Kde sú Belousovová a Slota? Mlčí aj Slovenská pospolitosť

V pondelok sme v Bratislave mali tú česť hostiť zástupcov dvoch ultra radikálnych strán z Česka a Maďarska. Asi šiesti muži v oblekoch si dali stretko v najdrahšej reštaurácii na Novom moste. SNS sa poponáhľala s vyhlásením, že ide o provokáciu a apelovala na slovenskú políciu, aby sa nezdráhala zakročiť. Ešte vášnivejšie jej podpredsedkyňa Belousovová nedávno reagovala na potetovaných neonacistov a ultranacionalistov, ktorí hajlovali v Štúrove.... To že prívrženci podobných skupín pochodujú po Slovensku, a to že neonacisti (naposledy ich údajná ikona - dabingový herec Rastislav R.), útočia takmer dennodenne SNS zrejme neprekáža...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Maďarskí aj českí radikáli združení v stranách Jobbik a v Národní strane majú vyše roka vlastné gardy. Maďari chcú tú svoju dokonca vyzbrojiť ako SBS. Obe strany v Bratislave tvrdili, že sa na ničom konkrétnom nedohodli. Chceli sa vraj len spoznať. Predpokládam, že zistili to, čo vedeli aj predtým - že sa potrebujú, aj keď majú iné názory na Benešove dekréty a povojnové usporiadanie Európy.

Stretnutie, o ktorom naša polícia vedela podľa svojich slov "z operatívnych informácií" sa zaobišlo bez incidentov. Hovorca Národní strany Pavel Sedláček novinárom povedal, že o stretnutí s Maďarmi v Bratislave informovali českú políciu, s ktorou vraj nemajú "žiadne väčšie problémy" a niektorí policajti sú podľa neho aj členmi ich gárd..

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ultra nacionalistický guláš tiahnuci do EÚ inštitúcií

Cieľom ľudí z Jobbik aj Národní strany je dostať sa do národných parlamentov a neskôr do europarlamentu, kde chcú posilniť podobne zmýšľajúcih extrémnych nacionalistov. Sedláček novinárom tiež povedal, že Národní strana nie je proti systému. V Bratislave jej predstavitelia hovorili o občianskom združení Slovenská pospolitosť (SP) ako o fašistoch a Jánovi Slotovi ako o duševnom žobrákovi. Celkom dobrá taktika ako sa etablovať v Európe, čo poviete?

Mimochodom aj Slota hovorí o SP ako fašistoch a hrdí sa tým, že zásluhou SNS bola táto kedysi strana rozpustená, hoci podanie na prokuratúru dorazilo z občianskeho združenia ĽPR. 

SkryťVypnúť reklamu

Je zaujímavé, že Slovenská pospolitosť na svojich weboch dodnes nereagovala na vyhlásenia predstaviteľov Národní strany, ktorí ich označili za fašistov. Hoci počas nedávneho pochodu v Trenčíne, ktorého sa zúčastnili aj jej hlavní predstavitelia - Ivan Sýkora a Michal Laššák - sa anonymní organizátori pochodu cez email vyhrážali médiám žalobami, ak ich tie budú nálepkovať ako neofašistov.

Napriek tomu sa o pozadí pochodu v Trenčíne okrem podpredsedu Národní Strany pre Moravu a Slezsko Michala Šefčíka podobne vyjadrili aj viacerí experti na extrémizmus. Bezpečnostný analytik Pavol Draxler 25. júna pre Rádio Expres o pochode povedal: "Pravdepodobne to vykazuje všetky znaky týchto skupín. Hranice medzi týmito skupinkami či už oni držia nejakú ideologickú líniu, či sú to nejakí extrémni nacionalisti, neonacisti alebo fašisti - tá línia je vždy veľmi úzka, v podstate sa jedná o skupiny, ktoré sú personálne veľmi často prepojené."

SkryťVypnúť reklamu

((audio1))

Časopis PLUS 7 dní vo svojej reportáži o "Čiernom pochode" priniesol aj fotografiu jeho účastníka v tričku neonacistickej kapely. Týždenník sa so sarkazmom pýta, či dlhými rukávmi v horúcom letnom počasí maskovali pochodujúci muži svoje tetovania...

„Na základe informácií nášho občianskeho združenia a tých, ktoré sú voľne zverejnené na internete, je možné sa s veľkou pravdepodobnosťou domnievať, že ide o pochod a snahu o demonštráciu sily krajnej pravice v západoslovenskom regióne. Podľa môjho názoru je možné očakávať na tejto demonštrácii zmes krajných nacionalistov, neofašistov a taktiež i účasť neonacistov," povedal Matej Pavlík z občianskeho združenia Enough, ktoré okrem iného monitoruje novodobé totalitné ideológie pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Pokrytci?

Belousovová naopak pre TASR o pozadí pochodu v Trenčíne nepovedala ani slovo. Venovala sa akurát protestu údajnej ANTIFY, z ktorého dojem skutočne pokazilo viacero pripitých a vulgárnych teenagerov v radoch protestujúcih. "Začiatkom júla v Komárne neofašisti z Maďarskej gardy robili nábor medzi maďarskou menšinou žijúcou na Slovensku. Pred niekoľkými dňami protestovali v Trenčíne proti Pochodu za slobodu slova členovia skupiny Antifa a musela zasahovať polícia. V nedeľu 13. júla zadržala polícia v Štúrove extrémistov z Maďarska, ktorí hajlovali a mali tričká a tetovania s fašistickou tematikou," citovala štátna agentúra Annu Belousovovú. 

Belousovová, ktorá prirovnala šírenie fašizmu v Maďarsku k čúraniu na verejnosti ani náznakom nekritizovala trenčiansky pochod, ktorí niektoré médiá (markizadnes.sk, bleskovky.sk) pomýlene (zámerne?) označili za pochod pravičiarov. Neviem odkedy sú SP a spol. pravičiarmi, možno v niektorých redakciách ich majú za pravičiarov. Zaujímalo by ma ako tam potom označujú Dzurindu s Hrušovským...

A čo teraz SNS?

Asi hodinu a pol potom, čo sa v luxusnej reštaurácii na Novom moste skončilo rokovanie zástupcov ultra radikálnych zatiaľ mimoparlamentných strán našich susedov sa herec a spevák spájaný s kapelami Juden Mord a Krátky proces Rastislav R. objavil aj s dvomi kumpánmi pred hudobným klubom pod Kramármi. "Správali sa vulgárne a arogantne. Dvoch ľudí zranili, museli sme zavolať políciu. Vyhrážali sa nám zabitím a nadávali nám do židovských svíň a povedali o sebe, že sú Juden Mord," povedal Rádiu Expres prevádzkar podniku, ktorý bol jedným zo zranených.

Kapela Juden Mord mala 19. júla 2008 vystúpiť na neonacistickom festivale v Taliansku. Video, ktoré dokazuje, že kapela na podujatí aj vystúpila už visí na youtube. S včerajším dátumom ho linkuje aj táto stránka. Česká ANTIFA na nej Rastislava R. označila za speváka kapely Juden Mord, kedysi zvanej Krátky proces. Krátky proces bol podľa tohto zdroja prvý názov kapely, ktorá sa v pondelok vybrala na záťah do klubu Obluda. Spevákovi na pódiu v talianskej Verone, ktorým má údajne byť Rastislav R. na videu nevidno do tváre. 

Text pesničky možno nebudete rozumieť: "Zdvihnite pravicu, hajlujte s nami, volajte Sieg Heil, večer je náš." A refrén je Juden Mord = vražda židov.

Ten istý hudobný klub pred dvomi týždňami napadli iní, asi desiati neonacisti s nožmi a palicami. Spolu vtedy zranili 5 ľudí. Viacerí skončili v nemocnici. Obvinenie paradoxne hrozí aj prevádzkarovi, ktorí seba aj ostatných ľudí v podniku bránil tasením legálnej zbrane. Tvrdí, že v snahe do príchodu polície zadržať dnes už obvineného neonacistu Júliusa S. mu prerezal gumy na aute. Minister vnútra Robert Kaliňák sa novinárov po zasadnutí vlády opýtal, či videli ako dopadlo to auto. Prevádzkar však odmieta, že on stojí za jeho demoláciou.

Čo je horšie? Ak sa v Bratislave stretne formujúca sa zahraničná vyostrenejšia konkurencia Slovenskej národnej strany (ktorú my už dávno máme vo vláde), žiarliaca na úspechy SNS (13 percent, Slota 2. najdôveryhodnejší politik) alebo keď na Slovensku neonacisti napádajú ľudí s chladnými zbraňami?

Prečo SNS, Ján Slota, Anna Belousovová a ďalší nevydajú radšej vyhlásenie aj proti týmto trestným činom z nenávisti a politického presvedčenia? Prečo to neodsúdiť?

Mimochodom v prvom útoku na ľudí z hudobného klubu v Bratislave už polícia vylúčila extrémistický motív. Pritom sa dá vylúčiť len to, že nešlo o rasovo motivovanú trestnú činnosť.

Iná nenávisť a útoky z politického presvedčenia

O rasizmus nešlo ani pri druhom útoku, hoci Rasťo R. a spol. údajne kričali: "zabijeme vás vy židovské svine." Štatistiky policajného prezídia PZ SR v tejto oblasti rasovo motivovanej trestnej činnosti sú také ľúbivé aj preto, že násilný extrémistický trestný čin tam nespadá. Naša legislatíva ho nepozná a je otázne či vôbec chce trestné činy aj z inej než len rasovej, etnickej, národnostnej a náboženskej nenávisti poznať.

Pri prvom útoku na Obludu z 5.7.2008 hovoril minister vnútra Robert Kaliňák o strete resp. bitke medzi dvomi skupinami. Toto ministrovo tvrdenie výrazne nekorešponduje s tým ako po tejto "potýčke" dopadlo päť ľudí z klubu, ktorí sa museli nechať ošetriť po nemocniciach. "Kto chodí o štvrtej ráno vyzbrojení tyčami a nožmi a príde sem na troch autách? Vykazuje to všetky znaky organizovanosti," povedal Rádiu Expres 8.7.2008 jeden z prevádzkarov, ktorý utrpel zranenie hlavy i ramena a zo zranení sa zotavuje doteraz.

Ak polícia vylúči extrémistické pozadie aj v prípade pondeľňajšieho útoku z dielne skupinky okolo Rasťa R., a bude aj dnes tvrdiť že išlo vzájomnú potýčku, bude to smiešne. Zatiaľ polícia postupuje celkom akčne a nič tomu nenasvedčuje. "Rastislav Rogel je spájaný s neonacistickými kapelami Juden Mord a Krátky proces. Okrem toho aj propagáciou krajne pravicovej značky oblečenia. Na neonacistickej scéne je veľmi obľúbený, je jej modlou," povedal na margo Matej Pavlík z OZ Enough pre Rádio Expres.

Zaradiť do našej legislatívy moderné paragrafy definujúce trestné činy z politického presvedčenia či inej nenávisti je cesta ako začať účinnejšie eliminovať pomaly dennodenné útoky neonacistov. Alebo návrhy paragrafov, ktoré majú postihovať extrémistov zrušme úplne. Nech neiritujú ľudí, ktorí sú ich terčami veľmi často.

"Náš klub je vyhranený multikultúrne, multižánrovo. Sme proti neonacizmu a rasizmu," hovorí o dôvode oboch útokov jeden z prevádzkarov klubu Obluda. 

Ak chce vláda naozaj niečo spraviť proti násilným útokom neonacistov mala by zadefinovať do trestných kódexov aj trestné činy z politického presvedčenia či inej nenávisti vo svete známe ako "hate crimes."

Tie sú pre spoločnosť oveľa nebezpečnejšie ako nejaké potetované zakomplexované kreatúry alebo ich vidinou bruselského mešca uhladené elity oblečené v sačkách a debatujúce v drahých reštauráciách hoci aj nad našim modrým Dunajom... Lapať potetovaných často neplnoletých nositeľov symbolov je zaiste v súlade s platnou legislatívou, ale aká je ich spoločenská nebezpečnosť v porovnaní s nožmi a tyčami, ktoré môžu zabíjať?

Má SNS na extrémistov dvojaký meter? Alebo pôsobia naozaj tí zlí a nebezpeční len za hranicami Slovenska?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pavlík: JOBBIK a Národní stranu vnímam ako radikálnejšie krídlo SNS

Vypočujte si aj krátky rozhovor s Matejom Pavlíkom z OZ Enough o spoločenskej nebezpečnosti rokovania maďarskej a českej ultrapravice v Bratislave a útoku Rastislava R. na klub Obluda. Pavlík hovorí, že čo sa týka útokov neonacistov sú politici odtrhnutí od reality a nevyvíjajú žiadnu aktivitu...

((audio2))

Sergej Danilov

Sergej Danilov

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Páči sa mi interakcia s vami a citát, že blogovanie je crackom novinára. Alebo novinársky crack?:-)POPULÁRNE ČLÁNKY: Reporting on extremist politicians Zoznam autorových rubrík:  FutbalPolitikaExtremInternetShowbizSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu