Opatrenia priniesli výsledok. Na Islande odnaučili tínedžerov piť alkohol a brať drogy.

Na Islande odnaučili tínedžerov piť alkohol a brať drogy. Krajina bola pritom ešte donedávna povestná tým, že mladí ľudia pozerali na dno pohárika častejšie ako ich rovesníci inde vo svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Ešte v 90. rokoch na Islande požíval alkohol priemerne každý druhý tínedžer vo veku 15 a 16 rokov. V súčasnosti je to približne 5%.Ako sa to vlastne podarilo?
O takýto výrazný pokles sa postaralo niekoľko opatrení.Stačí dať deťom niečo, čo pôžitok z pitia alkoholu či užívania drog spoľahlivo nahradí a dokonca ďaleko predčí. Niečo, čo môže byť tiež závislosťou, no prospešného charakteru. Čo je teda tým magickým kúzlom? Predsa šport a voľnočasové aktivity! Napríklad v Reykjavíku dostávajú rodičia mladistvých každoročne poukazy v hodnote 450 eur, ktoré môžu využiť na rôzne krúžky, voľnočasové aktivity či športové aktivity. 

Islandskí odborníci sú presvedčení o tom, že ich riešenie je aplikovateľné v ktorejkoľvek krajine. Za mnohé vďačia americkému profesorovi psychológie Harveymu Milkmanovi, ktorého ovplyvnila štúdia skúmajúca motiváciu ľudí k užívaniu drog a tiež vplyv stresu. Potvrdilo sa v nej, že výber tej ktorej drogy je ovplyvnený tým, čo chcú užívatelia dosiahnuť – či chcú svoje zmysly otupiť či zvýrazniť. Užívaním drog riešia svoje problémy a snažia sa bojovať so stresom a úzkosťou. Milkman sa rozhodol, že dá mladými ľuďom inú formu závislosti, ktorá však rovnako ovplyvňuje chemikálie v mozgu a umožní im vyrovnávať sa so stresom a problémami. Človek totiž môže byť podobne ako na drogách závislý aj na peniazoch a samozrejme aj na športe. Milkmanov tím tak vzal skupinku mladých ľudí, ktorí mali problém s kriminalitou či návykovými látkami, a namiesto drog im poskytol kurzy športu, umenia či tanca podľa potreby. Výsledky boli úžasné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Islande preto vznikol národný program Mládež na Islande, ktorý mal poskytnúť mládeži toľko prospešných aktivít, že na drogy a alkohol nemajú ani pomyslenie. Aktívne trávenie voľného času podporuje štát najmä vytváraním podmienok na školách a sponzorovaním voľnočasových aktivít. Krajina sa snažila apelovať aj na rodičov, aby so svojimi deťmi trávili viac času a rozprávali sa s nimi.

Týmto modelom sa už inšpirovalo niekoľko ďalších miest po celom svete, no stále sa mu nevenuje dostatok pozornosti. Úspešným islandským projektom sa môže inšpirovať aj my Slovensku. Nie je nič účinnejšie, než podporiť mladých ľudí či už finančne alebo vytvorením lepších podmienok v zmysluplnom trávení voľného času a umožniť nám osobný rozvoj.

Dávid Dej

Dávid Dej

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Dávid, narodil som sa a žijem v Bratislave. Mám 23 rokov a momentálne študujem na Univerzite Komenského na katedre politológie. Som spolupredsedom Mladých progresívcov, čo je mládežnícka platforma združujúca mladých ľudí a študentov z celého Slovenska. Chceme, aby sme aj my mladí, mali možnosť zapojiť sa do premeny našej krajiny - na modernú a progresívnu krajinu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu