehliadame otázku introvercie a tak som sa jej rozhodla trocha venovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nikto z nás sa nenarodil len ako introvert, alebo extrovert, ale sme v rôznom pomere kombináciou týchto vlastností.

Fakt je, že svet fandí extrovertom. Extroverti si mladosť užívajú na plno, a potrebujú veľa adrenalínu na to, aby uspokojili svoj potenciál. Keďže majú široké pole záberu, vedia vnímať a formulovať závery a tom v istom čase.Sú rýchli, pohotoví, netrpezliví. Väčšinou nerozumejú ľudom, ktorý potrebujú viac času na premyslenie a formovanie svojich myšlienok a záverov, sú mlčanlivý a nevyjadrujú svoje názory a pokladajú ich za menejcenných až slabších jedincov.V skutočnosti nerozumejú, že títo ĺudia, podrobujú všetko, vrátane seba, oveĺa väčšej a zdĺhavejšej analýze.Kým navonok sú tolerantní a odpúšťajúci, voči sebe sú až nemiestne kritickí. Nie preto, že by sa im to páčilo a vybrali si takú formu existencie, ale preto, že sú jednoducho takí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zrejúci introvert má hlboký a bohatý vnútorný svet.Nevadí mu samota, dokonca ju vyhľadáva, aby dobil batérie a potrebuje veĺký osobný priestor a súkromie. Kým on sa spokojne hrá sám a stavia si svoj zámoček z lega, pani učiteĺka ho prinúti hrať sa s inými deťmi. A vtedy nadobudne pocit, že niečo nie je v poriadku, pretože ho to vyčerpáva. Cíti sa nekonformne a začína si uvedomovať svoju inakosť.Vďaka analýzam a času, ktorí im venuje, je kreatívny, odlišný, citlivý a hlboký, ale tým, že vníma svoju inakosť,pokladá sám seba za čudného a menejcenného. Zároveň sa prestáva mať rád, a odsúva samého seba na bok.Málokedy je autoritatívny a vyjadruje svoje názory, alebo sa zapája do spoločenského diania.

SkryťVypnúť reklamu

Nemá rád bezvýznamné konverzácie, len aby nejaká bola, alebo verbálne prejavy na adresu iných ľudí. Zároveň obdivuje tých, ktorí su odlišní, a sám seba pokladá akoby za hendikapovaného.

Takáto forma nesebalásky časom može vyústiť do komplikovanej osobnosti, uzkostí ale najmä , vnútornej neistoty. Introvert rád počúva a pozoruje,často sa vyjadruje v písomnom prejave lepšie ako verbálne, kým extrovert rád rozpráva a pohotovo reaguj a neustále potrebuje vonkajší svet na to, aby sa presvedčil o vlastnom lesku.

Introvert si naozaj a bez výčitiek začína svoj život užívať až v zrelej dospelosti, keď sa všetko spomalí, a on može bez obáv a bez výčitiek začínať vyberať svoje poznanie z vnútorného sveta. Extrovert naopak, má pocit, že všetko dobré a adrenalínové už bolo a tá lepšia, vzrušujúcejšia časť života, je za ním.

SkryťVypnúť reklamu

Tento článok som napísala len z jednoduchého dovôdu. Ak si ho prečíta ktokoľvek, kto sám seba pokladalza príliš komplikovaného,čudáka, samotára, prajem si aby si uvedomil, že nie je iný a ani sám...s najväčšou pravdepodnosťou je iba introvert. A svet bez introvertov by bol prázdny, pretože bez ich analytickej mysle, by nebola filozofia ani veda, a bez citlivých sŕdc ani umenie..:)

Buďte introverti, ale buďte hrdí introverti a nikdy za nehanbite za to, čo ste a nebojte sa vypýtať, čo potrebujete.

Martina Danielova

Martina Danielova

Bloger 
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viem, že nič neviem. Zoznam autorových rubrík:  Zamilované básneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu