Kto chce psa biť... vytiahne naňho diplomovku

Nebolo by určite správne, keby na úsilie o nápravu chýb v systéme sme nazerali len cez etické zlyhania politikov a v rozhodnutiach skĺzli do špirály absurdít.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pre občana nie je až také zložité postrehnúť skutočnosť, že okrem témy nového koronavírusu, sa v posledné dni médiá veselo venujú aj témam záverečných vysokoškolských prác. Presnejšie povedané, ich kvalite a úrovni. Nemôžeme mať ani za zlé skrachovanému politikovi, že si po nociach lustruje svojich protivníkov, resp. ľudí, ktorých nemá rád. Jeho nástrojom sa stali bakalárske a diplomové práce vysokoškolských absolventov prechodne pôsobiacich v ústavných funkciách Slovenskej republiky. Aký význam má celá kauza okrem sledovanosti tak prepotrebnej pre bulvárne médiá?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najskôr si však musíme odpovedať na základné otázky, čo politik v ústavnej funkcii nemá. Nemá klamať, podvádzať a správať sa korupčne. Pod korupciou sa rozumie spravidla prijímanie úplatkov v peňažných a materiálnych plneniach, zvýhodňovanie známych a spolustraníkov (klientelizmus) a zvýhodňovanie rodinných príslušníkov a blízkych osôb (nepotizmus). Samozrejme, že politik tiež nesmie zabúdať na svoje predvolebné sľuby adresované občanom-voličom.

Náš obľúbený šprt (knihomoľ) našiel vážne nedostatky v bakalárskej práci a práci diplomovej osôb, ktoré sú vo vysokej politike, čím vyvolal celospoločenskú mediálnu diskusiu o vykrádaní duševného vlastníctva, kopírovaní písomných prác iných, plagiátorstve i o oprávnenosti používania akademických titulov niektorými politikmi. Áno, klamať a podvádzať sa nemá nielen v politike, ale ani pri vysokoškolskom štúdiu.

SkryťVypnúť reklamu

Médiá i diskutéri rôznych politických táborov sa, či už zámerne alebo z nedbanlivosti, venujú len bakalárskym, diplomových a rigoróznym prácam, pričom emotívne polemizujú nielen o oprávnenosti autora nekvalitnej práce zotrvať vo vysokej ústavnej funkcii, ale i o mechanizme odoberania akademických titulov.

Hodnotenie absolventa vysokej školy len na základe jeho záverečnej písomnej práce však nie je vôbec fér. Opätovne opakujeme: klamať, podvádzať a odpisovať práce iných sa nemá. Avšak musíme zdôrazniť, že záverečné hodnotenie absolventa vysokej školy pozostáva z viacerých hodnotených skúšok vykonaných pred štátnou komisiou, pričom obhajoba záverečnej práce samotná je len pätinou, šestinou, sedminou... celkového hodnotenia absolventa, ktoré je uvedené vo vysvedčení o štátnej skúške. Zabúdať na tieto skutočnosti a účelovo zdôrazňovať len nedostatky záverečnej písomnej práce, je skutočne nefér. Nezabúdajme na to, že študent okrem záverečných štátnych skúšok absolvoval aj desiatky semestrálnych skúšok, zápočtov, písomných semestrálnych a zápočtových prác. 

SkryťVypnúť reklamu

V žiadnom prípade si nedovoľujeme obhajovať absolventov, ktorí sa dostali k akademickým titulom nekvalitnými záverečnými prácami, avšak pri polemike o mechanizme ich odoberania je potrebné zvažovať všetky ostatné podmienky a kritéria, ktoré musel absolvent splniť pre priznanie akademického titulu.

Nebolo by určite správne, keby na úsilie o nápravu chýb v systéme sme nazerali len cez etické zlyhania politikov a v rozhodnutiach skĺzli do špirály absurdít.  

Ľudovít Daňo

Ľudovít Daňo

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

analytik, filozof a ekonóm... názor sa dá vyjadriť aj bez toho, aby sme niekoho ponížili, urazili, alebo znemožnili... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu