
Transparent s "totenkopfom" košickí ultras používajú aj počas aktuálnej sezóny. Naposledy si ho verejnosť mohla všimnúť počas septembrového televízneho duelu Košíc (na STV3) proti Spartaku Trnava. Viditeľný bol aj v auguste na zápase so Žilinou.
Napríklad ultras/chuligáni Slovana tento rok minimálne na vlajkách zatiaľ upustili od propagácie symbolov smerujúcich k propagácii nacizmu či fašizmu. Používajú neutrálne symboly so sloganmi ako "Králi Bratislavy" , "Ultras Slovan" či "Slovan Summer Fest".
Oblečenie viacerých predstaviteľov tvrdého jadra resp. hooligans a ultras však stále prezrádza náklonnosť ku kryptogramom ako 88.


Tričko s číslom 88 (medzi neonacistami sa číslovka používa ako kód pre nacistický pozdrav Heil Hitler) sa stále teší obľube, vídať ho aj v tmavomodrej edícii. V roku 2007 Slovan oslavoval 88. výročie klubu - na tričku je nápis "Výnimočné jubileum, Výnimočný klub". V roku 2008 sa tričko s číslovkou 89 neobjavilo.
Na ultras Slovana (USP) som sa obrátil emailom s otázkou, prečo robili "tmavomodrú dotlač" trička a či je pre nich číslovka 88 dôležitejšia ako iné čísla. Ultras zareagovali:
"Žiadna dotlač tričiek nebola, tmavomodré tričká boli vyrobené tesne po belasých, pretože belasý textil už nebol. Pán Danilov, ako novinár máte určite na viac ako hľadať stále neexistujúce senzácie okolo fanúšikov a náckov a ich vzájomné prepojenia."
Na moju otázku, či je číslovka 88 niečím vynímočná som však odpoveď nedostal. Resp. dostal.
Číslo 88, ktoré je podľa ultra fanúšikov Slovana spájané s nimi a neonacizmom len umelo je "neuveriteľnou zhodou náhod" zrejme zase len šťastným číslom aj pre poľských kibicov. Niektorí z nich okrem bitiek s policajtmi stihli "pozdraviť"pokrikom "Jude, Sieg Heil" aj bratislavského rabína.


V Bratislave mal na chrbte číslo 88 líder (zaiste náhodou) niektorej zo skupín poľských kibicov. (Zábery STV2).
Rovnako emailom som sa obrátil aj na košických ultras. Opýtal som sa, čo pre ich skupinu znamená symbol "totenkopf" a či im neprekáža, že ide o symbol používaný aj nacistami. Na moje otázky neodpovedali.
Totenkopf. Hrdo tróni medzi textom REBELS VSS na väčšine zápasov MFK Košice.

Veľký transparent s "totenkopfom" sa objavil aj na jeseň 2007 v zápase Ligy majstrov Žilina - Slávia Praha.

Na používanie "totenkopfu" ako obľúbeného symbolu niektorých slovenských ultras a chuligánskych skupín upozornili aj občianske združenia Enough a Ľudia proti rasizmu.
Jedna z významných frakcií trnavských ultras vysoko pravdepodobne zase použila "totenkopf" na svojich nálepkách, hoci na svojej stránke predáva sériu nálepiek bez totenkopfu. Ani tá neodpovedala na moje otázky, či je pre nich symbol totenkopf "niečo extra"a či sa hlási aj k produkcii nálepiek obsahujúcich tento symbol (na fotografii).

Totenkopf je vyobrazený na nálepke v ľavom dolnom rohu. V pravom dolnom rohu je opäť čiastočná modifikácia bojovej zástavy trnavských ultras, ktorá nedávno vzbudila pozornosť médií, najmä SME.

Smrtihlav vpravo dole.



Totenkopf mal "v móde" nacistov bohaté využitie. Vpravo Heinrich Himmler, jeden z veliteľov SS.
Na záver
...Vyznieva celkom vtipne, keď krajské polície párkrát do mesiaca cez médiá oznamujú, že vystopovali rôznych, väčšinou neplnoletých "propagátorov fašizmu" za symboly, fotografie, hajlovanie atď... A na štadiónoch sa tieto symboly voľne objavujú akoby pre ne platila absolútna sloboda prejavu ako v USA.
Do akej miery sa ale dá v našej spoločnosti diskutovať o trestaní politických názorov nielen niektorých chuligánskych skupín, ak minister spravodlivosti svojho oponenta v tejto otázke označí za nacistu so židovskými koreňmi?
A oveľa podstatnejšie prejavy - ako sú násilné útoky z politického presvedčenia alebo z inej ako rasovej, etnickej, náboženskej nenávisti (vo svete známe ako "hate crimes") sú u nás definované len ako "bežné" výtržníctvo, "bežné" ublíženie na zdraví či "bežná vražda" (ak sa vôbec "stanú" alebo "sa stanú inak ako povedala obeť" prípadne u nás z času na čas príde k samozbitiu, či samoúnosu).