Milenka

Podľa názoru širokého okruhu Matildiných kamarátiek bolo jej manželstvo s Gerim dokonalé. Matilda sa pri rečiach o jej harmonickom manželstve zakaždým len záhadne pousmiala a chlipla si kávy. Nehovorila na to nič. Veď načo aj. Aby mali jej kamarátky s mizernými manželstvami a nevernými mužíkmi pocit, že v tom nie sú samy? To uspokojenie im nedopraje. Okrem toho, sama s tým podozrením už dlhší čas bojovala. Jej mozog to vytrvalo odmietal pripustiť, dôkazy však boli nezvratné. Geri mal milenku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Jej Geri, ktorý bol schopný stratiť sa medzi regálmi v supermarkete. Geri, ktorý nedokázal čašníkovi v reštaurácii vrátiť rozvarené jedlo. Rozhodne nereprezentoval prototyp krásy, sily a mužnosti. A bol neplodný a plešivel. Ktoráže sa by sa na neho ulakomila? Nejaká sa však zrejme našla. Nenápadné, drobné indície, ktoré Matilda zbierala ostatný čas, ju nenechávali na pochybách. Ktosi jej chce Geriho ukradnúť. 

Keby to tak nebolelo, Matilda by sa smiala. To ona by mala Geriho podvádzať nie on ju. A príležitostí by sa našlo habadej. Napriek tomu, že prekročila štyridsiatku, stále nevyzerala ako tovar po vypršaní záručnej lehoty. Prsia mala stále pevné a šedivejúce vlasy šikovne maskovala prírodnými odtieňmi hnedej farby na vlasy. Na rozdiel od Geriho, pomyslela si. A predsa, po celý čas, čo trvalo ich manželstvo, bola vernou manželkou, ktorá ctí posvätnosť zväzku manželského. Na rozdiel od Geriho. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

-------------------------

Keď Matilda prvý raz objavila odtlačok rúžu na golieri Geriho snehovobielej košele, rozplakala sa. Pre tú odpornú ružovú škvrnu nespala dve noci. Opierajúc sa o lakeť v prítmí manželskej spálne pozorovala, ako Geri spokojne odfukuje a chlpy na jeho hrudi sa dvíhajú a klesajú v pravidelnom rytme. 

Kuchynskými nožnicami košeľu rozstrihala na kúsočky a vyhodila do odpadkového koša. Gerimu nepovedala pol slova. A on sa tiež tváril, akoby nič. Stelesnenie nevinnosti. Na porazenie.

Matilda premýšľala, čo by urobili iné manželky. Možno by nedovolili, aby to zašlo až k odtlačku rúžu na košeli. Možno by to zastavili už v zárodku. Možno to ona mala zastaviť už v zárodku, v období, kedy inak večný domased a celoživotný abstitent Geri začal pričasto chodiť „na pohárik po práci s kolegami.” A zrejme aj s kolegyňami, pomyslela si Matilda trpko. Možno sa mala do neho zúrivo pustiť, vrieskať a hrať urazenú, keď sa z toho poháriku vrátil až na druhý deň ráno. Keby jej bol aspoň doniesol kvety, ako symbolický prejav výčitiek svedomia. Ale on nič. A Matilda mlčala, desiac sa konfrontácie s nemilosrdnou pravdou. 

Skryť Vypnúť reklamu

--------------------------

Začalo sa to pred pár mesiacmi, keď našla svoju žiletku na vani, celú od chlpov. Od Geriho chlpov. Roztriasla sa od šoku a zlosti a nepomáhalo ani pomalé rátanie do desať. Ako fúria sa vrútila do obývačky, kde sa Geri len v trenkách vyvaľoval na gauči s vyblednutým hnedým poťahom a čítal noviny. „Ty si používal moju žiletku? Dámsku žiletku?” demonštratívne si založila ruky v bok tak, ako to kedysi robievala Geriho panovačná matka, čo Matildu neskôr napadlo. Geri odtrhol zrak od novín a vrhol na ňu previnilý pohľad šteňaťa, ktoré urobilo mláčku priamo naprostred kuchyne. „Dovolil som si. Môj holiaci strojček bol už totiž celkom otupený a nikde som nenašiel náhradné balenie,” vykoktal. Matildin pohľad skĺzol na jeho hladké nohy bez jediného chĺpka. „To si si akože....oholil nohy...akože mojou žiletkou?” vypadlo z nej neveriaco. Geri pokrčil plecami a prešiel do útoku. „Čo sa na mňa pozeráš ako na úchyla?!” nasadil obranný tón. „To tie tvoje časopisy,” prstom obviňujúco ukázal na pekne vysokú kôpku ženských magazínov. „Stále píšu, že chcete mať udržiavaných, navoňaných chlapov. Že je to moderné. A že chlpy sa nenosia. Tak sa snažím udržiavať. Ale tebe sa to nepáči. Vy ženy nikdy nie ste s ničím spokojné. Ani samy neviete, čo vlastne chcete,” fľochol na ňu urazene. Matilda len stála v obývačkových dverách, nevediac, čo má povedať. A tak sa zachovala ako správna manželka a na druhý deň našiel Geri v kúpeľni na poličke sadu nových žiletiek. 

Skryť Vypnúť reklamu

Matilda vtedy ešte netušila, že to bláznovstvo bude pokračovať. Keby mu aspoň v skrini objavila nové košele alebo viazanky a fľaštičky s parfumom. Bolo to však ešte horšie. 

Geri začal chodiť na manikúru. Od svojej kozmetičky sa v jedno pekné júlové popoludnie dozvedela, že ju Geri začal pravidelne navštevovať a nechal si robiť bahenné masky na tvár. Zistila, že používa jej pinzetu na vytrhávanie obočia a nočný krém na kruhy pod očami sa jej od istej doby začal míňať akosi podozrivo rýchlo. 

Komu sa chceš páčiť Geri, ty starý somár? vŕtalo jej v hlave. A tak sa pustila do pátrania. Snorila mu v mobile. Nič. Žiadne sladké, dvojzmyselné esemesky. Žiadne neznáme volané čísla, žiadne neprijaté hovory. Prešacovala aj jeho počítač a e-mailové schránky, od všetkých poznala heslá. Nenašla však absolútne nič. Zaliala ju vlna sklamania. Buď je taký prefíkaný, že za sebou dokonale zahladí všetky stopy, alebo má Matidla halucinácie a celé podozrenie o milenke si len vymyslel jej prepracovaný mozog. 

Skryť Vypnúť reklamu

Geri práve bystrosťou umu nevynikal, takže Matilda dospela k presvedčeniu, že jej šibe a Geriho čudné správanie je určite len prejavom krízy stredného veku.

A potom našla ten odtlačok rúžu na košeli. A o týždeň ďalší, na novej bielej košeli, ktorú vymenila za tú rozstrihanú. Zaťala zuby a opäť mlčala. V tú noc mu však znovu prešacovala mobil. A znovu nič nenašla. Zmocnilo sa jej zúfalstvo. Keby mala aspoň nejaký dôkaz, poriadny dôkaz, ktorý by mu vmietla do tváre. 

 --------------------------

A potom sa to stalo, krátko pred Vianocami. V ten deň nešla do práce, ostala doma upratovať byt. Geri bol v práci, dokončoval nejaký projekt. Vysávala pod manželskou posteľou, keď narazila na „to”. Zodvihla predmet do výšky a pár sekúnd jej trvalo, kým si uvedomila, čo vlastne drží v ruke. Potom vec s odporom pustila a od zdesenia si zakryla ústa. Boli to vulgárne, lacno vyzerajúce tango nohavičky a tigrovaným vzorom. Kus bielizne, aký rozhodne nepatril jej. Nemusela priveľmi dlho rozmýšľať, ako sa tu tie nohavičky ocitli. Bolo len jediné vysvetlenie. Naplo ju navracanie. 

Ako jej to ten hajzel mohol urobiť? Po toľkých rokoch manželstva? Vždy mu bola dobrou ženou, obetavou, vernou. Starala sa o seba, nezanedbávala sa. A on sa nikdy na nič nesťažoval. Matilda sa cítila zdrvená a ponížená. Toto už nemôže nechať len tak. Toto nie.

Nohavičky zabalila do igelitivého vrecka a strčila do kabelky. Potom prudko otvorila Geriho časť šatníka a začala sa v ňom prehrabávať. Celkom v kúte šatníka, pod ťažkými zimnými svetrami našla to, po čom inštinktívne pátrala. Lesklé minišaty metalovej farby, aké by si ona sama nikdy na seba nenavliekla. Fialový kožúštek. Škatuľa s lodičkami na šialene vysokých opätkoch. Podväzkový pás. Už sa nemusela čudovať, čo tu to ženské oblečenie robí. Bolo jej to jasné. Patrí to tej vulgárnej štetke, ktorá sa zavesila na JEJ muža. Veď ja ti ukážem, ty suka! zúrila Matilda v duchu. Všetko pekne poukladala na miesto a dala si záležať, aby to bolo v pôvodnom stave.

V hlave sa jej začal rodiť plán. Neurobí scénu. Zatiaľ nie. Matilda bytostne túžila vedieť, kto je tá odporná zlodejka s hnusnými lesklými šatami, ktorá jej kradne manžela a cynicky sa s ním vyvaľuje v ich manželskej posteli. 

----------------------------

Odbili štyri hodiny. Geri prišiel domov. Čakala ho obligátna večera a trochu zachmúrená manželka s prekríženými rukami. „Dnes idem na vianočný večierok v novootvorenej reštaurácii v centre, čo som ti spomínal,” mumlal ako si vkladal do úst veľký kus rezňa. „Neviem kedy prídem.” Matilda na neho chladne pozrela. „To je v pohode. Ani ja asi nebudem doma.” Nepovedal na to nič. Žiadne: kam ideš? S kým ideš? Už mu na mne vôbec nezáleží, pomyslela si Matilda trpko. To je vina tej suky. Veď počkaj!

Geri sa zodvihol od večere. Rýchlo sa osprchoval, hodil na seba čistý oblek a s taškou v ruke Matildu pobozkal na trochu strnulé líce. „Príjemnú zábavu,” precedila pohrebným hlasom, pohľadom kĺžuc po taške, ktorú držal v ruke. Zatvorili sa za ním dvere a Matilda bola v mihu v spálni. Otvorila dvere do Geriho šatníka. Dýchala rýchlo,prerývane, lomcovalo ňou vzrušenie z neblahej predtuchy. Kôpka vecí tej druhej ženy v šatníku chýbala. 

Matilda vytiahla zo šatníka čierne koktailové šaty. Vyčesala si vlasy, narúžovala pery a z háčika pri vchodových dverách vzala kľúčiky od auta. Geri ide určite za tou štetkou. Vezme ju na vianočný večierok, zatiaľ čo ona, jeho zákonitá, trčí doma. Musí tú ženskú vidieť. Musí ju vidieť, predtým, než jeho od zlosti prizabije. Musí jej zamávať tými prašivými tigrovanými nohavičkami pred ksichtom. A potom jej ich asi omotá okolo toho arogantného štíhleho krku a zatiahne. 

 ------------------------

Povedal: novotvorená reštaurácia v centre mesta. Matilda zaparkovala neďaleko odtiaľ. Od ústa sa jej krútili obláčiky pary a mrazivý vzduch ju štípal do líc. Čižmičky zaklopkali o dlažobné kocky a potom dupli po ohorku z cigarety, ktorú si od nervozity zapálila, hoci inak nefajčí. „Prepáčte, dnes je tu len uzatvorená spoločnosť. Ste medzi pozvanými?” zastavil ju vrátnik pri dverách do reštaurácie. No a teraz čo, ty múdra? pomyslela si Matilda. Nakoniec z toho ešte bude pekný trapas. 

Namiesto toho, aby sa otočila na opätku a zdrhla, ako jej to radil pud sebazáchovy, vypla prsia a sebavedomo na vrátnika pozrela. „Som medzi pozvanými. Môj manžel má naše pozvánky a dorazil sem asi pol hodinu pred mnou,” zapriadla. „Mňa žiaľ zdržali pracovné povinnosti. Stačí ak nájdete pána Geriho....” Červenolíci vrátnik tučným prstom prechádzal po mennom zozname. „Áno, je tu napísaný pán Geri. A vy ste teda...” „Už som vám povedala. Jeho manželka,” povedala Matilda so vztýčenou hlavou a cítila sa ako hrdinka amerických romantických manželov. Vrátnikova tvár vystrúhala čudný výraz, ale potom len mávol rukou, aby šla dovnútra. 

 Ocitla sa v miestnosti preplnenej ľuďmi. Hlava na hlave a horúci, vydýchaný vzduch. Ako tu len nájde Geriho? Zakrútila sa jej hlava a na čele sa vyrojili kvapôčky potu. Potrebuje nájsť toaletu. Začala sa predierať davom elegantne oblečených mladých ľudí. Záchody boli celkom vzadu. 

Hľadela do zrkadla na svoj obraz. Mal pohľad štvanca. Odvaha, ktorá sa v nej zbierala, odkedy Geri za sebou zabuchol dvere, sa odrazu vyparila. Túžila sa vrátiť domov, ľahnúť si do postele a na všetko zabudnúť. Ale už bolo príliš neskoro. Napravila si roztrapatené vlasy a vtom jej pohľad skĺzol na tašku, nenápadne zastrčenú v rohu skrinky pod zrkadlom. Načiahla ruku a pritiahla ju k sebe. Zalapala po dychu. Bola to Geriho taška. Nazrela dnu a vylovila odtiaľ jeho oblekové nohavice, košeľu a sako. Mala pocit, že sníva. Čo to má znamenať? Čo preboha robia Geriho šaty na dámskych toaletách? Celá táto záležitosť sa jej prestávala páčiť. 

Prečo si preboha nemohol nájsť nejaku sliepku, ktorá mu posiela zamilované esemesky? Prečo to musí byť také zamotané? A kde je vôbec Geri? Čo sa s ním stalo? 

Vytackala sa zo záchodov. Kráčala ku skupinke ľudí, nohy vo vysokých kožených čižmách sa jej šmýkali. Kde je jej manžel? Kde si Geri? Budeš mať čo vysvetľovať!

A potom uvidela tú ženu. Stála k nej chrbtom, dlhé ryšavé vlasy sa jej v prstencoch kaderili do polovice chrbta. Smiala sa na niečom, čo práve hovoril akýsi postarší chlapík. A na sebe mala lesklé minišaty metalovej farby, fialový kožúštek do pol pása a vysoké lodičky, presne také, aké našla v Geriho skrini. Matildu zalial ľadový pot. To musí byť ona! Zlodejka môjho manžela! Podišla k žene a poklepala jej po ramene. „Prepáčte, môžem vás na minútku vyrušiť?”

 -----------------------

Ryšavá žena sa pomaly, pomaličky ako z filmu otáčala za hlasom, ktorý ju volal. Dlane sa jej začali potiť. V jej očiach sa zračilo prekvapenie zmiešané s vinou a nevýslovnou hrôzou. Keď sa obrátila k Matilde, tá o krok cúvla a plesla si dlaňou po ústach, aby nezačala kričať. Dívala sa totiž do zmaľovanej, zoženštenej tváre svojho manžela....

Barbora Daxner

Barbora Daxner

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu