reklama

Keby deti mali mať komisárku, mala by to byť ona

Pred osvojením ma presvedčila, že šancu si zaslúži každé dieťa bez ohľadu na  pohlavie, vek, hendikep, či farbu pleti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Raz som vo svojom statuse na Facebooku napísala, že každý by mal mať v živote jednu Janette – ženu, s ktorou je skvelé hovoriť a aj mlčať. Takú, ktorá posúva vpred a rozsvecuje svet.

Mala som vtedy na mysli Janette Motlovú, ktorá sa v týchto dňoch stala spoločnou kandidátkou  tretieho sektora  na post komisárky pre deti.  Na jej  mene sa zhodlo zatiaľ celkom 53 organizácií, ktoré združujú ďalších 216 organizácií. Postupne sa pridávajú ďalšie, prichádzajú však aj hlasy, že ona na tento post nepatrí.  Napíšem teraz  niečo veľmi osobné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Janette som spoznala pred  siedmimi rokmi ako novinárka.  Zavolala som si ju do  rozhlasu  na hodinový profilový rozhovor.  V tom čase nikto nevedel, že som podala žiadosť o adopciu.  Nemala som potrebu o tom hovoriť nikomu cudziemu. Ju som nepoznala, napriek tomu som sa jej zdôverila. Mala v sebe niečo, čo si ma získalo a ja som cítila,  že jej to  mám povedať. V tom momente som dostala obrovskú podporu, silu do všetkých svojich pochybností a po rozhovore s ňou som upravila „kritériá na dieťa“.  Znie to hrozne ale naozaj si môžete pri osvojení diktovať „kritériá na dieťa“.  Neviem, prečo som si vtedy myslela, že jednoduchšie bude, keď si ako samožiadateľka osvojím staršie  dievčatko. Janette Motlová ma „upratala“. Zbúrala vo mne predsudky a strachy. Ona ma presvedčila, že šancu si zaslúži každé jedno dieťa bez ohľadu na  pohlavie, vek, hendikep, či farbu pleti. A tak som sa po stretnutí s ňou kritériá zrušila a po pár mesiacoch sa  stala mamou dvojmesačného chlapčeka. Lebo kto som ja, aby som si "diktovala", aké má byť moje dieťa? Neurobila som v živote nič lepšie ako toto.  Nestalo sa mi v živote nič lepšie ako to, že prišiel môj syn. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Krátko potom, ako sa stala šéfkou Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie,   som do tohto ústavu prišla aj ja. Strhla ma svojou profesionalitou. Pri podpise zmluvy som jej vravela, že môj syn je na prvom mieste. Povedala mi, že dieťa má byť vždy na prvom mieste a ponúkla mi polovičný úväzok. Ten sa však časom zmenil na plný, pretože som vedela, že pri nikom inom profesne neporastiem tak, ako pri nej.  Bola prísna, tvrdá  ale tak neskutočne ľudská. Vždy mala pochopenie pre to, keď bolo moje dieťa choré, úzkostné, keď som s ním prekonávala jeho  traumu z odmietnutia alebo smútky v jeho duši. Poznala to – sama má osvojenú adoptívnu dcéru. Vie, čím si prechádzajú osvojené deti aj ich rodičia. Ale vie veľmi dobre aj to, čo prežívajú deti, ktoré sú vaše biologické, pretože je matkou, akú by ste chceli mať. A bohužiaľ, po nedávnej tragickej smrti svojho syna, vie veľmi dobre aj to, čo s človekom narobí strata dieťaťa. Vie, aké to je dieťa mať a zrazu nemať. Keď prišiel COVID, trápili ju v prvom  rade deti.  Vymýšľala, ako im pomôcť, aby netrpeli v lockdowne a izolácii.  Písala projekty, prichádzala s nápadmi, z ktorých sa nám v práci často točila hlava. Aj sme zalamovali rukami.  Aj sa nám často nechcelo.  Ale deti boli na prvom mieste a ona nás vždy vedela   presvedčiť o tom, aby sme pre ne robili aj nemožné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Komisár pre deti je človek, ktorý by toto všetko mal vedieť. Ona si to odžila, žije a bude žiť. Začínala som tým, že by som každému dopriala mať v živote jednu takú Janette. Končím tým, že by som každému dieťaťu  dopriala mať komisárku ako je Janette Motlová.

Darina Mikolášová

Darina Mikolášová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Ako novinárka začínala v spravodajskej televízii TA3, neskôr pôsobila v spravodajstve TV Markíza aj v relácii Família na STV. Po siedmich rokoch reportérskej práce zmenila mediálne prostredie – pracuje vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie a jej hlas môžete počuť z Rádia Regina Západ a z podcastov Mozaika, v ktorých sa venuje aj témam osvojenia. Je adoptívnou matkou štvorročného Jakuba, ktorého si osvojila ako samožiadateľka pár týždňov po jeho narodení. Je autorkou dvoch kníh - Šimon a Teraz alebo nikdy. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu