Agrokauza

Poľnohospodárske polia na východnom Slovensku nahradili bitevné polia alebo Divoký východ v zemplínskom podaní? Otázka, na ktorú nechce odpovedať ani ministerka. Namiesto odpovedí a riešení, obviňovanie a útek zo stretnutia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako ste si iste všimli v posledných dňoch, Slovenskom rezonuje veľká kauza týkajúca sa poľnohospodárstva a agrodotácií. Čo sa vlastne stalo? Stalo sa to, že slovenská legislatíva je natoľko „prepracovaná“, že systémovo vytvorila „kostlivcov“, ktorí permanentne okrádajú nielen farmárov, ale aj štát, ročne o milióny €. Voči týmto kostlivcom sa farmári nevedia brániť a aj napriek úprimnej snahe hospodáriť, im je to zo strany legislatívy, tj. štátu a určitých záujmových skupín, zamedzené. Ale poďme poporiadku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Píše sa rok 2015, z polí v sobranskom okrese sa stávajú doslova bitevné polia. Farmárom sa snažia určité skupiny, v pozadí s „Grófkou“ Roškovou (toho času členka SMER-SD), zamedziť vstupu na ich pozemky, resp. na pozemky, na ktoré majú právny titul (tj. list vlastníctva, nájomné zmluvy). Farmári podali množstvo trestných oznámení a následne aj vyhrali súdne konania (niektorí si prešli skrz okresné súdy až po najvyššie, pričom všetko vyhrali, o čom majú aj súdne rozhodnutia, dokonca aj exekučné rozhodnutia). Žiaľ, aj napriek vyhratým súdom, svojich práv sa nemôžu domôcť. Pýtame sa, je toto právny štát? Tu asi platí právo „Grófky Roškovej“ a jej vazalov, tj. pána Šuchtu a jej bielych koňov (jej účtovník). Kto je Rošková? Je to exposlankyňa za stranu SMER-SD v NRSR pochádzajúca z Michaloviec, ktorá v civilnom živote je psychologičkou. Podľa viacerých indícií a informácií, ktoré boli aj medializované, pani exposlankyňa Rošková vydávala aj psychologické posudky pre väčšinu adeptov, resp. uchádzačov do policajného zboru. Zároveň jej jeden syn pracoval aj na vysokých postoch po ministerstvách spojených s dotáciami. Jej druhý syn, Pavol Roško, bol „SHR“ (alebo aspoň sa tak tváril) a v súčasnosti figuruje aj v spoločnosti Agro Porúbka, ktorá je podozrivá zo subvenčných podvodov v nadväznosti na čerpanie priamych podpôr na asfaltové plochy ako parkovisko v Bežovciach a letisko v obci Trhovište a rôznych záhumienok a viníc, na ktorých ani reálne nehospodárila. Tento skutkový stav a nemožnosť sa domôcť spravodlivosti zatlačilo farmárov do „kúta“ a zo zúfalstva sa už začali obracať na každého (počnúc ministerkou, skrz premiéra až po prezidenta republiky), nakoľko polícia bola takisto len pasívnym divákom a dohliadala len na verejný poriadok, lebo podľa ich vyjadrení sa jedná o občiansko-právne spory a oni do týchto farmárskych nevedia zasahovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď farmár, pán Kentoš, žiadal políciu o pomoc, tak tí mu povedali „ podajte trestné oznámenie“, pričom on im na to povedal, že „už som podal 10“, tak policajt odpovedal „podajte aj jedenáste“! Jednoducho, práva sa nedomohli ani za účasti polície, aj napriek všetkým súdnym a exekučným rozhodnutiam v ich prospech. Teraz otázka znie, čo by ste v takom prípade robili vy? (pozn. autora, ten ktorý to číta).

Zo zúfalstva sa farmári začali obracať na médiá, ale keďže sa jedná o tématicky a problémovo obsiahlu problematiku, tak žiadne médiá sa tomu nevenovali dostatočne. Zároveň s touto problematikou farmári oslovili aj Občiansku iniciatívu Zemplína, ktorá združuje viacero členov, ktorí sa venujú a vyznajú aj v pôdohospodárskej problematike a politike (hlavne pán Patrik Magdoško, ktorý sa aktívne venuje tejto oblasti a téme a ja osobne (Daniel Tiža), pričom čerpám aj zo skúsenosti z môjho pôsobenia ešte keď som pracoval na Odbore rozvoja vidieka na Ministerstve pôdohospodárstva SR) a je nám táto téma "jasnejšia".

Skryť Vypnúť reklamu

Občianska iniciatíva Zemplína sa začala touto problematikou aktívne zaoberať a zrazu sme došli k takým zisteniam, že po ich zverejnení vznikla z toho za posledné roky najväčšia agrokauza na Slovensku. Týmto sa chceme poďakovať aj novinárovi Andrejovi Bánovi, že sa ujal tejto problematiky a s našou pomocou vypustil tieto skutočnosti vo svojich článkoch širokej verejnosti.

Občianska iniciatíva Zemplína sa plne začala podieľať na celom zisťovacom procese o skutočnostiach a realite aká tu nastala, zároveň sa začalo ozývať viacero ďalších poškodených farmárov a vytvorili sme v spolupráci s ostatnými farmármi a platformami na Slovensku občiansku platformu „Iniciatívu poľnohospodárov“, v ktorej sa združujú poľnohospodári z celého Slovenska. Občianska iniciatíva Zemplína sa plne podieľala na vypracovaní požiadaviek, ktoré je potrebné splniť zo strany štátu a ministerstiev, aby sa stransparentnil sektor pôdohospodárstva na Slovensku. Tieto požiadavky boli zaslané ako novovymenovanému premiérovi, ministerke pôdohospodárstva, Slovenskému pozemkovému fondu, tak aj Slovenskej platobnej agentúre, ktorá vypláca dotácie a priame platby pre agrosektor. Čo urobili predstavitelia štátu? Nič! Zvolali stretnutie s poškodenými farmármi v termíne 26.4.2018 v Košiciach, kde boli vybraní zo strany ministerstva len signatári výzvy, pričom práve všetci poškodení farmári tam neboli, a tí, ktorí boli, si zo zopár poškodených farmárov vybralo ministerstvo. Týchto vybraných farmárov chceli verejne pošpiniť, a tým sa „vyzuť“ zo zodpovednosti. To sme nemohli dopustiť a trvali sme na účasti všetkých dotknutých farmárov, na základe čoho ministerstvo predmetnú časť stretnutia zrušilo. Lenže my sme sa nenechali odradiť a znechutiť a zúčastnili sme sa druhej časti predmetného stretnutia, kde sme jasne demonštrovali skutočnosti a fakty perzekúcie voči týmto farmárom zo strany štátnych orgánov, zároveň sme na predmetnom stretnutí predložili pani ministerke Matečnej resp. ministerstvám a všetkým dotknutým orgánom, požiadavky farmárov pod názvom „Košická výzva“. Pod túto výzvu sa ministerke podpísali zástupcovia desiatok organizácií zastrešujúcich regionálnych poľnohospodárov. Výzvu tiež podporuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a iniciatíva Kultúrny reparát. Z predmetného stretnutia pani ministerka Matečná so svojou skupinou doslova ušla, čím jasne demonštrovala svoj nezáujem túto problematiku riešiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom k aktuálnej situácii na Slovensku, a vzhľadom ku katastrofálnemu výsledku stretnutia s ministerkou pôdohospodárstva a ďalšími predstaviteľmi štátu v Košiciach, sa Občianska iniciatíva Zemplína aj s ďalšími poľnohospodármi a platformami po celom Slovensku dohodli, že dňa 4. mája 2018, zorganizuje traktorový protest.

Protesty sa konali v rôznych regiónoch Slovenska formou zorganizovanej jazdy traktormi a inými strojmi, ktoré sa môžu pohybovať po cestách I. triedy. Zúčastnili sa ho občania a farmári aj s osobnými autami.

Patrik Magdoško
Patrik Magdoško (zdroj: foto Daniel Tiža)

Poľnohospodári a gazdovia z regiónov východ - Zemplín, Spiš, Orava, Liptov, Považie, Záhorie, juh a stred Slovenska a desiatok združení podporujúcich poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, žiadajú o potrebu prednostného naplnenia požiadaviek, ktoré sme vybrali z Košickej výzvy: 

1. Vytvoriť nezávislý vyšetrovací tím so zapojením vyšetrovateľov z Európskej únie na vyšetrenie subvenčných podvodov a trestných oznámení pochádzajúcich od poľnohospodárov.

2. Prijať novelu zákona 140/2014 Z. z., kde bude ukotvené obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

3. Prehodnotiť, či zrušiť zmluvy Slovenského pozemkového fondu (SPF) s doterajšími užívateľmi a zaviesť riadne, korektné a transparentné pravidlá prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde SPF prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári.

4. Vytvoriť tzv. Komisiu poľnohospodárov ako strategického a poradného partnera MPRV SR, kde MPRV SR by vychádzalo a opieralo sa vo všetkých svojich legislatívnych zámeroch o tento orgán. Poľnohospodári by tak lepšie a efektívnejšie kontrolovali tvorbu agropolitík.

Problém sa netýka len poľnohospodárov, ale každého, kto si uvedomuje kde a ako vznikajú potraviny, čo to znamená pre našu potravinovú bezpečnosť, ale aj tých, ktorí cítia túžbu po elementárnej spravodlivosti.

Daniel Tiža

Daniel Tiža

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Daniel Tiža, roky sa venujem oblastiam verejnej a štátnej správy vrátane sociálnej oblasti, kultúry a cestovného ruchu.Od roku 2003 som pracoval ako štátny radca na viacero rezortoch, kde som sa podieľal či už pri vypracovaní strategických dokumentov v jednotlivých programových oblastiach v nadväznosti na čerpanie EÚ fondov a rôzných finančných mechanizmov EÚ, ale som zároveň aj participoval pri tvorbe legislatívy dotýkajúcej sa tejto oblasti. Od roku 2010 sa aktívne venujem verejnej a štátnej správe, kde som pracoval pre viacero miest a obcí vrátane KSK, hlavne či sa to už týkalo projektovej činnosti, sociálnej oblasti (zakladania KC a TSP v obciach s prítomnosťou MRK), odpadového hospodárstva, ochrany ovzdušia, ochrany prírody a krajiny, ale aj komplexnej problematiky fungovania samospráv. Od roku 2016 sa aktívne zaujímam o veci verejné, pričom v roku 2017 som kandidoval na post poslanca Košického samosprávneho kraja, nakoľko v budúcnosti mám v pláne naďalej pokračovať vo svojej činnosti a odborne prispievať k rôznym problematikám a témam, aby som bol nápomocný k rozvoju resp. "pridanou hodnotou" nie len pre náš región, ale aj k zlepšeniu celkového fungovaniu štátu.PS: Nie som žiaden spisovateľ, ani politík, len sa snažím byť pozitívnym prínosom pre spoločnosť ;) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu