Happy Mosel 2007 - ako sa bicykluje a vínko kupuje

Každý rok sa začiatkom júna v jednu nedeľu organizuje v Nemecku, v spolkovej krajine Porýnie-Falcko pri rieke Mosel (známej vinárskej oblasti), akcia s názvom Happy Mosel. Je to akcia, kedy sú uzavreté cesty pre autá lemujúce rieku Mosel od Sweich-u až po Cochem. Ja som sa jej zúčastnil už druhý rok a musím povedať, že to stálo za to. Krásna krajina, žiadne autá, len bicykle a kolieskové korčule, v každej dedinke občerstvenie, ochutnávky vína, terasy pred reštauráciami a gasthaus-ami... K tomu príjemné počasie... Jednoducho povedané, krásna nedeľa...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Happy Mosel 2007 - pohľad na Mosel so zrúcaninou kostola pri dedinke Bremm
Happy Mosel 2007 - pohľad na Mosel so zrúcaninou kostola pri dedinke Bremm (zdroj: foto od Iwi)

Ráno sme po trošku napätej atmosfére cestou autobusom po meste v Kolíne, nastúpili aj so sesternicou do vlaku smer Koblenz (mesto kde rieka Mosel vteká do Rýna). Tam sme prestúpili na vlak do dedinky Bullay . Samozrejme sme takýto nápad nemali sami a tak sa nás vo vlaku stretlo veľa ľudí s bicyklami (ďalej len bike ako bicykel :).

Obrázok blogu


Slučka Moselu pri dedinke Bremm
V dedinke Bullay sme teda naskočili na naše biky a vydali sa na tohtoročnú trasu, ktorá merala 35 km. Tentokrát som naplánoval celú trasu ja sám, lebo minulý rok sme to nechali na sesternicu a z pôvodnej trasy Trier-Cochem, ktorá mala mať 75 km, sme nakoniec po 80 km dorazili do dedinky Wittlich a odtiaľ už dosť vyčerpaní (mali sme jeden dosť zlý bike na dlhé cesty) nasadli na vlak späť do Kolína. Tohtoročná trasa bola teda z Bullay do Cochemu. Naplánované sme mali aj dve zastávky po ceste v dedinke Ediger-Eller , kde sesternica pred 5 rokmi pracovala v jednej reštaurácii-pizzérii, kde sme sa aj zastavali na dobrý obed a samozrejme s "appfelschorle" a Moseláckym Rizlingom. Sesternica oslovila majiteľa, ktorý stál vonku na terase a ten nám ukázal voľný stôl. Keď, sa ho ale opýtala, či si na ňu nepamätá po pár sekundách zahľadenia sa na ňu vyhŕkol: "Ááá, Iwi,...". Potom si k nám prisadol a vyzvedal čo sa stalo za 5 rokov čo sa nevideli. Sesternica potom pozdravila celú rodinku pracujúcu v tomto podniku. Ja som si vychutnával, krásne počasie a pohodovú atmosféru kľudného bezstresového vidieka. Tí ľudia nemajú žiadny stres a žijú úplne v pohode, dokonca sú všetci na seba milí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Takto to vypadá na Happy Mosel :-)

Obrázok blogu


Mosel, loď, vinohrady na veľmi strmých kopcoch

Obrázok blogu


Občerstvovacia zastávka v dedinke Beilstein
Druhou zastávkou pre nás bola dedina Bruttig-Fankel , v ktorej sesternica s celou rodinou bývali 5 rokov a kde chodila do škôlky a na základnú školu. Prešli sme si celú dedinu a všetko sa nám zdalo akosi malé oproti tomu ako si to pamätáme. V občerstvení sme si dali pivo a sesternica pozdravila bývalého suseda, ktorý nám ho čapoval. Potom mi ešte kúpila vínko v jednom Gasthaus-e a vyrazili sme do cieľa našej cesty.

Obrázok blogu


Námestie s občerstvením v Bruttig-u

Obrázok blogu


Pohľad na Bruttig z mosta cez Mosel
Cieľom našej cesty bolo okresné mestečko Cochem . Typickou dominantou je hrad, ktorý sa týči nad mestom. Je z neho skvelý výhľad, ale tento krát sme jeho náštevu aj s bikami vynechali. Za to sme si dopriali vynikajúce zmrzlinové poháre ako odmenu za zvládnutú trasu. Prešli sme sa úzkymi uličkami mestečka a kúpili si ďalšie vína - trofeje z nášho výletu. Po prehliadke sme zamierili na stanicu a vlakom cez Koblenz smerovali späť do Kolína nad Rýnom.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Pohľad na Cochem s hradom

Obrázok blogu


Uličky s obchodmi v Cocheme
Odporúčam túto akciu ako skvelý typ na aktívnu dovolenku v krásnom prostredí, kde nechýba krásna príroda, milí ludia, pohodová atmosféra a samozrejme skvelé vínko, ktoré môžete kúpiť skoro v každom druhom dome priamo od vinárov. Možno by bolo vhodné urobiť podobnú akciu pri Váhu, Dunaji, Malokarpatskej vinnej ceste resp. v iných lokalitách Slovenska. Je to skvelá športovo-spoločenská akcia. Ste za? Ja určite áno ;-))

David Sloboda

David Sloboda

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovaný marketingový manažér, živiaci sa predtým vyštudovanou informatikou, ktorý si rád nájde čas na odreagovanie písaním. Zoznam autorových rubrík:  InfošskéZachytené mojimi zmyslamiZ ciestPracovnéBásneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu