V Meste anjelov, 1. časť

O potkanoch na paličke, vypočítavých dievčatkách s ružami a banánových palacinkách Alexa Garlanda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Do Thajska som zablúdila z troch príčin. 1) Túžila som po nefalšovanej thajskej banánovej palacinke, akú si hlavný hrdina románu Alexa Garlanda „Pláž” kúpil v stánku na Khao San Road. 2) Ktosi mi nakukal, že Thajsko je bránou do Ázie, a aby Cukrová princeznička, akou som vtedy bola (a možno stále som) rozdýchala kultúrny šok sprevádzajúci objavovanie Ďalekého východu, Krajina úsmevov je na adaptáciu priam ideálna, pretože chapadlá globalizácie a masový turizmus do nej zasiahli spomedzi všetkých krajín tohto regiónu najvýraznejšie. 3) Vŕtalo mi v hlave, ako je možné, že kamenná budhova hlava vrástla do kmeňa stromu v kráľovskej Ayutthayi. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štvrtok, november 2008

Smrad! Lomoz! Hurhaj! Po špinavých chodníkoch sa dá sotva kráčať. Sú úzke a drvivú väčšinu plochy chodníka zaberajú stánky, sčerneté plastové stoličky a zhrbení domáci, ktorí sediac na vlhkých chodníkoch kdesi medzi vyhodenou zhnitou zeleninou a koženými sandálmi náhliacich sa turistov hltajú misku pražených rezancov s vajíčkom. A aby toho nebolo málo, plynulý presun po chodníkoch blokuje aj nespočetné množstvo stánkarov, ktorí celý deň tlačia ten svoj stánoček s ovocím, ananásom na špajli, kokosovými orechami či dokonca rôznymi druhmi mäsa. 

Thajci jedia stále a všade. Za chôdze náhliac sa za povinnosťami dňa, na udupanej hline chlípu polievku, na vratkých drevených stoličkách balancujú s misou pariaceho sa jedla uprostred ulice, na vlakovej stanici čakajúc na vlak otáčajú na paličkách rezance...Na každom kroku natrafíte na vývarovne, bufety a stánky s jedlom všetkých kategórií. 

SkryťVypnúť reklamu

Z niektorých stánkov sa rinie taký zápach, až ma napína na vracanie. Pripomína mi sladkastý zápach mŕtvol, ktovie prečo. Ovalená tým smradom mám pocit, že tie tri týždne v Thajsku asi neprežijem bez psychickej ujmy a drastického úbytku na váhe. Zápasím s paranojou, že chytím pestrú paletu chorôb so salmonelózou na čele, pretože čosi také ako chladničky v Thajsku zrejme neexistuje a vajíčka s mäsom sú vystavené na obdiv prudkému slnku celý deň. Ani nehovoriac čo za mäso sa nachádza v tých špízoch. Akási dobrá duša mi pred odchodom do Thajska prezradila veľmi užitočnú informáciu, že obyvatelia Bangkoku riešia problém premnožených potkanov tak, že ich v noci chytajú a potom z nich robia rozličné dobroty, ktoré predávajú na vozíkoch na ulici. Silno zvažujem, že zamierim do najbližšej nonstopky a zásobím sa suchármi na celý pobyt. Chvalabohu si to neskôr rozmyslím.

SkryťVypnúť reklamu

Po uliciach sa v rozpore s akoukoľvek logikou dopravnej premávky neprestajne preháňajú začmudené motorové rikše trúbiace na všetky svetové strany, farebné taxíky ovešané budhistickými ozdôbkami s plyšovými volantami, ktoré vám zastavia v sekunde len čo po nich náhodou hodíte okom. 

Na každom kroku sa doslova potknete o psa. Všetky do jedného pôsobia zanedbano a prašivo, i keď vraj vlastne túlavé nie sú. V Bangkoku sú len skrátka kolektívnym vlastníctvom ulice či štvrte, nepriväzujú sa civilizovane na vôdzku. Otupené teplom sa povaľujú v tieni vyblýskaných hotelov, skromných drevených obydlí alebo farebných obchodov. Prípadne sa malátne ťahajú hore ulicou. V najhoršom prípade skončia ako niečia večera. V Bangkoku je ich neúrekom, podľa môjho skromného názoru by sa toto hlavné mesto Thajska mohlo pokojne premenovať z Mesta anjelov na Mesto psov, to by však už neznelo tak honosne, všakáno. 

SkryťVypnúť reklamu

----------------------------

Naše ubytovacie zariadenie je asi jediné, ktoré možno vo štvrti Banglamphu, turistickej mekke, definovať ako hotel. Hneď vedľa s našou ulicou susedí preslávená Khao San Road, raj batôžkarov, nezávislákov, hippiesákov a voľnomyšlienkarov. Nabitá ľudskými telami, neónovými svetlami, nočnými aj dennými podnikmi, obchodmi so suvenírmi, stánkami a bizarnosťami.

 V reštaurácii neďaleko nášho hotela sa zoznamujem s thajskou kuchyňou. Kuracie rizoto s kúskami ananásu, kešu orieškov a cibule servírované vo vydlabanom ananáse a kokosová šťava priamo z prekrojeného kokosu ma presvedčia, že to možno s mojim predsavzatím v Thajsku hladovať predsalen nebude také vážne. Andrej zasa skúša tradičný thajský pokrm pad thai, teda pražené ryžové rezance s drvenými orieškami, sušenými krevetkami, kuracím mäsom, bambusovými výhonkami poliate limetkovou šťavou. Obsluhuje nás vysoká krásna Thajka s dokonalým telom a hustými čiernymi vlasmi, po ktorej Andrej hádže očkom do momentu, kým neotvorí ústa a hlbokým mužným barytónom nezahlaholí: Už máte vybraté?

Po večeri slastne odfukujeme, keď sa odrazu pri našom stolíku objaví malé dievčatko, krásne ako obrázok, s kyticou červených ruží. Doslova sa na mňa vrhne, objíma ma, kreslí mi do zošita obrázok, čmára mi prstom po ruke, s dospelácky vážnym výrazom v tvári mi masíruje šiju. Mám sto chutí si ju adoptovať, je na zožratie rozkošná. Teda až do momentu, kedy sa z nej vykľuje šikovná, vypočítavá biznismenka, ktorej sa mália peniaze, ktoré som jej v návale clivoty a dojatia vtisla do malej kakaovej rúčky. To je málo! Ešte! Viac! hnevá sa a natŕča ku mne dlane. 

Peniaze jej dať odmietam, bohvie komu ich zanesie. Ponúkam jej však žuvačku. Malá je však evidentne dobre vyškolená, pretože zdvorilo odmieta a porúča sa o stôl ďalej. Srdce mi trhá a snažím sa nemyslieť na to, čo z nej vyrastie a aký osud to krásne dievčatko čaká. 

Barbora Daxner

Barbora Daxner

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu