Psychoterapia nie je fast food

pomalý proces liečby

Psychoterapia nie je fast food
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Určite je v živote veľa skratiek. Niekedy sa môžu zdať ako dobrý nápad. Od klientov som počúval, že nie je problém si zaplatiť maturitu, či aj vysokoškolský titul. Jasné dá sa to.

Môže to byť ako s jedlom. Fast food z času na čas je fajn, no jedlo môže byť liek , ak je ale fast foodové tak skôr uškodí.

Človek využíva rôzne skratky aj pre psychickú pohodu. Niektorí zneužívajú návykové látky, alebo unikajú rôznymi inými spôsobmi od seba...

Vedieť ustáť aj určitú nepohodu, pracovať na svojej sebakontrole, dovoliť si aj cítiť sa zle a nesnažiť za každú cenu utekať pred sebou je určite výzva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je dobré sa tak pozrieť aj na psychoterapiu.

Aj v minulosti boli bum bum terapie, kde ľudia síce zažili silný zážitok no integrácia do života nemala dlhodobý efekt.

Teraz je v ponuke tak isto mnoho tradičných psychoterapií, či netradičných liečiteľov, duchovných, ezoterikov. Je široká paleta na výber.

Tak ako existujú šmejdi s hrncami a lacnými voňavkami, tak je to aj v psychickej oblasti. Veľa ľudí si urobí krátky kurz za pár týždňov a mesiacov a môže ponúkať overené, či aj menej overené pravdy, ktoré môžu síce aj pomôcť, ale často aj uškodiť.

Psychoterapia na tomto poli má obrovskú konkurenciu a v podstate jednu veľkú nevýhodu, že neprináša okamžité výsledky, zaručené pravdy a stať sa psychoterapeutom si vyžaduje roky štúdia a sebaskúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa taký psychoterapeut dostane do zoznamu psychoterapeutov tak trvá min.5 rokov VŠ štúdia psychológie, potom ďalších 5 rokov psychoterapeutický výcvik, do toho ešte podmienka špecializácie po vysokej škole, čo trvá tiež pár rokov.

Oproti ľudom ktorí si urobia za pár týždňov a mesiacov dáky pekne znejúci kurz, alebo sa len vyhlásia za nositeľov pravdy, či rôznych schopností a dajú si reklamy na sociálne siete a môžu fungovať.

Ako sa teda v tej spleti pomoci vyznať, za kým ísť?

Psychické zdravie je krehké a treba s ním narábať veľmi opatrne. Poviem to na príklade bolesti zubu. Keď ma bolí zub, za kým idem? Za človekom, ktorý má rýchlo-kurz vytrhávania zubov, alebo skočím za zubárom, ktorý sa na to roky pripravoval? Môžem aj tak aj tak.

SkryťVypnúť reklamu

Možno ja fajn kombinovať aj postupy, či už tradičnej medicíny, spolu s alternatívnou. Nie som určite proti.

Pozor ale na nositeľov absolútnej pravdy, rýchlych riešení, silných zážitkov. Psychické zdravie je ako porcelán, treba s ním zaobchádzať opatrne, môže sa ľahko rozbiť a ťažšie sa potom skladá späť.

Jozef Ďanovský

Jozef Ďanovský

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  285x

Som klinický psychológ a psychoterapeut . Baví ma behanie, literatúra a spiritualita. Začal som aj písať knihy zatiaľ len rukopisy. Viac info o mne na www.viasano.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu