Kalaallit Nunaat - Zelený ostrov

-Kam by ste radi najbližšie na dovolenku? -Maurícius. -A ty? -Grónsko. -O.K., píšem: Takí blázni sa dnes nenosia. (jún 2008)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

-Tak i ja idem do sveta:) Závidíš? -Len ak by Ťa zavialo do Grónska, alebo na Nový Zéland. - Výborne, tak hádaj, máš dva pokusy :) (júl 2008)

Áno, sny sa majú plniť a tak to, čo malo byť v júni na Kanárskych ostrovoch pokus o vtip, sa v priebehu pár týždňov menilo na skutočnosť a po týždňovom naberaní síl a zohrievaní sa na slovenskej pôde som nabral smer na severozápad. 

Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have now begun our descent into Ilulissat and should be landing in around 10 minutes. The temperature is +5 °C. On the left side you can see Disko Bay and on the right Ilulissat Kangerlua, the world's most prolific glacier outside Antarctica. We hope you have enjoyed your flight with us here today and we hope to see you again soon. (23.august 2008)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


(jeden z tých prvých úžasných pohľadov cez okienko Dash-7 Air Greenland)

Na takéto túry je najlepšie ukecať sestru a v jeden krásny slnečný piatok sme si dali zraz na kodaňskom letisku. Cez most do švédskeho Malmö, alebo ako vravia Dáni, na predmestie København M :) Mesto žilo hudobným festivalom (poznáte švédsku skupinu s hitom Kebbabpizza Šlivovitza?), maďarskými langošmi, a slečnou v kroji s ceduľkou Hug me! (inšpirácia tu).

Čakal nás 4 hodinový let proti času, takže medzipristátie v Kangerlussuaqu na západnom grónskom pobreží bolo skoro na minútu rovnaké ako odlet z Kodane. Asi sme boli jediní, ktorí sa nezastavili v tax free po prílete na doplnenie zásob chmeľových, či hroznových produktov, čo sa neskôr ukázalo ako chyba :)

SkryťVypnúť reklamu

Mierny chaos s ďalším letom na sever, čísla letov a časy odletov sa veľmi nezhodovali s tým, čo si mysleli v Kodani, ale trafili sme do správneho lietadla, i keď v tomto prípade to bolo jedno a ja som sa tešil už len z chôdze po pristávacej ploche...

Ilulissat

Obrázok blogu

Všetci pasažieri z lietadla odišli a ja žmolím papierik s číslom miestneho hostela. Tri nefungujúce telefónne automaty, ešteže mám v mobile signál... Taxík s Inuitom, ktorého nie je spoza volantu skoro vôbec vidieť. Milý chlapík v hosteli, ktorý sa chce silou-mocou rozprávať dánsky a ja ťahám z ľavej päty sústredenosť na jeho tok slov a horúci zemiak z jeho úst :)   

SkryťVypnúť reklamu

(písaná nórčina a dánčina sú skoro totožné, kým s hovoreným slovom je to ťažšie, Dáni sú leniví artikulovať a množstvo slov jednoducho prehltnú – pozn.aut.) Prvý čľapkavý výlet s prekrásnou bielou nádejou na obzore.

Obrázok blogu

Píše sa rok 982. Z Islandu vypláva stará loď. Vypláva tajne, lebo na palube vezie zločinca. Erik Červený je odsúdený na tri roky do vyhnanstva. Za spáchané vraždy sa stal na Islande psancom, ktokoľvek ho nájde, má právo ho zabiť. Vyberie sa na západ. Chce nájsť tajomnú a bohatú krajinu. Jeho loď vzdoruje víchriciam, blúdi dlhé dni v nekonečnej hmle, rovnako beznádejnej ako jeho cesta do neznáma. A potom ktosi vykríkne ”Zem!“ Muži vystupujú na breh. Prvý prieskum je nádejný. Ako zázrakom nachádzajú zelené pastviny, v riekach je množstvo rýb a je tu i dostatok sobov. Svoj nový domov pomenovali ”Zelená zem”. Čiastočne pravdivý názov, čiastočne propagačný. Aký iný by prilákal ďalších osadníkov z Islandu než ten s vidinou bohatej krajiny plnej pastvín a zvierat?

SkryťVypnúť reklamu

(Karin Pavlosková – Grónsko ”Takussagut”)

Obrázok blogu

Kráčame po pobreží fjordu (Ilulissat Kangerlua, alebo Jakobshavn Isfjord) s prekrásnou ľadovou stenou, ktorá znemožňuje preplaviť sa na druhú stranu.

Obrázok blogu

Nezabúda sa samozrejme ani na odpočinok pre unavené nohy :)

Obrázok blogu


 

Mestečko má asi 4500 obyvateľov, obľúbil som si ho rovnako ako podobné stredisko na ďalekom neďalekom Svalbarde. Jeden veľký obchod a zopár menších, jeden kostol (ale ten som si, priznávam, nevšimol), prístav,

Obrázok blogu

futbalový štadión,

Obrázok blogu

 

problém nájsť nejakú reštauráciu (ešteže v hosteli bola kuchynka), ale zato ubytovanie rôznych štandardov... stačí izba 16 m2,

Obrázok blogu

alebo bude lepší výhľad z iglu?

Obrázok blogu

Deň dva začal únavným brodením močarinou okolo jazera na východ od mestečka.

Obrázok blogu

Jeden by neveril, do čoho sa opiera grónsky vetrík :)

Obrázok blogu

Cez hory a doly s jednoduchou orientáciou, civilizácia kdesi za nami, kopa ľadu pred nami. Cieľom bolo priblížiť sa čo najviac k tej žiarivej belobe.

Obrázok blogu

  Ako orientačné body pre návrat slúžili ohlodané kosti rôznych tvorov, stratená čelenka, či vodopád.

Obrázok blogu

 

Vracali sme sa unavení (ono je to dosť ťažké bez kondičky), ale slnku sa ešte veľmi zapadať nechcelo.

Obrázok blogu

A všade vôkol veľa, ale naozaj veľa zimných dopravných prostriedkov, toho času unudených psov :)  

Obrázok blogu

  (pokračovanie)

Daniel Sloboda

Daniel Sloboda

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Amatérsky cestovateľ, profesionálny farmaceut so sklonom k radosti zo života... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéKultúraNORGECESTYKuba

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu