Psychické zdravie a sociálne siete

Fenomén Fomo

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Termín FOMO (fear of missing Out) opisuje fenomén pozorovaný v kontexte sociálnych sietí a v podstate znamená strach, že o niečo prídem, o vzťahy, informácie, novinky, akcie, biznis a podobne. Že ak nebudem stále pripojený a často kontrolovať, čo sa na sociálnych sieťach deje tak prídem o niečo podstatne, čo mi bude v živote chýbať.

Od roku 2013 je tento termín opísaný aj v Oxfordskom slovníku. Britský psychológovia FOMO zadefinovali ako: „ túžbu zostať v spojení s ostatnými v tom čo práve robia a strachom, že prídu o niečo podstatné ak nebudú v spojení na sociálnych sieťach.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je to s prieskumami:

FOMO a duševné zdravie

V jednej belgickej štúdii robenej na 1000 respondentoch, 6,5% z nich používali sociálne siete nadmieru a mali vyššie riziko emocionálnej nestability a rozvinutia afektívnych porúch.

Ak človek používa sociálne siete viac ako 2 hodiny denne , môže byť vyššie riziko depresívnych príznakov u adolescentov.

FOMO vplýva aj na spánok, štúdie preukazujú, že nadužívanie sociálnych sietí ohrozuje spánkovú architektúru.

FOMO môže narúšať aj akademickú výkonnosť a produktivitu. Nadužívanie sociálnych sietí je disktraktorom k sústredeniu sa pri učení a dochádza k znižovaniu produktivity v štúdiu, resp. v práci.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí ľudia vo veku 8-18 rokov trávia priemerne 7,5 hodiny online, vrátane TV a streamovacích služieb.

Odhaduje sa, že fenomén FOMO môže vyvolávať nutkavé správanie a správanie na základe odmeny.

Predpokladá sa, že FOMO nie je spojené len s tým, že spôsobuje nepozornosť, ale že reálne znižuje produktivitu a zhoršuje psychické zdravie. Prispieva k poruchám spánku, sociálnej úzkosti, klinickej depresii a k zhoršeniu študijných výsledkov u mladých ľudí.

Zatiaľ sa nepotvrdil vzťah FOMO a ADHD.

Našťastie existuje aj protipól a to JOMO (joy of missing out) ktorý v preklade znamená užívať svoj voľný čas bez obáv, že sa niekde deje niečo dôležitejšie a fenomén JOMO môže napomôcť k dobrej psychohygiene. Môže slúžiť ako baterka, kde sa človek dobije, bez potreby scrolovať a každých 5 minút sa pozerať do svojho smartfónu.

SkryťVypnúť reklamu

Posielam link z čoho som čerpal: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8283615/

Moja skúsenosť so sociálnymi sieťami je podobná. Tiež používam sociálne siete, ak som však na nich viac ako 10 minút v kuse cez deň, tak sa väčšinou dozviem viac negatívnych správ ako pozitívnych.

Občas aj pocítim úzkosť a napätie z toho čo všetko mi tam povyskakuje. Mám pocit, že negatívnych správ je tam oveľa viac ako tých pozitívnych. O reklamách ani nehovorím. Keď bola pandémia, tak to tam bolo dosť divoké, rovnako aj voľby, tak to som tam bol ešte kratšie, lebo mi to tiež celkom vedelo pokaziť náladu.

Mne osobne vyhovuje radšej byť JOMO a volím viac v podstate už starodávny spôsob trávenia voľného času bez sietí a to klasickou knižkou, nie v elektronickej podobe, behom už bez merania si času a počtu km, či otužovaním, tam sa tiež nedá byť onlineJ , resp. stretnutím s ľuďmi najradšej v offline forme, i keď nie vždy sa to podarí, ale nevadí.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Ďanovský

Jozef Ďanovský

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  284x

Som klinický psychológ a psychoterapeut . Baví ma behanie, literatúra a spiritualita. Začal som aj písať knihy zatiaľ len rukopisy. Viac info o mne na www.viasano.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu