
A to fakt, že slovenská reprezentácia postúpila na MS do Juhoafrickej republiky. Je to prvý raz v histórii. Ide o kontinent, z ktorého pochádza Alias Lembakoali. Futbalista, ktorý strieľal v našej lige góly za Púchov a Inter. Ali na seba nezištne už druhý rok berie úlohu tváre kampane proti rasizmu na Slovensku. Sám za aktívnej kariéry zažil zahádzanie banánmi na súperovom ihrisku. Nie tak dávno poníženie zakúsili Adauto, Gueye či Pires..

Ali Lembakoali s Jozefom Václavom (manažérom BLMF). V Aliho tíme nastúpili (zľava) aj Branislav Obžera, Vojin Prole, Marián Tomčák či Igor Chalupka. Tento rok Ali na ihrisko postaví aj talenty z detského domova Pohoda v Bratislave. Dnes by sa v Karlovej Vsi mali predstaviť aj Laco Pecko, Jozef Barmoš, Souleymanne Fall či Vlado Sendrei.
Tým druhým pozitívom je, že je tu už po druhý raz karloveský turnaj BLMF a teda snaha prispieť k akceptácii ľudských odlišností na štadiónoch, ale aj inde vo verejnom živote pokračuje ďalej.
Video televízie JOJ z vlaňajška, turnaj sa vtedy konal 26. októbra 2008.

Plagát, ktorý pozýva na akciu tento rok.
Osobne si veľmi želám, aby sa Slovensku v Juhoafrickej republike zadarilo. Zároveň si prajem, aby pobyt v Afrike zvýšil schopnosť našich futbalových fanúšikov, verejnosti (čo chodí aj na domáci futbal od najnižšej po najvyššiu ligu) rešpektovať rôznosť. Kultúrne a iné rozdiely by nemali byť podnet na urážky, ale mali by nás spájať.

Družstvo SFZ vlani reprezentoval aj Xavier Soares.
Ako fanúšikovia Slovenska (tí čo poletia, ale aj doma pri TV) budeme v Afrike aspoň na ten letný mesiac mundialu v menšine. Možno nie priamo na štadiónoch šampionátu, ale v uliciach juhoafrických miest budeme tentoraz my v koži - Lembakoaliov, Fallov, Gueyeov, Guedeov, Piresov , keďže 80 percent obyvateľov krajiny sú černosi (navyše aj medzi nimi sú jazykové, náboženské i kultúrne rozdiely).

zdroj via.
Možno v nás Afrika niečo zmení. Verím, že veľkosťou neporovnateľný, ale myšlienkou obrovský turnaj dnes o 14:00h v Karlovke prispieva k pozitívnej zmene na štadiónoch i v spoločnosti.

Spoločná fotografia účastníkov turnaja v roku 2008.
Komentátor STV Marcel Merčiak po odpískaní zápasu v Chorzowe citoval Winstona Churchilla: „Fakty sú krajšie ako sny."

Bývalý kanonier DAC Dunajská streda Leonard Kweuke si takto plece pri pleci vlani sadli so Slovanistom a reprezentantom SR, Braňom Obžerom.
Aj stretnutie futbalistov rôznorodého majoritného i menšinového pôvodu v zmiešaných v spoločných tímoch dnes o druhej popoludní je fakt. Nie veľmi bežný, takisto ako postup na MS, o to viac teší.
