Na Mišúnov príspevok som narazil celkom náhodou. Všimol som si ho na Facebooku. Pozastavili sa nad ním v skupine rómskych novín Romano Nevo Ľil.

Komentár „Nesebakritickí Rómovia" plný známych klišé ako sa Rómovia nechcú vzdať asociálnych návykov a že sa zato väčšina nemá obviňovať začína rovnako "netradične a pútavo": Časovaná bomba - nebojme sa tak nazvať závažné problémy, ktoré na Slovensku spôsobujú neprispôsobiví Rómovia. Prirodzene, nechcem tým uraziť slušných, pracovitých Rómov, ktorí najmä v súčasných podmienkach neraz doplácajú na správanie viacerých príslušníkov svojho etnika. Mali by sme si však povedať pravdu... Aktivista Stano Daniel zareagoval priamo na stene Facebook skupiny: „Nájdem do 5 sekúnd minimálne 5 slušných Rómov, ktorým táto moderna rasistického populizmu vadí viac, než skutočnosť, že doplácajú na správanie viacerých príslušníkov svojho etnika, P.S.: seba nerátam, nie som totiž slušný ani pracovitý".
To ma navnadilo. Tak som si teda klikol na link a ten ma presmeroval na stránku Slova, ktoré malo v roku 2003 napríklad aj takúto antirasistickú sekciu. Viac ako samotný text ma zaujalo meno autora a zostal som trochu v pomykove. Každé periodikum si predsa autorov názorov pozorne vyberá, tak prečo zrejme jediné ľavicové médium na Slovensku prezentuje Kotlebovho prívrženca?
Trikrát o tom kto je Marián Mišún
1. Kotlebov kandidát a (Ne) želaný matičiar
Je predsedom miestneho odboru Matice slovenskej v Púchove (Matica naňho nedávno podala trestné oznámenie zato, že použil jej značku pri organizovaní mítingu v Martine. Dištancuje sa od neho, no členstva ho nezbavila. Matica argumentuje tým, že jej miestne odbory sú autonómne. Napriek tomu mal jeho členstvo posudzovať dozorný výbor Matice, kde má troch zástupcov aj ministerstvo kultúry. To sa však tiež odvolalo na autonómnosť miestnych odborov a stanovy Matice. Dodnes nie je jasné či sa dozorný výbor Matice Mišúnom zaoberal. Do júna by sa ale podľa hovorcu ústredia Matice Ľubomíra Kraľovanského mali počas valného zhromaždenia udiať zmeny vo vedení púchovského odboru. Otázne je, ako k tým zmenám príde, keďže členovia púchovského odboru Mišúna už raz vo funkcii odobrili a podľa neho tak urobia znovu) . Mišún sa dištancuje od Matice a vyčíta jej servilnosť k Slotovi či Ficovi. Je presvedčený, že jej stanovy neporušuje. Mišún je v prípravnom výbore Kotlebovej strany, na kandidátke mu patrí miesto číslo 7. Členom ĽS NS podľa svojich slov nie je.
2. Mestský policajt v Púchove
Mišún pracuje ako mestský policajt v Púchove. Na mítingoch spolu s Kotlebom hovoria o ochrane slušných ľudí pred asociálnymi cigánskymi parazitmi. Mišún to nepovažuje za ostrú protirómsku rétoriku , ale za realitu. Tvrdí, že jeho politické postoje ho ako policajta neovplyvňujú „Môj nadriadený mi povedal, že žijeme v demokracii a pokiaľ neporuším zákon tak ma musí tolerovať. Samozrejme, že som ako policajt objektívny. Mne vadia všetci primitívi a asociáli bez rozdielu rasy. Pokiaľ stretnem slušného Róma, tak ho plne rešpektujem."
3. Predseda Hnutia za osvetu a solidaritu , kickboxer
Mišún je tiež jedným z troch predsedov Hnutia za osvetu a solidaritu (HOS), ktoré vzniklo v roku 2007. „Všetci sme si rovní. Dvaja predsedovia však nič nerobia a tak nemajú ani možnosť vedieť o tom, čo som prostredníctvom HOS vykonával. Oni sa vlastne k národnej scéne nehlásia".
Správa Inštitútu pre občianske vzdelávanie o plnení bezpečnostnej politiky v oblasti extrémizmu z roku 2008 uvádza, že prostredníctvom HOS vykonáva činnosť Klub branných aktivít a bojových športov. HOS podľa správy vo svojich stanovách deklaruje ambíciu organizovať rôzne politické a historické podujatia a športovú prípravu vlastných členov. Klub v roku 2008 organizoval zápasy v boxe a thai boxe, branné a bojové cvičenia, kurzy sebaobrany, zúčastnil sa na akciách so Stropkovskou strážou a Slovenskou pospolitosťou. Ako svojich priateľov HOS uvádza Ultras Púchov, Ultras Prievidza, združenie Mladí Zvolenčania, Stropkovskú stráž Beo.sk, Nové slobodné Slovensko, server Hlavu hore a Slovenskú pospolitosť. „Kontakty medzi klubom venujúcim sa bojovým Športom a ultrapravicovými organizáciami naznačujú skutočnú ideologickú orientáciu Klubu a HOS a potvrdzujú snahy ultrapravice o lepšiu fyzickú pripravenosť svojich prívržencov trénovaním bojových športov," konštatuje Správa.
„Ultrapravica? Čo to je. Ja nedelím ľudí na ľavicu, pravicu a ultrapravicu. Ja delím ľudí na dobrých a zlých. Potvrdzujem kontakty so Stropkovskou strážou. Kandidátka ĽS Naše Slovensko nevznikla vôbec z ľudí okolo Slovenskej pospolitosti. Vznikla z ľudí, ktorým vadí, čo sa deje dnes na Slovensku. Je ale pravda, že hlavný jednotiaci prvok v strane je Marián Kotleba. Poznám ľudí z ultras Púchov a verte tomu, že sa tam nájdu aj dobrí ľudía, samozrejme, že s hovädami sa nebavím a netrénujem ich," odpovedal Mišún v reakcii na Správu.
Podľa Mišúna HOS dnes v podstate nefunguje. „Všetky aktivity prevzal miestny odbor Matice slovenskej v Púchove. Vzhľadom k doteraz nevhodnému počasiu (na otázky Mišún odpovedal koncom marca) sme nič nerobili, ale už sa pomaly rozbiehame. Približne polovica členov odboru sa zúčastnila Pochodu za národ v Bratislave (14.3.2010), kde som mal aj príhovor". Ten istý pochod polícia rok predtým rozohnala, keď Kotleba pozdravil gardistickým "Na stráž". Tento rok už hojnému výskytu tohto - podľa Kotlebu - „skautského" pozdravu počas prejavov pri Tisovom hrobe či na Hodžovom námestí polícia spolu s prokuratúrou nevenovali pozornosť.
Šesť krátkych úvah o tom, prečo ľavicový týždenník zverejnil Mišúnov názor
1.Redakcia Slova nevie, kto je autorom článku.
2. Nemá dostatok autorov a preto jej nezáleží na tom, že uverejní zdanlivo politicky korektný, no zato populistický klišé text reprezentanta krajnej pravice.
3. Slovo chce byť kritické voči vlastným, teda ministrom ľavicovej vlády Čaplovičovi a Kaliňákovi. Netreba pripomínať, že minister vnútra, ale najmä vicepremiér dookola hlásajú nulovú toleranciu extrémizmu. Zhodneme sa asi, že smerácki ministri sú aspoň potenciálnymi čitateľmi Slova. Takýto článok v Slove preto kontrastuje s vyjadrením Kaliňáka, že médiá by mali krajnú pravicu ignorovať „Ak by si médiá tieto indivíduá prestali všímať a robiť im reklamu, tak by stratili o takéto konanie záujem," povedal Kaliňák. Slovo si nielenže krajnú pravicu (ne)všimlo, ale dalo jej predstaviteľovi priestor v kampani.
4. Rómska téma je na Slovensku pred voľbami vždy veľmi živá a vďačná. Pravičiari, ľavičiari aj liberáli sa pretekajú v navrhovaných opatreniach. Aj (národní) socialisti ukazujú prísnu ruku, ktorú chcú mnohí voliči najmä voči Rómom vidieť.
Čaplovič naposledy ostro kritizoval útok rómskych rodičov na učiteľku , hoci k stúpajúcej agresivite na školách sa vo všeobecnosti počas uplynulých rokov veľmi nevyjadroval. Príznačný je výrok Čaplovičovho hovorcu po kritike pedagóga Vladimíra Rafaela, ktorý na Čaplovičovu horlivosť v karhaní útočníkov upozornil článkom Útočia na učiteľov iba Rómovia? Nie. „Vicepremiér Čaplovič odmieta ľudské práva len v prospech niektorých menšín, podľa neho ľudské práva je potrebné chápať skrze každého občana", vysvetlil Čaplovičov hovorca a dodal, že jeho šéfovi nezáleží na etnickom pôvode rodičov ani útočníkov . Nato, či sa jeho rozhorčený nadriadený vyjadroval k útoku na učiteľov aj v iných prípadoch si spomenúť nevedel...
5. Ide o kompromitáciu hovorcu premiéra a kandidáta na poslanca NR SR za SMER Braňa Ondruša, ktorý do Slova dlhodobo prispieva, a v rovnakom čísle ako Mišún Rómami, zabojoval o hlas ľavice príbehom zo svojho mítingového zápisníčka.
6. Teoreticky môže byť Marián Mišun z Púchova, ktorý ten text o nesebakritických Rómoch napísal len menovcom Mariána Mišuna z Púchova, o ktorom tu dnes píšem. Prípadne menom skrytého autora, ktorý preferuje provokujúce pseudonymy, napr. Jakub Topol a podobne.