Pozor, hádzať vajíčka do Fica je už zákonom zakázané

Po Rusku sme sa stali druhou krajinou v Európe, kde sa do trestného zákona dostal extrémizmus, extrémistické paragrafy. Parlament včera prelomil veto prezidenta, ktorý použil pri vrátení zákona viacero argumentov mimovládok, ale aj aktivistov z prostredia krajnej pravice. Nič nepomohlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)
Jiri Paroubek - podla nasho premiera obet intolerancie a extremizmu
Jiri Paroubek - podla nasho premiera obet intolerancie a extremizmu (zdroj: ČTK)

Hoci základný problém, a to netrestanie útokov z nenávisti (ako na Dana Tupého, či na Olivera) sa nijako nevyriešilo, zato sme v parlamente do trestného zákona dostali extrémizmus. "Hurá!"

Tento zámer sa rodil niekoľko rokov. Jasné kontúry však dostal až po kontroverznom zásahu polície v Dunajskej strede. Bolo to v hektickom novembri 2008, kedy sa za sedem dní MV SR podarilo zrušiť OZ Slovenská pospolitosť, kedy Kotleba rečnil proti Rómom v Litvínove a gardisti maďarskí vykročili na Slovensko. Vtedy sme Maďarom chceli ukázať, že my aj so SNS vo vláde netolerujeme to, čo oni podľa vlády Roberta Fica áno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Harabin

Paradoxne (novela sprísňuje aj tresty pre popieračov holokaustu) sa aktivity ujal minister spravodlivosti, ktorý mal v parlamente narážky na pôvod poslanca Daniela Lipšica. Harabinovi stačilo, že sa ospravedlnil.

Mimovládky, ktoré kritizovali návrh zákona ráčili predstavitelia rezortu spravodlivosti prijať až deň predtým, ako ho Harabin predložil na rokovanie vlády.

Vláda ho podporila. Novelu, ktorá môže narobiť viac škôd ako osohu, schválil aj parlament. Harabin ľudí, ktorí upozorňovali na riziká zákona Harabin zosmiešňoval.

Pritom ich argumenty použil prezident Gašparovič i "nemainstrímoví" národní socialisti (NS) na svojich blogoch a portáloch. Tu však v žiadnom prípade nemožno hovoriť o rovnakej motivácii medzi NS a oponentmi Harabina či Ficovej vlády. Kým náckovia sa boja o seba kvôli väčším právomociam polície a vyšším trestom, tretí sektor má obavy z možného zneužitia zákona voči každému, z koho si štát zaumieni spraviť extremistu - napr. z ochranára prírody, protivládneho demonštranta, latentných neorganizovaných rasistov (čašníčky čo neobslúži Róma) atď...

SkryťVypnúť reklamu

Robert, Jiří a vajíčka extrémistov

A že sú obavy opodstatnené dokazuje aj sám premiér Fico. Tých čo jeho priateľa Jiřího Paroubka bombardovali vajíčkami nazval extrémistami. Túto aktivitu pritom zastavil samotný iniciátor (podľa nášho premiéra by zrejme bol otitulovaný ako vodca extrémistov) vajíčkových protestov a vyzval svoju "facebook armádu" na zloženie zbraní. Akoby to dopadlo u nás po podobných protestoch? Zastavila by vajíčkovú kanonádu až polícia a jej účastníkov by obvinila z extrémizmu? Že preháňam? Počuli sme hovoriť Paroubka o extrémistoch? My u nás nášho premiéra áno, a navyše, my máme extrémizmus v zákone.

SkryťVypnúť reklamu

Nevedomosť, cieľ ?

Keď sa niektoré médiá v kauze Tupý pýtali na motív (pýtali sa polície aj prokuratúry), dozvedeli sa, že nešlo o rasovo motivovaný trestný čin. Aj v prípade Olivera odmietla polícia takýto motív. Pritom je to do nebavolajúce, že nejde o rasizmus, veď Oliver aj Daniel sú bieli. Obaja nepykali pre rasu, ale pre nenávisť páchateľov. Kedy to už konečne blikne v našich hlavách, že motív takéhoto činu nemôže byť rasovo-motivovaný a nie za každým útokov náckov je rasizmus?

Médiá by v takýchto prípadoch pri útokoch neonacistov alebo ľudí, ktorí vzišli z tohto prostredia nech sú dnes kýmkoľvek nemali operovať s rasovým motívom ani akceptovať odpovede polície, že "nešlo o rasový motív". Aký rasový motív? Problém je, že v trestnom zákone osobitný motív nerozlišuje a netrestá aj inou (než rasovou, etnickou, náboženskou či sexuálnou) nenávisťou motivované trestné činy.

SkryťVypnúť reklamu

Extrémistami by neboli

Naívne je tiež myslieť si, že tí čo zavraždili Tupého alebo skoro zabili Olivera by boli označení za extrémistov, ak by včera parlamentom schválená legislatívna úprava platila už v čase, kedy sa stali obeťami. Na základe čoho by k tomu asi tak prišlo? 

Obávam sa, že aj teraz keď už máme extrémizmus v zákone nám budú policajné hovorkyne zvestovať takúto formulku: "Nešlo o extrémistický trestný čin, keďže nebol rasovo motivovaný". 

Na koho teda budú "extrémistické paragrafy" platiť? Na organizované kriminálne gangy, ktoré pracujú s nenávisťou či mladé násilnícke bandy nazi skínov bude zákon opäť krátky. Kto sa chce staviť?

Nie je to jediný liek, ale pokiaľ médiá, polícia a zákon nezačnú rozlišovať medzi útokmi náckov z nenávisti (voči teenagerom či ľuďom bielym rovnako ako náckovia sami) a rasovými útokmi, dovtedy ani termín extrémizmus v zákone nemusí s ich bujnením nič vyriešiť.

Štát si len zjednodušuje úlohu a bude môcť ľahšie trestať nepohodlných, veď onálepkovať a označiť ich za extrémistov je tak jednoduché... 

Sergej Danilov

Sergej Danilov

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Páči sa mi interakcia s vami a citát, že blogovanie je crackom novinára. Alebo novinársky crack?:-)POPULÁRNE ČLÁNKY: Reporting on extremist politicians Zoznam autorových rubrík:  FutbalPolitikaExtremInternetShowbizSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu