Šmejdi alebo Nekupuj čo nepotrebuješ

Jednodňový výlet za skvelú cenu, mám zabezpečený odvoz a navyše mi dajú aj najesť. Aj takto to niekedy môže začať. Aj vo vašej poštovej schránke sa z času na čas objaví podobná pozvánka ? Nemusí to byť len výlet za príje

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 

Podomový predaj, predvádzacie výlety a dovolenky, zásielkový predaj po prechádzajúcom telefonáte. Spôsoby predaja služieb a tovaru majú rozličné podoby a každá z nich je zneužiteľná. Pred nedlhým časom sme v médiách mohli spozorovať prípad tzv. Šmejdov a snahy poslancov reagovať na ich protizákonné praktiky. Za Šmejdov možno označiť kreatívnych podnikateľov využívajúcich vycibrené presviedčacie techniky, ba aj psychologické formy nátlaku na naše city, všetko za účelom predaja tovaru, ktorý možnože nepotrebujeme. V spomínaných medializovaných prípadoch išlo predovšetkým o predvádzacie akcie, výlety kde skupinám zákazníkov ( väčšinou dôchodcovia) ponúkajú tovar zväčša využiteľný v domácnosti. Predávaný tovar je častokrát predražený. To by problém nebol. Problémom je spôsob akým tovar ponúkajú. Presviedčajú vás o tom, že Vám chcú pomôcť. Presviedčajú vás o nevyhnutnosti vlastniť ponúkaný tovar. Masírujú vaše samoľúbe ego, ako sa budete môcť pochváliť pred rodinou a známymi aký jedinečný výrobok vlastníte a ako ste o krok vpred pred nimi. Dokonca sa hovorí aj o prípadoch, kedy sa z predvádzačov stávajú vydierači, ktorí Vám nedajú sľúbený teplý obed, pokiaľ si aspoň jeden „super“ produkt nekúpite. Áno, až takto to niekedy dopadlo. Toto boli Šmejdi. Avšak, stretol som sa už aj so šmejdami telefonistami. Aj Vám už volali a ponúkli Vám „dokonale“ výhodný tovar s minimálne 50% zľavou? Pričom Vás presviedčali o unikátnosti „ akcie“ a vašej spokojnosti s ponukou, pýtajúc od Vás meno, priezvisko a adresu, kde majú tovar poslať? Alebo takí šmejdáci návštevníci, ktorí Vás navštívia, vy pozvete pár známych a oni Vám sľúbia na oplátku odmenu vo forme produktu. Pripomínam, že ide o formy predaja, ktoré sú legálne a právnym poriadkom uznávané. Právny poriadok Európskej únie a Slovenska upravujú tieto formy predaja a všetko je poriadku, ak sa predaj uskutočňuje v medziach zákona. Avšak, môžeme sa stretnúť aj s nečestnými obchodníkmi, ktorí porušujú pravidlá a zákony a tým nás poškodzujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základným kameňom ochrany je zákon č. 108/2000 o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji v znení neskorších predpisov. Je pravdepodobné, že čoskoro bude prijatá novela tohto zákona, ktorá reaguje na medializovaných šmejdov, preto v nasledujúcich riadkoch by som rád zhrnul veľmi stručne niektoré dôležité práva a povinnosti a potom spomenul predložené a plánované zmeny.

1. Predávajúci má povinnosť preukázať svoju totožnosť a živnostenské oprávnenie.

2. Predávajúci má povinnosť vás informovať, ako a kde môžete tovar alebo službu reklamovať. Častokrát sa stáva, že predávajúceho je náročné kontaktovať a domáhať sa reklamácie, preto vyžadovaním splnenia tejto povinnosti môžete predísť neskorším komplikáciám.

SkryťVypnúť reklamu

3. Predávajúci má povinnosť Vás upozorniť na možnosť písomného odstúpenia od zmluvy do 7 pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo uzavretia zmluvy o poskytnutí služby a uviesť meno a adresu alebo názov a sídlo osoby, u ktorej môže toto právo uplatniť. Odstúpiť možno bež uvedenia dôvodu.

4.V prípade ak tovar vraciate predávajúci je v lehote 15 dní povinný vrátiť Vám cenu zaplatenú za tovar alebo za službu alebo vrátiť vám preddavok.

5. O predaji tovaru alebo služby má predávajúci povinnosť vystaviť Vám doklad. v ktorom uvedie druh tovaru alebo poskytnutej služby, ich cenu, obchodné meno a sídlo, ak podomový predaj vykonáva právnická osoba, alebo meno a trvalý pobyt, ak podomový predaj vykonáva fyzická osoba, a dátum prevzatia tovaru alebo poskytnutia služby. Za taký doklad sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou.

SkryťVypnúť reklamu

Predkladatelia novely spomínaného zákona Otto Brixi a Anton Martvoň vo svojej novele prinášajú nasledovné sprísňujúce zmeny a novoty. Pripomínam, že novelizujúci zákon nie je prijatý a nasledovné práva a povinnosti ešte nemožno uplatňovať.

1. Organizátor predvádzacej akcie bude musieť vopred oznámiť Slovenskej obchodnej inšpekcii, kedy sa bude konať akcia, uviesť svoje obchodné meno, harmonogram akcie a miesto a čas akcie. V oznámení bude musieť byť aj uvedené, aký tovar alebo službu budú ponúkať a komu.

2. Predlžuje sa lehota na možnosť odstúpenia od zmluvy zo 7 dní na 15 dní.

3. Počas celej predvádzacej akcie budú jej účastníci musieť byť spolu. To znamená, že organizátor nemôže zákazníka oddeľovať od ostatných ľudí. To sa týka aj sprievodných činností - zlosovania, hry o ceny či darovania tovaru alebo služieb.

SkryťVypnúť reklamu

4. V prípade ak je súčasťou akcie aj zabezpečená doprava organizátor bude povinný zabezpečiť aj dopravu z miesta konania do miesta nástupu uvedeného v pozvánke. Organizátor nebude môcť dopravu odoprieť, ani keď zákazník nič nekúpil.

5. V prípade ak bola kúpnopredajná zmluva podpísaná v zahraničí. V tomto prípade sa použije právny poriadok krajiny obvyklého pobytu spotrebiteľa, ktorý spotrebiteľovi zaručuje vyššiu ochranu.

Nech je zákonná úprava akákoľvek, najviac sa ochránime preventívnym správaním. Vždy platí pravidlo 2-krát premysli a raz podpisuj. Zakaždým sa pýtajme otázku, naozaj potrebujem ponúkaný produkt alebo službu? Prečítaj si zákon o o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji, pozri si webové stránky zasvätené ochrane spotrebiteľa a poznaj svoje práva a povinnosti predávajúceho. V prípade ak sa domnievate, že ste sa stali obeťou vydierania alebo predávajúci porušil zákon, neváhajte sa obrátiť so sťažnosťou na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

David Kapusta

David Kapusta

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Doma som študoval právo a v zahraničí financie. Pracujem ako daňový konzultant v oblasti transferového oceňovania. V roku 2018 som bol zvolený za poslanca mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Podpredseda klubu nezávislých poslancov - Banskobystrická alternatíva. Založil som blog a občianske združenie bystrickeveci.sk a dlhodobejšie sa zaujímam o problémy mesta. Angažujem sa, pretože chcem, aby sa nám tu žilo lepšie. Rád cestujem, spoznávam ľudí a čítam dobrú knihu. Najčastejšie ma nájdete v oddelení filozofie, ekonómie, politológie či histórie. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaOsobnéPrávoNezaradenáEurópska úniaVšeličoViera a náboženstvoHistória

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu