Wetzlerova dcéra : V každej kríze sú najlepším terčom menšiny

Alfréd Wetzler, rodák z Trnavy, ktorý dokázal utiecť z Osvienčimu. V stredu 16. septembra sa v Letnej čitárni u Červeného raka v Bratislave uskutočnila prezentácia (podľa jeho dcéry Tatiany 5. vydania) románu Čo Dante nevidel. Wetzler v ňom opísal nielen okolnosti svojho úteku z Auschwitz-Birkenau, na ktorý sa podujali spolu s Rudolfom Vrbom. Súčasťou románu je aj ich svedectvo, ktoré vychádza prvý raz, teda po vyše 60-tich rokoch v slovenskom jazyku. Ide o Správu Wetzlera a Vrbu. Správa týchto hrdinov slovenských dejín patrí k základným dokumentom o II. svetovej vojne...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Obrázok blogu

Nedávno som na jeden šup zhltol knižku Wetzlerovho partnera na úteku Rudolfa Vrbu (rodák z Topoľčian, vlastným menom Walter Rosenberg) Utekl jsem z Osvětimi (v slovenčine zatiaľ nevyšla). Do septembra 2009 som netušil, že nejakú knižku napísal aj Trnavčan. Nie hocijakú. Na terasu Červeného raka priviedla jej prezentácia viacero osobností. Bolo zaujímavé sa s nimi porozprávať a teší ma, že sa s vami môžem podeliť o ich názory...

Dcéra: želá si film a prekáža jej nacionalizmus v kríze

Tatiana Kernová, dcéra Alfreda Wetzlera povedala, že takto by si dnešný večer (deň krstu románu Čo Dante nevidel) jej rodičia predstavovali. Knižka vychádza v slovenskom jazyku aj so správou a pod pravým otcovým menom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lekárka tlmočila aj svoj pocit z dnešnej doby: "V každej kríze sú najlepším objektom minority a je to tu znovu. Je hospodárska kríza čiže treba odvrátiť pohľad od ozajstných problémov a treba nastoliť problém nacionalizmu. A je to smutné, že ešte v roku 2009 a v tak civilizovanom svete s toľkými technickými výdobytkami ešte základné veci - elementárna slušnosť, morálka - nehrajú prím."

Teší sa knižke, želala by si však dokumentárny film, keďže v dnešnej dobe veľa ľudí knižky nečíta.

((tw))

Katolícky kňaz Anton Srholec víta každú knihu, ktorá hovorí o nespravodlivom utrpení ľudí:

((tw1))

Historika Ivana Kamenca udivuje, že ešte nevznikol o úteku Wetzlera a Vrbu film. "Lebo to je námet pre takéto spracovanie priam vynikajúci." Mal by však obavu zo stvárnenia Hollywoodom, keďže ten často fabuluje. Skôr by mal podľa neho takýto film vzniknúť na Slovensku. Správu Wetzlera a Vrbu, jej význam, netreba zveličovať, myslí si Kamenec.

SkryťVypnúť reklamu

"Oveľa dôležitejšie ako tento čin vyzdvihovať, je povedať o ňom pravdu. Správa Wetzlera a Vrbu je sama o sebe autentická, netreba ju prikrášľovať." Za komunizmu bol holokaust tabu, podľa Kamenca je až kuriózne, že sme na správu v slovenčine čakali desiatky rokov.

Wetzler je podľa Kamenca na západe takmer neznámy. Ostal v Československu, kým Vrba emigroval. Žil v Izraeli, Veľkej Británii i v Kanade. "Západní autori ovplyvnení Vrbom Wetzlera vynechávajú, hoci bol jednotkou úteku...," tvrdí historik,.. "hoci nejde o skok do výšky," pridal s úsmevom.

((tw2))

Riaditeľka ružinovskej knižnice na Tomášikovej ulici Darina Horáková. Mala 30 rokov, keď tam Wetzler pracoval. Dnes Horáková knižnicu vedie. Wetzler bol jej kolegom v rokoch 1978-1988, kedy aj v Bratislave opustil tento svet. "Pán Wetzler bol veľmi skromný človek. To že je autorom knižky o úteku z Osvienčimu sme sa dozvedeli len náhodou." (Kniha totiž vyšla v 60. rokoch pod pseudonymom Jozef Lánik).

SkryťVypnúť reklamu

((tw3))

Spomienka 03´

V roku 2003 , pri 85. výročí Wetzlerovho narodenia a 15. rokov od výročia jeho smrti usporiadala knižnica Spomienkovú literárnu kaviareň na A.Wetzlera, Čo Dante nevedel, ale my by sme mali vedieť...

Zúčastnila sa jej aj pani Etela Wetzlerová (tiež prežila holokaust).

Obrázok blogu

Etela Wetzlerová.

Spomienky sa zúčastnili aj Eva Traubnerová a Ivan Kamenec.

Obrázok blogu

Fotografie Alfréda Wetzlera, ktoré mi poskytla knižnica

Obrázok blogu


Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V roku 2008 sa Vrba (na poslednej fotografii) a Wetzler stali čestnými občanmi Trnavy.

Obrázok blogu

Vrba v roku 1946. Foto Via.

Sergej Danilov

Sergej Danilov

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Páči sa mi interakcia s vami a citát, že blogovanie je crackom novinára. Alebo novinársky crack?:-)POPULÁRNE ČLÁNKY: Reporting on extremist politicians Zoznam autorových rubrík:  FutbalPolitikaExtremInternetShowbizSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

106 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu