Požičajme si (na) Vianoce

Písmo: A- | A+

Prežime Vianoce bez nanútenej pôžičky z televíznych reklám

Uplynulé dva týždne som si na Slovensku – okrem skutočnosti, že EGO vydal svoje nové CTčko – všimol aj niekoľko pozoruhodných vecí.

  • Vlakom sa bohužiaľ asi naozaj bude jazdiť zadarmo;

  • Komunálne voľby by mali byť naozaj každých 6 mesiacov. Toľko sa v tých našich mestách pred voľbami robí pre občanov. Osoh z týchto volieb (asi ako jediných) pocítime naozaj všetci na vlastnej koži;

  • V Rakúsku a už aj v Nemecku sa naďalej tankuje oveľa lacnejšie ako na Slovensku.

Preto som si chcel jeden krásny novembrový večer vyčistiť hlavu relaxom. Mal som úprimnú chuť urobiť si pohodový večer pred TV a užívať si sladké nič nerobenie pri správach a nejakom filme. Odhliadnuc od toho, že zo správ mi bolo chvíľu nevoľno (jednak kvôli rozoberaným témam a kauzám a jednak kvôli ich neskutočnej dĺžke jeden a pol hodiny), tešil som sa na dobrý film pri poháriku vína. Aj ten mi po čase znechutila jeho neskutočná dĺžka vďaka neúmernému bloku reklám. Samozrejme, niekto ten film zaplatiť musí, takže reklamy sú opodstatnené a sú na mieste. Bohužiaľ zle mi prišlo z obsahu tých reklám, resp. zo „sortimentu“ reklamovaných produktov.

Z každých desiatich reklamných spotov bolo totiž 6 spotov na rôzne férové aj šmejdovské bankové aj nebankové pôžičky, ďalšie 3 spoty z desiatich zabrali ziskuchtiví mobilní operátori a iba jedna reklama z desiatich bola na klasický produkt (obchodný reťazec, prací prášok a pod.). Banky ale aj nebankové inštitúcie sa v priamom reklamnom súboji predbiehajú v tom, aký výhodný a najnižší úrok nám vedia poskytnúť; ako výhodne nám vedia požičať; a vytvárajú dojem, že pôžička – to je vlastne taká normálna vec ako ísť do obchodu a kúpiť si chlieb. V bohatých krajinách áno. Ale Slovák, ktorý obracia každé euro a navyše pokrivkáva vo finančnej gramotnosti, je pre banky neskutočne dobrá korisť. Veď čo je lepšie ako zarábať na ľudskej hlúposti alebo tragédií?

Pôžičky, ktoré banky ponúkajú sú síce megavýhodné – ale iba pre banky. Na Slovensku máme najdrahšie pôžičky – podľa štatistiky Európskej centrálnej banky má spomedzi všetkých členských štátov EÚ drahšie hypotéky ako Slovensko už len Cyprus!! Banky majú dobre premyslené, že aj keď zaplatia neskutočné kvantum televíznych reklamných spotov (z čoho iba JEDEN z nich v hlavnom vysielacom čase môže stáť až 10.000 EUR !!!!), výdavky sa im vrátia na poskytnutých rpedražených pôžičkách.

Z reklám, ale aj z médiami šírenej atmosféry, vzniká predstava, že na Vianoce si vlastne treba naozaj požičať. Čím viac, tým lepšie. Je to predsa trendy, je to IN. Vianoce budú zachránené, rodina bude spokojná. Nikto už nerieši, že z tých malých príjmov nebude čoskoro na splátku pôžičky a radosť z požičaných darčekov popri na dvere klopajúcom exekútorovi rýchlo opadne.

Kde sú tie časy, kedy Vianočné reklamy v televízií začínali až okolo adventu a netvorili ich reklamy na pôžičky, ale bola z nich cítiť atmosféra a neopakovateľné čaro Vianoc. (ja nemusím ja už ho vidím, vysvietený červený vianočný kamión istej značky kolového nápoja blízkeho premiérovi, no dobre teda – aj známa „Vianoce bim-bam-bom, srdce mi bije ako hrom) a podobné.

Skryť Zatvoriť reklamu