
Dvestopäťdesiat účastníkov konferencie sa mohlo aktívne zapojiť spolu do piatich workshopov na témy - Nacionalizmus a antisemitizmus, Boj proti inštitucionálnej diskriminácii, Futbal proti rasizmu a diskriminácii, Etnické menšiny a Futbal a rómska menšina.

Štefan Šarkőzy, Vlado Sendrei a Jozef Vengloš.
"Ten o Rómoch" nenavštívilo veľa ľudí, čo mohlo pôsobiť ako sklamanie. Vlado Sendrei, známy hudobník z Kokavy nad Rimavicou, bývalý futbalista Rimavskej soboty, tréner a aktivista ma upokojoval: "Sergej, ja to neberiem v zlom. Som rád, že UEFA a FARE vôbec tejto téme dali priestor, a že nás takto podporili aj popri ďalších problémoch, ktorým čelia na štadiónoch," povedal mi Vlado.

Konferencia nás "zaviala" aj do múzea židovskej kultúry vo Varšave, ktoré je tiež živou spomienkou na obete nacistov.
Veľmi som pookrial pretože naozaj, najaktívnejšími diskutérmi na málo obsadených workshopoch o Rómoch a futbale boli Štefan Šarkőzy z Inštitútu rómskej verejnej politiky (IRVP), Vlado Sendrei, Totti Dedič (chorvátsky Róm), pán Grebby z iniciatívy "Show the racism the red card", ale napríklad aj bývalý reprezentačný tréner a prezident Únie európskych futbalových trénerov Dr. Jozef Vengloš.

V.Sendrei s prezidentom UEFT Jozefom Venglošom .
Spíker workshopu Valeriu Nicolae , Róm z Rumunska, ktorý študoval na štyroch rôznych kontinentoch počítačovú vedu, diplomaciu a svoj život zasvätil integrácii Rómov do spoločnosti cez futbal bol veľmi oduševnelý. Problematike naozaj rozumie: "Ak budeme vytvárať turnaje len pre Rómov, nikdy sa nič nezmení, musíme sa spojiť a robiť akcie navzájom," bolo jeho motto.

Alias Lembakoali, Vlado Sendrei, Daniel Milo (poradca OBSE pre rasizmus a extrémizmus, bývalý šéf ĽPR) a Štefan Šarkőzy.
Mainstremové kampane so silným rómskym podtextom podľa Valeriu Nicolaeho fungujú oveľa efektívnejšie ako keď sa týkajú len jednej oblasti, hoci aj futbalu (napr. v Rumunsku chodili do škôl čítať deťom rozprávky nielen známe tváre väčšiny, ale aj známi Rómovia (herci, športovci) a podarilo sa tak touto kampaňou osloviť aj Rómov, aby deťom čítali aj doma na dobrú noc a vraj to fungovalo).
Rumunský Róm žartoval s Venglošom
Okrem toho Valeriu stihol pánovi Venglošovi vystrúhať aj vtipný kompliment. Jeho otec sa vraj na Vengloša hnevá za taktiku s akou ešte Československo hralo v 70. tych rokoch a nielen Rumuni si s ňou nevedeli poradiť. Pán Vengloš, ktorý trénoval napríklad Celtic Glasgow i Aston Villu sa musel usmiať. Vengloš povedal, že zapájanie Rómov do aktivít v rámci futbalu je správne a potrebné. Len to samotné však ich situáciu podľa neho od základov nezmení.
Štefan Šarkőzy z IRVP na workshope poukázal aj nato, že pre Rómov z osád je problém sa v mládežnických tímoch presadiť aj keď majú talent. Často pre nich totiž samozrejmosťou nie je ani fakt vlastniť čistý dres alebo kopačky. "Rómovia futbalisti sú na diskrimináciu už akoby zvyknutí. Napríklad nato, že sa sprchujú ako druhí a šatňa je rozdelená na dve skupiny. Praskne to až pri situáciách, keď si po rómskych deťoch spoluhráči odmietli obliecť dresy, hoci aj vypraté," hovoril Šarkőzy o konkrétnom prípade z regiónu Záhorie. Nádejný dedinský tím zložený aj z Rómov po tomto incidente rómski chlapci opustili.
..Vlado Sendrei sa po workshopoch usadil na pódiu medzi reprezentanta Poľska, naturalizovaného Brazílčana Rogera Guerreira, senegalskú hviezdu poľskej ligy Sambu-ba a Paula Elliota - prvého černošského kapitána FC Chelsea.

Vlado a Paul Elliot(kapitán FC Chelsea v 70.rokoch)

Vlado s Michalom Riečanským z OZ LPR, ktorý tlmočil jeho prejav osadenstvu počas panelovej diskusie s hráčmi.
Počas panelovej diskusie sedel s Vladom pri stole pred zrakmi takmer 300 účastníkov konferencie a médií aj poradca šéfa UEFA Michela Platiniho, William Gaillard. Aj on mu zatlieskal. Tiež Piara Powar, predseda anglickej organizácie Kick it out, ktorú v boji proti rasizmu na Britských ostrovoch finančne podporuje priamo Premier league aj Anglický futbalový zväz.

Piara Powar (Kick it out), Vladimír Sendrei.
Hráči hovorili o svojich skúsenostiach s rasizmom, vyjadril sa aj Vlado Sendrei a za svoju odpoveď zožal potlesk:
VLADO SENDREI: "Aby som sa dostal cez urážky a ponižovanie, potreboval som okolo seba ľudí ako ste vy, takých, ktorí neposudzujú druhých podľa farby pleti, ale podľa talentu."
Lembakoali: Proti rasizmu nesmú bojovať len jeho obete
Etnické menšiny na Slovensku reprezentoval bývalý útočník Interu Bratislava a Púchova Alias Lembakoali, ktorý dnes dobrovoľne pôsobí ako veľvyslanec OZ ĽPR pre rasizmus vo futbale.

Ali v družnom rozhovore s Bellom Bellom pôvodom z Ghany študujúcim v Innsbrucku.
Ali si tiež účasť veľmi pochvaľoval a podčiarkol myšlienku, ktorá vyplynula ako záver z workshopu o etnických menšinách: "Túto tému by nemali podporovať len futbalisti tmavej pleti (Henry, Eto´o či Thuram), ktorí sú v podstate obeťami rasistických útokov, ale aj hráči ktorých sa to netýka," povedal Ali Lembakoali, ktorý v jednej zo sezón vsietil v našej najvyššej lige 15 gólov.

Zamyslený A. Lembakoali v múzeu židovskej kultúry, ktoré odkrýva tragické dôsledky nacistickej okupácie Varšavy počas II. svetovej vojny.
"Je to vtedy oveľa silnejšie," dodal Ali, ktorého tím hviezd to dokázal aj v praxi na turnaji BLMF v Karlovej vsi počas FARE action weeku 2008 (V Lembakoaliho tíme vtedy nastúpili aj Branislav Obžera, Vojin Prole, Július Šimon (a ďalší hráči, ktorý s rasizmom problém nemajú, no prišli turnaj podporiť).
Mimochodom za oveľa efektívnejšie kampane proti diskriminácii označil tie s účasťou mainstreamu aj vyššie spomínaný Valeriu Nicolae. "Nielen rómski hráči majú vplyv na boj proti anticigánstvu, ale všetci".
Maďarskú menšinu na Slovensku vo Varšave zastupoval bezpečnostný manažér dunajskostredského DAC Ján Bot. Pozvaný bol aj zástupca fanklubu Spartaka Trnava, ktorý sa však ospravedlnil pre úraz.
Momentálne vedúci corgoňligový klub, Slovan Bratislava, reprezentoval manažér Martin Urmanič a Slovenský futbalový zväz (SFZ) zase mediálna manažérka Janka Peráčková. SFZ sa vo svojom stanovisku po konferencii vyjadril veľmi sľubne k podpore interkultúrneho dialógu a menšín: "Výsledkom tejto inšpiratívnej konferencie sa v najbližšom období plánuje zo strany SFZ začatie, resp. obnovenie spolupráce na viacerých úrovniach s rómskou komunitou a tiež posilnenie spolupráce so slovenskou pobočkou FARE," stojí v stanovisku na stránke futbalsfz.sk
Chceli sa zbaviť Cigáňa....
...Vlado Sendrei mal počas konferencie izbu na 24. poschodí varšavského hotela Hilton. "Keď som volal s Jankou (manželka), povedala mi, aby som si dával pozor, aby som nevypadol z okna," žartoval Vlado. "Že ešte treba zarábať peniaze," pridával, keď už sme sa všetci smiali. Vladov humor je povestný. S potmehúdskym výrazom v tvári na margo apartmánu na najvyššom poschodí hotela ešte dodal "Cigáňa dali vysoko, aby nezavadzal" (Neskôr sme sa dozvedeli, že celkom najvyššie boli tie najdrahšie izby, samozrejme Vlado žartoval.)
Tento jeho sarkazmus však má svoje korene. Vlado má dnes 45 rokov. Ako mladý talentovaný futbalista Rimavskej soboty, ktorý vojenčil v Malackách si spomenul, ako naňho diváci kričali "Ty čierny pes, alebo smradľavý cigáň".. Keď už to mladý futbalista, ktorý sa nevzdával a mal v tíme rešpekt pre svoju silu i humor nevydržal, pribehol k tribúne a zakričal: "Už ma ne....e, ja nie som Cigáň, ja som rumunský študent". Týmto obranným mechanizmom Vlado rozosmial tribúny a získal si aj krikľúňov, ktorí ho namiesto urážok dokonca začali povzbudzovať. Moja otázka ale znie:
Bola to senzácia, sranda. Musí sa ale "Cigáň" v očiach toho, kto ním opovrhuje zhodiť, aby ho ten, ktorý sa cíti byť niekým "viac" prestal urážať?
Nie každý z nás je totiž taká povaha ako Vlado, ktorý zvláda aj takéto situácie.
Výzva a šanca na zmenu...
Osobne nie som priateľom konferencií, ale verím, že táto mala zmysel. Zaujímavým poznatkom bolo, že záverom dvoch z piatich workshopov - o Antisemtizme/nacionalizme i o Rómskej menšine a futbale - , že len futbal sám spoločnosť nezmení, ale po jej rozmanitosti a rôznofarebnosti by mali volať predovšetkým európski politici a lídri Európskej únie.
Veľmi by to privítal aj francúzsky majster sveta z roku 1998 a donedávna aj obranca FC Barcelona Lilian Thuram. "V každej krajine by veľmi pomohli stanoviská prezidentov alebo premiérov hovoriacih napríklad, aby si ľudia užívali skutočnosť v akých mnohofarebných krajinách žijú", povedal Lilian, ktorý sa v tejto oblasti angažuje dlhodobo a na konferencii mal jeho prejav obrovský úspech.

Vlado Sendrei s chorvátskym Rómom "Totti" Dedičom v spoločnosti exreprezentanta Francúzska Liliana Thurama, ktorý dvoma gólmi rozhodol semifinále MS 1998.
Žiaľ, ani na Slovensku vyjadrenia čelných politikov po tolerantnejšej spoločnosti bez predsudkov, vzájomnej integrácii Rómov a ne-rómov, či výzvy k zastaveniu vyvolávania medzi-etnických treníc takmer vôbec nepočuť.
Práve takéto vyjadrenia žien a mužov zodpovedných za chod Európy, inštitúcií EÚ, by však mohli pomôcť dobehnúť náskok, ktorý má pred ostatnými sférami spoločnosti futbal. Európska futbalová rodina sa nebojí otvorene vyjadriť podporu boju proti rasizmu či povzbudiť interkultúrny dialóg, no hoci je prointegračná sila futbalu obrovská, sám futbal nato stačiť nebude...
Foto, video: Autor